1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Cennet Melekleri

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır: "Rablerinden sakınanlar da bölük bölük cennete iletilirler. Sonunda oraya gelip kapıları açıldığında, (cennetin) bekçileri onlara: "Size selâm olsun. Hoş ve temiz geldiniz. İçinde sonsuza kadar kalmak üzere girin oraya!" derler." (Zümer suresi, ayet: 73)
  Bu ayetten anladığımıza göre cennete girenleri melekler selam ve hoşnutlukla karşılarlar. İçeri girmelerinden duydukları memnuniyeti ifade ederler. Burada cehennemliklerin karşılanışı ile cennetliklerin karşılanışı arasında bir kıyaslama yaptığımızda ne kadar büyük bir fark olduğunu görürüz. Kur'an-ı Kerim'de cehennem meleklerinin oraya atılanlara soruları hakkında şöyle buyurulur: "Her bir topluluk oraya atıldıkça bekçileri onlara: "Size bir uyarıcı gelmedi mi?" diye sorarlar." (Mülk suresi, ayet:

  Cennet melekleri hakkında bir başka ayeti kerimede de şöyle buyurulur: "O en büyük korku onları tasalandırmaz. Melekler onları: "İşte bu, size vaadedilmiş olan gününüzdür" diye karşılarlar." (Enbiya suresi, ayet: 103)

  Bir başka ayeti kerimede de şöyle buyurulur:

  "(Bu yurt) kendilerinin ve atalarından, eşlerinden ve nesillerinden salih olanların girecekleri Adn cennetleridir. Melekler de her kapıdan yanlarına girerler: "Sabretmenize karşılık size selâm olsun. (Dünya) yurdunun sonu ne güzeldir!" (derler)" (Ra'd suresi, ayet: 23-24)

  Kur'an-ı Kerim'de cennet melekleri hakkında özel bir isim kullanılmaz. Yukarıda verdiğimiz ayetlerin birincisinde "hazene" yani "bekçiler" adı verilir. Diğer iki ayette ise sadece "melekler" ifadesi kullanılmaktadır.

  Bu arada şunu hatırlatalım ki Yüce Allah'ın cennete gireceklere nimet olarak vereceği huriler ve gılmanlar melek sınıfından değildir. Çünkü melekler cinsiyetsiz varlıklardır ve Allah'ın belli emirleri için özel olarak yaratılmışlardır. Huriler ve gılmanlar ise cinsiyetleri olan ve cennete girecek insanlara hizmet edecek varlıklardır.

  12. sayıdan beridir yani on sayıdır meleklere iman konusunu işliyoruz. Bu on sayıda meleklere imanın gereği, meleklerin özellikleri ve Allah'ın belli melekleri hakkında Kur'an-ı Kerim'de ve sünnette yer alan bilgilere başvurarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Allah'ın meleklerinin hepsi burada anlattıklarımızdan ibaret değildir. Bunların dışında daha pek çok melek bulunmaktadır. Sayılarını ise ancak Allah bilir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de de şöyle buyurulur: "Rabbinin askerlerini O'ndan başkası bilmez." (Müddessir suresi, ayet: 31)

  Bize düşen Allah'ın bütün meleklerine iman etmek, haklarında Kur'an ve sünnette bilgi olanları ise ne şekilde tanıtılmış iseler o şekilde tanımak ve bilmektir. Fakat melekler gayb alemine ait varlıklardır. Dolayısıyla onlar hakkında en doğru bilgileri ancak vahiy yoluyla almak mümkündür. Vahiy yoluyla gelen bilgiler ise Kur'an ve sünnette yer alan bilgilerdir. Dolayısıyla insanların gayb alemine ait varlıklar hakkında kendi kafalarından uydurdukları bilgilerin hiçbir geçerliliği ve tutarlılığı yoktur. Bunu insanların arasında, melekler hakkında asılsız efsanelerin ve hurafelerin dolaşıyor olmasından dolayı hatırlatıyoruz. Bu tür efsanelerin ve hurafelerin bazıları muhtelif dinlerden geçmiş, bazıları da insanlar tarafından hiçbir dayanağa dayanılmaksızın uydurulmuş rivayetlerdir. Farklı dinlerden geçmiş olanların da bazılarının asılları vahye dayansa bile zaman içinde insanlar tarafından tahrif edilmiş, değiştirilmiş olabilir. Dolayısıyla melekler hakkında bize ulaşan söylentilerin ve rivayetlerin doğruluk derecesini önce Kur'an ve sünnette yer alan bilgilerle tetkik etmemiz, bu bilgilerle çelişiyorsa kesinlikle reddetmemiz gerekir. Bu bilgilerle çelişmese bile bu iki kaynakta yer alan bilgilerle teyit edilmiyorlarsa yine de ihtiyatlı yaklaşmayı tercih etmeliyiz. Çünkü dediğimiz gibi melekler gayb alemine ait varlıklardır ve onlar hakkındaki doğru bilgiler ancak vahiy yoluyla bize ulaşabilir.
  alıntı


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Cennet Melekleri
  emeğine sağlık
   
Cennet Melekleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cennet

  Cennet

  cennet görmek camiye, zikir meclisine, hacca, cihada, salih amellere, gerçek ilme ve çarşı-pazara; Cennete girdiğini görmek sevincç ve sürura ermeye, hayır ve berekete, nimet ve güzel rızka nail olmaya, Cennette olduğunu ve oranın meyvelerinden yediğini,, ırmaklarında yüzdüğünü ve gölgesinde oturduğunu görmek salih amellerin güzel sonuçlarını almaya, mutlu evliliğe ve hayırlı evladlara nail...
 2. Kayıp Cennetin Kanatsız Meleği

  Kayıp Cennetin Kanatsız Meleği

  Sisli geceler de arayacaksın beni... Karanlık çökünce bir parıltı göreceksin o benim işte... Bir zamanlar senin için gökyüzünde gökkuşağı olan ben, beni nasıl yorgun düşürdüğünü anlayacaksın. Meleğindim ben senin şimdi karanlıklar da üzerimde ki sevginle yaşıyorum bu bana cesaret veriyor... O zaman gökyüzüne uçuyorum; seni oradan izliyorum, neler yaptığını görüyorum, ama ben sana dokunmak...
 3. Cennetten kovulmuş bir melek gibi...

  Cennetten kovulmuş bir melek gibi...

  Eğer Tek kelimeyle anlatabilecek kadar hafif yaşasaydım aşkını,anlatabilirdim belkide bütün hisslerimi bir çırpıda ! Ama o kadar kolay değil işte ... Varlıgının mükemmelligini anlatmak ne kadar güzel ve zorsa Yoklugunu anlatmakta bir o kadar kan,elem ve göz yaşı dolu !.. Nasıl başlamıştı nasıl birden bire senle olmustum anlamamıstım bile...insanın kendisini birden bire mükemmel bir rüyada...
 4. Cennetim olurmusun??

  Cennetim olurmusun??

  Elini tutsam,Elini tutsam, Dünyanin öbür ucuna benimle birlikte gelir misin? Bekle desem, Dünyanın bir ucunda beni bekler misin? Denizimde firtinalar çıktığında limanım olur musun? Karanlık bastırdığında deniz fenerim, Hava açtığında yıldızlarım olur musun? Bulutlar goğü kapladığında pusulam olur musun? Mihengim, turnusol kağıdım, Yüreğimin suyu bulandıkça onu durultacak iksirim olur musun?...
 5. Cennetin kapısını açan meleğin adı nedir ?

  Cennetin kapısını açan meleğin adı nedir ?

  Cennetin kapısını açan meleğin adını araştırıyorum bilen bu konuya yazabilir mi lütfen.

Sayfayı Paylaş