1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Cennete Girmenin Şartı

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  cennete girmenin şartları Cennet, Allah cc sevgisi ve rızası yurdudur; ekremül-ekremin ve erhamür-rahimin olan yaradanımız orada, hiç bir gözün görmediği, hiç bir kulağın işitmediği, hatta hiç bir kimsenin hatır ü hayaline gelmedik düşünülemiyecek kadar güzel, fevkalade şeyleri, sevdiği razı olduğu kulları için mükafat olarak hazırlamıştır. Kim orayı arzulamaz! Ayrıca bütün nebiler, veliler, iyi kullar, yüce manevi şahsiyetler, dostlarımız, sevdiklerimiz, özlediklerimiz orada toplanacaklar, orada ebedi kalacaklar, Allah bizleri onlardan ayırmasın!
  Afvı bağışlaması bol, lütfu çok, rahmeti geniş Rabbımız Kur'an-ı Kerim'inde her günahı afvedebileceğini ama kendisine şirk koşanları asla bağışlamayacağını kesinlikle belirtir. Demek ki "İman" her şeyden önce geliyor, her hayrın ve her lütfun vazgeçilmez şartı oluyor.
  Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) Efendimiz de çok şayan-ı dikkat bir hadis-i şerifinde:
  "İnanmadıkça -Mü'min olmadıkça- cennete giremezsiniz." Buyuruyor ve çok mühim bir şartı bize öğretmek üzere:
  ".. birbirinizi sevmedikçe -karşılıklı samimi dostlar olmadıkça- da Mü'min olamazsınız- ve cennete giremezsiniz-."
  Bu hadis-i şeriften, bugün birçok müslümanın bilmediği çok mühim bir iman hakikatini öğrenmiş oluyoruz: Birbirimizi sevme ve saymanın gereği ve önemi.
  Ama fiilen görüyoruz ki bugünkü Müslümanlar bu hususta çok geri ve kusurlu durumdalar. Nerde o Müslümanların birbirlerini candan sevdiği, kolladığı sevgi ve coşku devirleri! Materyalist, ruhsuz, sevgisiz saygısız asrımızın yaşam tarzı ve felsefesi, halkımızın imanını, an'anevi kardeşlik duygularını bir hayli zedelemiş. Çevremizde bir yığın nahoş çekişme ve çatışma.. Bu halden sür'atle kurtulmalı; İslam kardeşliği, sevgi ve fedakarlık şuurunu içimize tekrar sağlamca yerleştirmeliyiz.


  Sever görünüp buğz etmekle, sahte nezaketle, ikiyüzlülükle, kıskanıp çelmeleyerek, kin tutup nefret ederek, saldırıp sataşarak, çekişip çatışarak, darılıp küserek, Müslümanların aleyhine hasım ve düşmanlarla işbirliği yaparak ne dünya, ne de ahiret saadeti kazanılır. Bilakis her iki alem berbad olur. Allah c.c. bizim halis dostlar ve gerçek kardeşler olarak yaşamamızı istiyor. Bunu yapana çok büyük mükafatlar ve sevaplar va'd ediyor. O halde eğer gerçek mü'minler iseniz, eğer cennete girmeyi gerçekten istiyorsanız birbirinizi sevin, sayın! Nefsin ve şeytanın oyununa gelmeyin, fani dünya menfaati için, baki ve edebi ahiretimizi mahv etmeyin. Bırakın bu rekabet ve adaveti, enaniyet ve nefsaniyeti! Yaradılanı Yaradandan ötürü hoş görüverin. Küçük hesapları bir kenara bırakıp toptan ve götürü Pazar eyleyin. Mü'min kardeşlerimizin kusurlarını araştırmayın; bilakis onların güzel taraflarını, iyi vasıflarını görmeğe oldukları halleriyle sevmeğe kendinizi alıştırın, sevme kabiliyetinizi geliştirin.

  Düşmanlık çok kolay, ama çok zararlıdır; dostluk ise size Allah'ın sevgi ve rızasını kazandırır, böylece ebedi saadete, cennete, rü'yet-i cemalullah'a ulaştırır.

  kaynak:kelebekforum.com


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Cennete Girmenin Şartı
  emeğine sağlık
   
Cennete Girmenin Şartı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. TikkyLer Cennemde

  TikkyLer Cennemde

  Tikkyler cehenneme düşerse -ortam yanıyo dostum kop gel bekliyorum bye - converse'lerim erimeye basladi. +sende timberland'lerini giyseydin!!! -ay tırnaam yandııa -zibani bey şimdia bir ben bu kıyafetinizi hiç beğenmedim, bi daa bu ortama biran önca bi kılıma istiyoruum ona göra! -pazardan mı bulmuş o kazanıa?! -ayyy berktuğrulcannnnn çok tearladiiiimmm kilma yok mu burdea......
 2. cennete gitmek

  cennete gitmek

  kızlar kimler cennete kimler cehenneme gideceğini düşünüyor işte size güzel vede bi o kadarda ilginç bir konu ... herkesin hayalindedir cennete gitmek.Günahımmı ağır basar sevabımmı bilmem en büyük hayalim cennete gitmek... Sanırım ben cehenneme gitmeden cenneti görmeyecem:D:D
 3. Berkan ve Yeliz Şar

  Berkan ve Yeliz Şar

  berkan, yeliz şar, birliktemi, berabermi, sevgilimi, resimleri, haberleri burada arkadaşlar Ünlüler, birlikte görüntülendiği kişilerle ya o anda hemen kopup, hızla uzaklaşıyor ya da "tanımıyorum, arkadaşım" gibi yanıtlar veriyor. Yeliz Şar ve Berkan ise bunların hiç birini yapmamış ve yeni, ayrıca bir o kadarda komik bir taktik bulmuş Melek'lerim:D Yeliz Şar ve Berkan, önceki...
 4. Kafir çocukları cennete girecek mi ?

  Kafir çocukları cennete girecek mi ?

  Kafir olan kimselerin erinliğe girmeden ölen çocukları cennete girecekler mi. Yoksa onlar da anne babaları gibi cehennemlik mi.

Sayfayı Paylaş