Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çatınızda bahçeniz olsun’ Özellikle büyük kentlerde yeşil alanların daralması yüzünde

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çatınızda bahçeniz olsun’< Konu Resmi..>
  Özellikle büyük kentlerde yeşil alanların daralması yüzünden yeşile özlem duyanlar, gelişmiş ülkelerde görülen “çatı bahçelerini” kurarak özlemini gidermeye çalışıyor.
  4 Mart 2004 — Muğla Üniversitesi (MÜ) Ortaca Meslek Yüksekokulu Peyzaj Bölümü Öğretim Görevlisi Oral Şahin, “gelişmiş ülkelerde yerel yönetimin teşvikiyle yapılan bahçeler ülkemizde de artmalı” dedi. Oral Şahin, hızla gelişen kentleşme ve buna bağlı olarak artan nüfus yüzünden kişi başına düşen yeşil alanın giderek azaldığını bildirdi. Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yeşil alanın 30 metre kare olduğuna dikkat çeken Şahin, yerel yönetimlerin bu alandaki gayretlerinin görüldüğünü dile getirdi.

  Yeşil alan özlemi duyanların uygun olduğu takdirde evlerinin çatılarına bahçe yaptırdıklarını ifade eden Şahin, şunları kaydetti: “Yeşil alanlara duyulan özlem nedeniyle evinin çatısına bahçe yaptıranlar artıyor. Aynı şekilde büyük mağazalar, marketler de çatılarının bu amaçla kullanıyor ve müşterilerine güzel bir ortam yaratıyor. Gelişmiş ülkelerde yerel yönetimlerin teşvikiyle yapılan bahçeler ülkemizde de artmalı.”

  < Konu Resmi..>
  Doğal klima ve gürültü önleyici
  Şahin, bahçenin, binanın estetik görünmesini sağlamasının yanı sıra bazı avantajlarını da şöyle açıkladı: “Oluşturulan yeşil alan kişide ferahlık hissi uyandırırken doğal klima görevi sağlar. Sıcak havalarda yeşilliklerin fazla olması havayı ılıklaştırır. Özellikle büyük yapraklı kauçuk, mazı, servi gibi büyük yapraklı bitkiler sıcaklığı dengeler. Aynı zamanda gürültü önleyici etkisi de görüldüğü biliniyor.


  ”Şahin, bahçenin kesinlikle peyzaj mimarı ve inşaat mühendislerinin ortak çalışmasıyla yaptırılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Ev sahibi kesinlikle kendi başına bu işi yapmamalıdır. İzolasyonunun iyi yapılmaması durumunda yapıya zarar verilebilir ve göçme riski artabilir. Çatı bahçelerinde genellikle ibreli, büyük yapraklı, odunsu, otsu ağaçlar, çalı, gül, krizantem ve nergis, şebboy çiçekleri dikilebilir.”

   
Çatınızda bahçeniz olsun’ Özellikle büyük kentlerde yeşil alanların daralması yüzünde konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kent Sosyolojisi Araştırma alanı

  Kent Sosyolojisi Araştırma alanı

  KENT SOSYOLOJİSİ 1. ARAŞTIRMA ALANININ TANITIMI 1.1. Coğrafi Konum Aydın, Doğu Avrupa, orta Asya ve orta Doğu üçgeninin tam ortasında yer alan, Türkiye’nin tarım, sanayi, iç ve dış ticaret ile turizm faaliyetlerinin bir arada bulunduğu, ekonomisi en gelişmiş bölge olan Ege Bölgesi’nin orta yerindedir. Aydın ili Türkiye’nin güney batısında yer alır. 37. ve 38. kuzey enlemleri ile 27. ve...
 2. Mail Oldum Bahçesinde Hurmaya

  Mail Oldum Bahçesinde Hurmaya

  Mâil oldum bahçesinde hurmaya Takâtım kalmadı aslâ durmaya Ol Medine Ravzasını görmeye Görmeyince alma yârab cânımı. Hak nasib eylese bizde varalım Oçöllerin sâfâsını görelim Ravzasın eşiğine yüzler sürelim Sürmeyinci alma yârab cânımı Hak nasib eylese çıksam mahfeye Dolanı dolanı çıksam safâya Hep hacılar ile dursam vakfeye Durmayınca alma yârab cânımı Aşık olan bû fâniyi neylesin...
 3. Çatı katınız kütüphane olsun

  Çatı katınız kütüphane olsun

  Çatı katı dekorasyonu Çatı katı kütüphanesi Evimde malesef kitaplarımı koyacak bir yerim yok. Keşke olsa da güzel bir kütüphane modeli yaptırabilseydim.O yüzden hepsi çekmecelerde ve işyerimdeler. Ama bu çatı katı dekorasyonunu görünce çok beğendim.
 4. Bahçenizde ateş yakma alanınız olsun

  Bahçenizde ateş yakma alanınız olsun

  Ateş yakma alanı Bahçe dekorasyonu Bahçenizde serin yaz akşamalrında sıcak sohbetler yapmak istiyorsanız bu ateş alanını siz de bahçenizde uygulayabilirsiniz. Bu alan bahçe dekorasyonunuzada çok yakışacak.
 5. Bahçede hoş bir oturma alanı

  Bahçede hoş bir oturma alanı

  Bahçe dekorasyonu Oturma köşesi Bahçenizin bir alanında dinlenme köşesi hazırlayabilirsiniz. Sandalye ve masalardan oluşanbu köşede doğa ile başbaşa olmak mümmkün. Bu köşe bahçe dekorasyonunuza renk katacak.

Sayfayı Paylaş