Çevik Kuvvet’e numaralı kask

Çevik Kuvvet’e numaralı kask
Toplumsal olaylarda aşırı güç kullanan kasklı polislerin kimliklerinin belirlenememesi tepki alınca Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Pilot uygulamayla önümüzdeki futbol sezonunda Çevik Kuvvet’te görevli polislerin kaskına numara yazılacak ve talimatların dışına çıkanlar kolayca bulunacak.

HÜRRİYET’in, İstanbul’da son iki yıldır 1 Mayıs gösterilerinde aşırı güç kullanan polislerin kimliklerininin belirlenememesi üzerine, güvenlik güçlerinin sicil numaralarının kıyafetlerinden kaldırılmasının yanlışlığını gündeme getirmesinin ardından, uyarıları dikkate alan Emniyet Genel Müdürlüğü, Çevik Kuvvet polisinin kaskına numara konulmasına karar verdi.

ÖDP yöneticisi Masis Kürkçügil, 1 Mayıs 2007’de Taksim’de eşiyle birlikte yemek yerken Çevik Kuvvet’te görevli bir polis tarafından tokatlandı. Bu yılki gösterilerde de yere düşen bir genç kız polisce tekmelendi. DİSK, ÖDP ve diğer yerlerde aşırı şiddet kullanan polisler hakkında soruşturma açıldı. Ancak aşırı güç kullanan polislerin kimliklerinin belirlenmesi sıkıntı yaratmıştı.

Alman polisi örnek

Kamuoyunda, aşırı güç kullanılmasına ve bunu yapanların cezalandırılmamasına karşı gösterilen tepkiler üzerine emniyet harekete geçti. İlk aşamada sicil numaralarının Çevik Kuvvet polisinin elbiselerinin görünür bir yerine konulması planlandı. Ancak bu yöntemden, memurların terör örgütlerinin hedefi konumuna düşürüleceği gerekçesiyle vazgeçildi. AB ülkelerindeki uygulamaları belirlemek için kurulan heyet, İspanya, Belçika, İngiltere ve Almanya’daki sistemi inceledi. Emniyet, heyetin, "Almanya’daki gibi polislerin kasklarına, bölük, tim ve timin kaçıncı sırasında olduğunu belirtir numaralar yazılsın" raporunu benimsedi.

Önce statta

Buna göre önümüzdeki futbol sezonunun başlangıcında Çevik Kuvvet’te görevli tüm polislerin kaskına numara yazılacak. Yetkililer, "Buna göre 4. bölük, 2. tim 12. sıradaki bir personelin kaskında 4-2-12 şeklinde bir numara yazılacak. Aşırı şiddet kullanan görevli anında tespit edilecek. Amirinin talimatlarına uymayan bu görevliler hakkında da hemen işlem yapılacak" dedi. Eylül ayında 3 pilot ilde uygulama başlayacak. Bu illerin, toplumsal olayların en çok yaşandığı İstanbul, Ankara, Diyarbakır ya da Van olması bekleniyor.

kaynak:hürriyet.com
 
Üst