Cemil Çiçek'in yüzünü kızartan tablo

tuqqce

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Cemil Çiçek'in yüzünü kızartan tablo
5 bin öğrencisi bulunan Yozgat Bozok Üniversitesi'ne destek amacıyla düzenlenen gecede, profesör ve doçent sayısının 4'er kişi olduğunu öğrenen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Bu tablo karşısında yüzüm kızardı" dedi.

YOZGAT'ta kurulan Bozok Üniversitesi'nde 5 bin öğrenci bulunmasına rağmen sadece 4 profesör, 4 doçent olduğunu üniversiteye destek toplantısında öğrenen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Bu tablo karşısında yüzüm kızardı" dedi. Çiçek, büyük kentlerden diğer yeni üniversitelere öğretim üyesi çekebilmek için vakıfların da devreye girip hocalara devletin verdiği maaştan fazla ücret ödemelerini önerdi.
Merkezi Ankara'da bulunan "Yozgatlı Dernekler Federasyonu" tarafından Bozok Üniversitesi'ne destek amacıyla düzenlenen yemeğe Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Yozgat Valisi Amir Çiçek, Belediye Başkanı Yusuf Başer, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Birol Daştan, Rektör İnci Varinli, ilçe belediye başkanları,Ankara'da bulunan Yozgatlı iş adamları ve bürokratlar katıldı. Federasyon Başkanı Ahmet Koç, Bozok Üniversitesinin gelişmesi için çalışmalarına federasyon olarak devam edeceklerini, bu ilk adımın devamının da geleceğini belirtti.

Yaklaşık 800 kişinin katıldığı yemekte, sadece 30 bin YTL bağışta bulunulması Çiçek'i ve geceyi düzenleyenleri şoke etti. Çiçek, "Öyle Sürmeli türküsünü dinleyerek, arabaşını yutarak Yozgatlılık olmaz. Yozgatlı bir paket sigara parasını üniversiteye verse bu üniversite 3-5 yıl içinde hem öğretim üyesine, hem binaya kavuşur" dedi.
"ÜNİVERSİTE SAYISI 300'E ÇIKARILMALI"
Bağışı son derece yetersiz bulan Başbakan Yardımcısı Çiçek, "Yıllarca üniversite kurulsun deniliyordu. Öyle kuru kuruya üniversiteye kanunu çıkarmak yetmiyor. Bugün ülkemizde 120 üniversite var. Bu çok değil. Üniversite sayısını 300'e çıkartılmalı. Tüm illerde üniversite kurulması benim hayalimdi. Şimdi ikinci hayalim gazetelerdeki 'eleman aranıyor' ilanlarında tercih sebebi olarak bazı üniversitelerin isimleri belirtiliyor. Eğer, hlerkes üzerine düşeni yaparsa Yozgat Bozok Üniversitesi mezunları da işe alınmada tercih sebebi olur. Bu yarışta ileriye gidilebilmesi için yeni üniversitelerin kurulduğu illerde bulunan vatandaşmlarımız fedakarlık yapmalı."

"20 YIL ALINMASA DA OLUR"
Bu yıl kamu kesimine 23 bin memur alınacağını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, şunları söyledi:
"Devlete 20 yıl hiç eleman almasanız da hiç bir eksiklik olmaz. Bugün Devlet memuru sayısı 2 milyon 650 bine ulaşmış durumda. Bu kişilerin çoğunun yaptığı her hangi bir iş yok. Özel sektör çalıştırdığı elemanı için ödediği paranın, 3-4 katını alıyor. Devlete yıllarca hiç eleman almasanız bile bir eksiklik hissedilmez"

ÖĞRETİM ÜYELERİNE EK ÜCRET
Başbakan Yardımcısı Çiçek, yeni kurulan üniversitelerin öğretim üyesi açığının giderilmesi için o ildeki vatandaşmlara da görev düştüğünü belirtti. Çiçek, şu öneride bulundu;
"Bazı hemşeri profesör ve doçentler memleketlerine gidip üniversitelerine destek olmalı. Bugün Yozgat'ta 4 profesör var. İstenirse bu niçin 24 olmasın. Prof2esör gelmiyorsa,. bayşka türlü getirme yolu da var. Vakfımız var. Öğretim üyesine, devletin ödediğinin maaşın yanı sıra vakıf olarak da ek ücret öderseniz profesör sayısı 4'den hemen 44'e de çıkar. Ayrıca doktora bursları verip bunların dönüşlerinde üniversitede görev almaları da sağlanabilir. Devlet, hükümet olarak elimizden geleni yapıyoruz. Yeni üniversite kurulan illerde de vatandaşın üzerine düşeni yapması gerekir. Çatlak testiyle yola çıkmayalım."

hürriyet.com
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
747
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
3
Görüntüleme
3K
RefRa
RefRa
Üst