Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Çevre Sağlığı Teknisyeni

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  çevre sağlığı teknisyeninin görevleri çevre sağlığı teknisyeni görevleri sağlık teknisyeninin İnsan sağlığına zarar veren çevresel olumsuzlukları yok etmek için, çevre şartlarını düzeltme ve iyileştirme tedbirlerini uygulayan, gıda, su, hava ve binaları sağlık açısından denetleyen kişidir.

  GÖREVLER -Sulardan örnek alarak tahlile gönderir, suların dezenfeksiyonunu sağlar, -Kaynak, memba ve kuyu sularının kirlenme odaklarını belirler ve iyileştirmek için girişimlerde bulunur, -Yeraltı ve yerüstü içme ve kullanma sularını saptar, -Gıda maddelerinden örnek alır, muayenelerini yapar veya yaptırır, -Su dezenfektasyonu yapar, dezenfekte edilen sularda, serbest klor tespiti yapar, -Toprağın sızdırma derecesinin saptanması için "Toprak Sızdırma Testi" yapar, -Esnaf denetimleri yapar, bu konuda ya da çevre sağlığı konularında düzenlenecek formları işler ve kayıtları tutar, -Bulaşıcı hastalıkların ortadan kaldırılmasında etken olan çevresel faktörleri araştırır ve iyileştirici çalışmaları yapar, -Hava kirliliği ölçümü yapar, -Endüstride zararlı atık maddelerin kontrolünü yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER ­Hava kirliliği ölçüm cihazları, ­Gürültü ölçüm cihazları, ­Klor ölçüm cihazları, ­Sıcak sisleme araç sistemi, ­Soğuk sisleme araç sistemi, ­El ile sisleme araç sistemi.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Çevre sağlığı teknisyeni olmak isteyenlerin; -Çevre sorunlarına duyarlı, -Biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı, -Normal bir genel yetenek düzeyine sahip, -Dikkatli ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Çevre sağlığı teknisyeni, gerektiğinde büro, ev ve laboratuar gibi kapalı ortamlarda, gerektiğinde ölçüm ve denetleme için açık alanlarda, bazen oturarak, bazen de ayakta çalışır.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Sağlık müdürlükleri, sağlık ocakları, sağlık grup başkanlıkları, hükümet tabiplikleri, belediyeler, hıfzısıhha müdürlükleri, halk sağlığı laboratuarları, gıda imal eden her türlü kurum ve kuruluşlar (Et-Balık Kurumu ve Kombinaları, süt ve süt mamulleri imal eden kurumlar), memba suyu ve şişeleme tesisleri ile hava meydanları ve liman sağlığı dairelerinde çevre sağlığı teknisyenleri çalışmaktadırlar. Mezuniyetten sonra "Çevre Sağlığı Teknisyeni" unvanı ile Sağlık Bakanlığı'nın koruyucu sağlık hizmeti veren kuruluşlara atamaları devletçe yapılır.


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık meslek liselerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim ve öğretim sırasında, Genel kültür dersleri ve meslek dersleri verilmektedir. Eğitim öğretim boyunca, sulardan örnek alma, kaynak, memba ve kuyu sularının kirlenme odaklarını belirleyici araştırmalar ve ıslah çalışmaları yapma, gıda maddelerinden örnek alma vb. çalışmalar yapılır ve mesleki beceriler kazandırılır.

  MESLEKTE İLERLEME Mesleki eğitim bittikten sonra, "Çevre Sağlığı Teknisyeni" unvanı ile atamaları yapılır. Ancak, kuruluşlarına göre hizmet-içi eğitim programları ile mesleki bilgileri geliştirilebilir. Çalışılan kurum ve kuruluşlarda hizmet sürelerine ve gösterecekleri performansa göre bölüm şefi olma olanağı vardır. Sağlık meslek liselerinin “Çevre Sağlığı” ile “Çevre Sağlığı Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, meslek yüksekokullarının Çevre, Çevre kirlenmesi ve kontrolü, çevre koruma,hidroterapi, saglık kurumları işletmeciliği proğramlarına sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Ayrıca sağlık meslek liselerinin bu bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına katılıp başarılı olmaları ve “Sağlık Memurluğu”, “Sağlık İdaresi” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

  BENZER MESLEKLER: Çevre Mühendisi, Çevre Sağlığı Teknikeri, Gıda Teknisyeni.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Öğrencilerin, her türlü giyecek, yiyecek gibi zorunlu ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Ayrıca, belli miktarda aylık harçlık ödenir. Çevre sağlığı teknisyenlerinin atamaları devlet tarafından yapıldığından 12. derecenin 3. kademesinden göreve başlarlar ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre ücret alırlar. Belediyeler, memba suları işletmeleri gibi çalışılan yerin özelliğine göre ücrette farklılıklar olabilir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
   
Çevre Sağlığı Teknisyeni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çevre

  Çevre

  ÇEVRE İnsanın içinde evrim geçirdiği ortam olan çevre , her zaman farkında olmadığı doğal olaylar ile yaşama koşullarından , yani insanların doğal ortam ile uyuşma biçimin de oluşur. Çevre kavramı yakın bir dönem bazı ülkelerde doğanın , aşağı , yukarı tam anlamıyla “Evcilleştirilmesi’nin yanı sıra , bazı tehlikelerle ve yıkıma uğratıldığı sırada sıra da ortaya çıkmıştır. Söz konusu yıkım ,...
 2. Fatih sultan mehmet'in çevre sağlık ve insanlık fermanı...

  Fatih sultan mehmet'in çevre sağlık ve insanlık fermanı...

  fatih sultan mehmetin çevre fermanı fatih sultan mehmetin insanlığa hizmetleri insanlığa yapmış olduğu hizmetleri mehmet in katkıları alıntı
 3. Matbaa Teknisyeni

  Matbaa Teknisyeni

  Metal Levha İşlemecisi TANIM Metal levha işlemecisi, bakır, alüminyum, krom, pirinç vb. levha halindeki metalleri ya da metal alaşımlarını çeşitli aletlerle şekillendirerek ve süsleyerek kullanılabilir eşya (vazo, abajur vb.) haline getiren kişidir. (Meslek üyeleri kullanılan metale göre değişik adlar alırlar.) GÖREVLER - Yapılacak eşyanın taslak resmini çizer veya çizilmiş resmi...
 4. Okulumuzun sağlıklı bir çevrede olabilmesi için kime başvurmalıyız?

  Okulumuzun sağlıklı bir çevrede olabilmesi için kime başvurmalıyız?

  merhaba kızlar Okulumuzun sağlıklı bir çevrede olabilmesi için kime başvurmalıyız?
 5. Okul sağlığı ve sağlıklı bir çevrede okul için

  Okul sağlığı ve sağlıklı bir çevrede okul için

  Okulumuzun sağlıklı bir çevrede olabilmesi için kimlerden yardım alabiliriz Okulumuzun sağlıklı bir çevrede olabilmesi için kime başvurmalıyız Yarınlarımız için okulların büyük bir önemi var. Ve okul sağlığı veliler tarafından kesinlikle dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken bir husustur. Biz de az önce bir misafirimizin sorusu üzerine Okulumuzun sağlıklı bir çevrede olabilmesi için...

Sayfayı Paylaş