Etiketler:
 1. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden

  çayır papatyası

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

  Çayır papatyası (Bellis perennis) henüz Orta Çağ da yara iyileştirici ve kan temizleyici olarak bilinmekteydi. Günümüzde de rağbet görmektedir. Çayır papatyası (Bellis perennis) Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda da oldukça yaygındır. Kazlar tarafından rağbet gören bu bitki, ki Alman dilinde bu hayvanın ismiyle birlikte, “Kaz Çiçeği” diye anılmaktadır. Balçıklı zemin, çayır, çimenlik yol ve yol kenarlarında sıkça rastlanmaktadır. Yıl boyu yeşil kalan oval biçimdeki yaprakları, bitkinin toprağa yakın kısmında bir rozet şeklini andırır. Mart ayından kasım ayına kadar küçük çiçekleri görülebilir. Dil biçimindeki parlak yaprakları beyaz-kırmızı renkte, göbeği yumurta sarısı renktedir. Saponin, tanen, organik asitler, müsilaj, uçucu yağlar, şeker, inulin ve acı maddeler, bitkide bulunan önemli bileşiklerdir. En etkili maddelerden biri saponindir. Bu sayede bitki, balgam ve idrar söktürücü, iltihap giderici ve bez salgısını kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Acı maddeler, mide üsaresi üretimini başlatır ve hazmı kolaylaştırır. Tanen maddesi damarları daraltır ve iltihabı giderir. Bitki haşlanırken oluşan müsilaj maddesi zar üzerini ince bir film gibi kaplar ve iltihabı yavaş yavaş iyileştirir. Çayır papatyası özü, egzamayı da durdurabilir. İlkbahar küründe, salata ve sebze olarak taze yaprakları metabolizmayı uyarıcı tesir gösterir. Halk arasında bu küçük bitki aşağıdaki hastalıklarda kullanılır:
  - Solunum yolları yetmezliğinde.
  - Mide-bağırsak spazmlarında.
  - Bağırsak tembelliğinde.
  - Gut ve romatizmada.
  - Böbrek-mesane rahatsızlığında.
  - Sivilce, egzama ve iltihaplı yaralarda.
  Ancak ağır rahatsızlıklarda her zaman hekime başvurmalısınız.
  Nasıl toplanır?
  Çayır papatyası, Şubat ayından Aralık ayına kadar toplanabilir. İster taze isterse kurutulmuş olarak bitkinin bütününü kullanabilirsiniz. Kurutmak maksadıyla bitkinin kısımlarını bir ile üç hafta arasında havadar ve gölge bir yerde bırakınız. Bu esnada bitkinin küflenmemesine dikkat ediniz; aksi taktirde bitki çürür. Son olarak koyu renk bir kapta koyup ışıktan koruyarak, serin yerde muhafaza ediniz.
  Çayır papatyası çayı
  İki çay kaşığı çayır papatyası çiçek ve yapraklarını; çeyrek litre suyla kaynatıp 10 dakika, uçucu yağların buharlaşmaması için kapalı olarak bekletiniz, daha sonra süzünüz. Günde iki bardak içiniz. Her şifalı bitki çayında olduğu gibi, çayır papatyası çayı da art arda 14 günden fazla bir süre kullanılmamalıdır. İki haftalık bir aradan sonra bu çay tedavisini tekrarlayabilirsiniz.
  Harici kullanım: Haşlanmış çayır papatyası harici olarak da kullanılabilir. Önce yüzen bitki parçalarını kâğıt filtre ile süzünüz. Daha sonra temiz bir havluya bu haşlanmış bitkiyi koyup yaranın üzerine pansuman ediniz. Hastalıklı ciltlere bu haşlanmış bitki sürülmeli ve cilt temizlenmelidir.
  Çayır papatyası salatası
  İlkbaharda taze yaprakları koparılıp, arzu edilirse taze ısırgan otu yaprakları ile karıştırılmak suretiyle, salatası hazırlanabilir.

  alıntıdır

   
çayır papatyası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kesik Çayır Biçilir Mi?

  Kesik Çayır Biçilir Mi?

  Meram bağları, Meram çayırları tanıktır, böylesi yiğit her anaya kısmet olmaz. İnadına mertti, inadına yiğit, inadına yağızdı. Konya'nın valisi o yıl Meram'da otururdu hep. Meram o zamanlar da en saygıdeğer yeriydi şehrin, Mevlevi dedeleri Meram'daydı, çelebiler hepten Meram'daydı. Ve Vali paşanın yâveri, genç yâveri Meram'dan çok az inerdi Konya'ya. Bütün oralar bu genç adamı, o da bütün...
 2. çayır

  çayır

  Kendiliğinden yetişen yeşil otların kapladığı çayırlık din ve dünya güzelliğine, Çayırda oturmak yahut onu seyretmek yoksul için zenginliğe, zengin için bereketli kazanca, Çayır otlarını büyük çuvallarla bir yere taşımak yahut çayırdan çayıra geçtiğini ggörmek dünyalık yığmaya ve dünyalık kazanmak için her işe yeltenmeye, aşırı hırsa delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Çimen.)İşinizdeki...
 3. çayır Görmek

  çayır Görmek

  İş yaşamınızdaki olaylar sizi mutlu edecek ve bu durum sizin çevrenize mutluluk veren biri yapacak demektir. Bir çayırdan başka bir çayıra atlamak bir kimsenin dünya nimetlerine olan aşırı isteğine ve kazanç için durmadan çabalayacağına işarettir.Kurumuş çayır hayal kırıklığına uğrayacağınız anlamındadır. Çayır toplamak zengin olmaya işarettir.
 4. Güz Papatyası çiçeğinin bakımı

  Güz Papatyası çiçeğinin bakımı

  Asteraceae ailesinin üyelerindendir. Çiçekleri papatyaları andırır. Yanlızlığa terk ettiğiniz çiçek tarhlarınızı ve saksılarınızı neşelendirmek için bahçenizi onunla tanıştırın. Güz Papatyası Toprağı : Nemli topraklarda mutlu olur. Ağır olmamak koşuluyla her bahçe toprağında rahatlıkla yetişir. Hafif toprağı sever, kireçli toprağı da tercih edebilirsiniz. Güz Papatyası Bakımı : Güzel ve çok...
 5. Çayır Güzeli Resimleri

  Çayır Güzeli Resimleri

  Çayır Güzeli Resimleri Selam kızlar sizin sitenizde Çayır Güzeli Resimleri yok baktım ya da var ben bulamadım yenilermisiniz lütfen resimleri eklermisiniz.

Sayfayı Paylaş