1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Cehennemİn 7 Kapisi..

  Konu, 'Tasavvuf' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  cehennemin 7 kapisi cehennemin 7 kapısı yedi kapısı cehennem kapısındaki melek PEYGAMBER(S.A.V)cebrail(a.s) 'a:"ey cebrail cehennemin kapılarını tarif et.onlar bizm kapılarımız gibimidir?diye sorar.
  cebrail(a.s):
  ___ya resulallah cehennem kapıları birbiri üzerinde katlar halindedirler.bir kapıdan diğer kapıya geçiş yetmiş yıldır ve her kapı bir öncekinden yetmiş defa daha sıcaktır.
  peygamber(s.a.v) tekrar,bu kapılara kimlerin yerleşeceğini sordu:
  cebrail:
  ___(HAVİYE) denilen en alt tabakada münafıklaroturacaktır.dedi
  ayette belirtildiği gibi:

  "hiç şüphesizmünafıklar cehennemin en alt tabakasındadırlar."(nisa/145)
  ___(CAHİM) diye yazılan ikinci kapı Allh'a ortak koşanların gireceği kapıdır.
  üçüncü tabakada bulunan kapıda yıldıza tapanlar (sabiiler) girecektir.
  bu kapının üzerinde (SEKAR) yazar.
  dördüncü tabakada bulunan kapıda şeytana uyan putperestler ve ateşperestler girecektir.beşinci kapıdan yahudiler girecektir.
  adı(SEİR)olarak yazılan altınca kapıdan hristiyanlar geçecektir, dedikten sonra cebrail biraz durdu.peygamber (s.a.v) tekrar:
  ___niçin yedinci kapıdan girenlerin durumunu bildirmedin?diye sordu.
  cebrail(a.s)kederli bbir veziyette :
  ___ya resulallah bunu sorma!deyince ;peygamberimiz"söyle" diye ı sarar etti.
  cebrail:
  ___orada senin ümmetinden tövbe etmeden ölenler vardır,dedi.
  rivayet edildiğine göre:
  "hepiniz oraya (cehenneme) istisnasız gireceksiniz!(meryem/71) ayeti indiğinde peygamber (s.a.v)ümmeti için duyduğu üzüntü ve endişeden hüngür hüngür ağlamıştı.

  allahı bilen,hışmının şiddetini düşünen,O'ndan elbetteki korkar.gelecekte azaba uğramamak için nefsinin azgın isteklerini engeller ve terbiye eder.yapmış olduğu kötülüklerin üzerindeki perdeleri atarak,Allah'ın huzuruna getirilip,mahkeme sonucunda cehennemi atılması emredilmeden, ilahi ahlak esaslarına uyar.nice ihtiyarlar vardırki,"ah ihtiyarlığım " diye bağırır.nice gençler vardır ki: " ah gençliğim "diye bağırır.nice kadınlar"ah rezaletlerim"diye çırpınır.orada hepsinin gözleri ve bedenleri simsiyah, belleri kırıktır.orada ne büyüklere saygfı gösteriliri,ne küçüklere acınır ve kadınlar çıplaktır.

  allahım "bizi cehennemin ateşinden ve azaba seep olan bütün vasıtalardan koru!bize acıyarak iyilerle birlikte bizi de cennete koy!ey aziz ve günahları bağışlayan allahım,hatalarımızı ört!bizi korkularımızdan emin eyle!rahman ve rahim olan allahım,bizi huzurunda rezil etme!
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Cehennemİn 7 Kapisi..
  amin emeğine sağlık
   
Cehennemİn 7 Kapisi.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cehennem

  Cehennem

  Cehennem görmek sıkıntı ve zarurete, fısk ve günaha, küüfr ve gaflete, şer ve fesada, güven ve emniyet içinde olmamaya; Cehennemde yandığını görmek, ateşte olmayı gerektirecek söz ve fiillere, Cehennemin kapısından geri dönmek, büyük bir günahtan son andda dönmeye, Cehennem kapısını kapalı görmek, üzerinde ilahi rahmet ve mağfiretin haala devam ettiğine; Cehennem görmek dünyanın mansıp ve...
 2. Kalbin kapisi

  Kalbin kapisi

  19. YÜzyilin bÜyÜk Ingiliz ressamlarindan William Holman HUnt'in, bir bahceyi tasvir eden bir tablosu Londra Kraliyet Akademisi'nde sergileniyordu. Hunt'in "Kaınatin Işığı" adini verdigi bu tabloda geceleyin elindeki fenerle bahcede duran filozof kılıklı bir adam görülüyordu. Tabloyu tetkik eden bir sanat elestirmeni Hunt'a dönerek: "Güzel bir tablo dogrusu, ama manasini...
 3. Açildi Cennet Kapisi

  Açildi Cennet Kapisi

  açıldı cennet kapısı açıldı cennet kapısı ilahisi cenet sözleri ilahisi sözleri Açildi Cennet Kapisi Ya Muhammet Gel Gir Diye Ben Cennete Girmem Allah ümmetlerim Girmeyince Geldi Cennetten Bir Sofra Ya Muhammed Gel Sun Diye Ben Sofraya Sunmam Allah ümmetlerim Sunmadikca Geldi Cennetten Bir Hulle Ya Muhammed Gel Giy Diye Ben Hulleyi Giymem Allah ümmetlerim Giymedikce Geldi Cennetten Bir Burak...
 4. Cehennem kapisi

  Cehennem kapisi

  cehennemin kapısındaki melek cehennem kapisi cehennem kapısı cennet kapısındaki meleklerin isimleri cehennemin kapısı allahım bızı gercek cehennemden koru merhametınle yargıla Burası Özbekistan'ın ücra kasabalarından biri Darvaz... Ancak çok önemli bir özelliği var. Darvaz'ın yerlilerine göre "Cehenneme açılan kapı" orada!.. Burası tam 35 yıldır yanıyor. Hem de hiç durmadan......

Sayfayı Paylaş