1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  CD 25 Yaşında

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Müzik endüstrisinde devrim yaratan ve daha sonra diğer alanlarda da kullanılmaya başlanan CD (compact disc) 25 yaşında.
  Merkezi Hollanda'da bulunan Philips'in Almanya'nın Hannover kentindeki fabrikasında 25 yıl önce 17 Ağustos 1982'de üretilen ilk CD, müzik endüstrisinde çok kimsenin tahmin edemeyeceği bir devrim yarattı.

  İlk CD'nin geliştirilmesine katkıda bulunan mühendislerden Piet Kramer, ''1970'lerin sonunda ve 1980'lerin başında, bir gün eğlence ve bilgi-işlem teknolojisinin, film ve program depolamak için dijital diskleri tercih edeceğini hiçbirimiz düşünmemiştik'' diye konuştu.

  1990'lardan itibaren CD'ler müzik endüstrisinde yavaş yavaş plakların yerini aldı, zamanla CD'ler bilgi-işlem alanına da girdi. CD-rom ve DVD'ler üretildi. 25 yılda yaklaşık 200 milyar CD satıldı.

  İLK CD'LER

  İlk CD'nin nasıl geliştirildiğini anlatan Hollanda Eğlence Endüstrisi Kurumu (NVPI) sözcüsü Paul Solleveld, ''İş, devrimlerin büyük bölümünde olduğu gibi ufak çaplı başladı'' dedi.

  Philips, başlangıçta, görüntü depolanabilen, altın sarısı renginde 33'lük plak büyüklüğünde dijital diskler üretmeyi planladı, ancak bu videodiskler pek rağbet görmedi. Bu başarısızlığın ardından Philips'teki mühendisler, sadece ses depolanabilen daha küçük bir disk geliştirmeyi hedeflediler ve CD doğdu.

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: CD 25 Yaşında
  İsveçli grup ABBA'nın ''The Visitors'' albümü, CD olarak piyasaya sürülen ilk albüm oldu.

  İlk günlerde Philips fabrikalarında saatte 200 CD üretiliyordu ve bunların çok büyük bölümü klasik müzik CD'siydi. Philips'e göre ses kalitesi çok üst seviyede olan CD'lere, başlarda klasik müzik dinleyicileri pop ve rock müzik dinleyicilerine göre daha çok ilgi gösterdi ve bu nedenle başlarda genellikle klasik müzik CD'leri basıldı.Plaklara göre, çıktığında daha pahalı olan CD'lerin okuyucuları da pahalıydı. İlk cd okuyucu modellerinin bugünün parasıyla 1.500 avro (yaklaşık 2800 YTL) olduğu belirtiliyor.

  Polygram şirketinin CD geliştirme ekibinde yer alan Frank van den Berg de, CD'lerdeki ses kalitesinin, plakların ses kalitesiyle kıyaslanamayacağını hatırlatarak, ''Polygram için yapılan ilk kayıtlardan biri Şilili piyanist Claudio Arrau'nun kaydıydı.

  CD'de Arrau'nun çalarken nefes nefese kaldığı ve arada homurdandığı ortaya çıktı. Plaklarda bu sesleri duymuyorsunuz. CD'lerde ise ses çok temiz'' dedi.

  İLK DİJİTAL KAYIT

  CD'lerin piyasada kendine yer edinmeye başlamasından sonra yavaş yavaş gruplar da kayıt yöntemlerini değiştirmeye başladı. 1985'te ünlü İngiliz rock gruplarından Dire Straits, dijital kaydedilen ilk albüm olan ''Brothers In Arms''ı piyasaya sürdü. Bu albüm, 1 milyondan fazla sattı ve CD'nin müziğin geleceğindeki yerini sağlamlaştırdı.

  Philips yetkilileri, 1980'lerin sonunda müzik CD'si satışlarının arttığını 1991'de satışların doruk noktasına ulaştığını ve 1991'Den sonra satışların düştüğünü söylediler.

  ''CD'NİN YERİ AYRI''

  Müzik parçalarının internet üzerinden indirilmeye başlanması ve IPod gibi MP3 çalarların piyasaya sürülmesi nedeniyle birçok kişi, CD'lerin 30 yıl daha piyasada kalamayacağını düşünüyor.Bu konuda iyimser olan NVPI sözcüsü Paul Solleveld ise şunları söylüyor:

  ''İnternetten MP3 indirmek, belli bir ölçüde CD satın almanın yerini aldı, ancak ben hala CD'nin yerinin ayrı olduğunu düşünüyorum.''

  (AA)
   
CD 25 Yaşında konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. :-) ‘Smiley Face’ 25 Yaşında

  :-) ‘Smiley Face’ 25 Yaşında

  Caegie Mellon Üniversitesi’nden Profesör Scott E. Fahlman, 25 yıl önce ilk defa üç işareti kullanarak ‘smiley face’ ikonunu keşfetti. İki nokta üst üste, tire ve bir parentez. Bu ikon, elektronik sözlük için önemli bir katkı sayılıyor.Elektronik ortamların vazgeçilmez ikonu ” :-) ” 25 yaşında. Caegie Mellon Üniversitesi Profesör Scott E. Fahlman, 1982 yılında bilgisayara üzerinden yaptığı bir...
 2. Microsoft’un İlk Faresi 25 Yaşında

  Microsoft’un İlk Faresi 25 Yaşında

  Word programının çeşitli özelliklerinden daha iyi faydalanılması amacıyla geliştirilen bir fare ile faaliyete geçen Microsoft Donanım Grubu, 25. yılını kutladı.Kutlama dolayısıyla düzenlenen toplantıda, grubun 25 yıllık tarihi ve Microsoft Türkiye’nin donanımdaki vizyonu hakkında bilgi verildi. Microsoft Donanım Grubu Ürün MüdürüBarb Schwabe ve Ürün Pazarlama Müdürü Carla Forester’in de hazır...
 3. 25 yaş gibi görünme sırları

  25 yaş gibi görünme sırları

  ABD'li ünlü spor ve beslenme gurusu Tracy Anderson, 50 yaşını geride bırakan pop yıldızı Madonna'nın hâlâ 25 yaşındaymış gibi görünmesinin sırrını anlattı. İşte ünlü yıldızın egzersiz programı: 1 Spora başlamadan önce MP3 çalarınıza 30 dakikalık şarkı yükleyin. 2 Koşu bandında bir şarkıda hızlı yürüyün, diğerinde tempolu koşun. 3 Elinizde iki kiloluk ağırlık varken ayakta durun....
 4. Sigortalının 25 yaşını doldurmuş kız çocukları anne veya babalarından...

  Sigortalının 25 yaşını doldurmuş kız çocukları anne veya babalarından...

  ssk kız çocukları ssk kızlar 25 yaş kız çocukları 25 yaşını doldurmak Sigortalının 25 yaşını doldurmuş kız çocukları anne veya babalarından dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek mi ? Yeni düzenleme ile sağlık sigortası bakımından bakmakla yükümlü olunan çocukların en fazla 25 yaşına kadar bu haklardan yararlanacağı öngörülmekle birlikte, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sağlık...
 5. Terim'in kızı 25 yaşına bastı

  Terim'in kızı 25 yaşına bastı

  buse terim kaç yaşında merve terim kaç yaşında buse merve kac yasinda yaşı geçtiğimiz günlerde sevgilisinden ayrıldığına dair haberler çıkan futbol hocası Fatih Terim'in kızı Merve Terim sevgilisi ile kameralar karşısında........ TERİM MUTLULUK SARHOŞU! 25. DOĞUM GÜNÜNÜ SEVGİLİSİ AHMET BARAN ÇETİN'LE KUTLAYAN MERVE TERİM, İLK KEZ OBJEKTİFLERDEN KAÇMADI.. Milli Takımlar Teknik Direktörü...

Sayfayı Paylaş