ceza

suskun_gız

Yeni Üye
Üye
ceza
ceza6ev.jpg

Ceza, 1977 yilinda ?sk?dar/Istanbul?da dogdu. Rap m?zige olan ilgisi ilkokul yillarinda sira arkadasindan ?d?n? aldigi kasetlerle basladi. Ceza tabii ki ger?ek ismi degil, bu onun hiphop?ta kullanmak i?in se?tigi yada daha dogrusu kazandigi bir lakap! Katildigi hiphop partilerinde, Freestyle rap (yani o an sahneye ?ikip m?zik esliginde, o an yazilan s?zlerle rap yapma) yarismalarinda her zaman birinci olan Ceza i?in diger yarismacilar hep ?eyvah Ceza?miz geldi? diyorlarmis ve bunun sonucunda, o da Ceza?yi lakap olarak kullanmaya baslamis.

Gen?lik yillarinda, ?esitli projelerde yer alan Ceza, 1998 yilinda Dr. Fuchs ile bir araya gelerek ?Nefret?i kurdu. Kendi ?abalariyla yaptiklari deneme kayitlari sonrasinda ?Yeralti Operasyonu? isimli toplama T?rk?e Rap alb?m?nde yer aldilar.

?Yeralti Operasyonu?nda en ?ok ilgi ?eken grup olan ?Nefret?, kisa bir s?re sonra Hammer M?zik ile anlasarak ilk alb?m? ?Meclis-i Ala Istanbul?u yayinladi. Alb?m?n hit par?asi ?Istanbul? i?in ?ekilen videoklip bir?ok yerel ve ulusal TV kanalinda yayinlandi. Alb?m sonrasi T?rk ve Yabanci basindan olumlu elestiriler alan ?Nefret?, H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa M?zik Festivali gibi b?y?k organizasyonlarda sahne aldi. ?Meclis-i Ala Istanbul? alb?mleri Hammer M?zik?in distrib?t?rleri tarafindan T?rkiye ile ayni anda Avrupa?da da piyasaya s?r?ld?. ?zellikle T?rk?e Rap?in b?y?k ilgi g?rd?g? Almanya?da T?rkiye?den ?ikan bir grup i?in y?ksek bir satis rakamina ulasti.

Ikinci alb?mleri ?Anahtar? i?in Istanbul?da Digitalmix st?dyosunda kayida giren ?Nefret?, ?alismalarini 2001 yilinin Temmuz ayinda tamamladi. Cartel grubundan Erci E, Wu Tang Clan i?in yaptigi featuring ile b?y?k isim yapan Bektas, Megalomaniax grubundan Kader K, ve ?Ger?ek Kal? alb?m?yle adindan s?z ettiren Fresh B?nin de konuk oldugu alb?mde scratch?ler Almanya?nin ?nl? DJ?leri DJ Rocky ve DJ Ness tarafindan atildi

T?rkiye?de yasanan ekonomik kriz ve Dr. Fuchs?un ani sekilde askere gitmesi sonucu istenilen promosyonun yapilamamasina ragmen ?Anahtar? ?ok y?ksek bir satis rakamina ulasti ve Nefret?in T?rkiye?nin en ?ok satan ve D?nya?da en ?ok taninan T?rk?e Rap grubu olmasini sagladi!

Dr. Fuchs?un askere gitmesinin ?zerine, Ceza uzun s?redir ?zerinde ?alistigi, solo alb?m projesine hiz verdi. Prod?kt?r olarak Silahsiz Kuvvet?ten Dj Mic Check?i se?en Ceza; ilk solo alb?m? ?Med-Cezir?in kayitlarini Kuvvet Mira ve Digitalmix st?dyolarinda ger?eklestirdi.

Solo alb?m ?alismalari devam ederken T?rkiye?de pek ?ok konser veren Ceza, 2002?nin Mart ayinda ilk yurtdisi konserini de Isve??te ger?eklestirdi. Isve??te yasayan T?rklerin yanisira Isve??li m?zikseverlerinde yogun ilgi g?sterdigi konser ?ok basarili ge?ti. Ceza, Isve? seyahatinde ayrica Isve??in en ?nemli hiphop gruplarindan Fjarde Varlden ile birlikte bir par?a kaydetti. Bu par?a Fjarde Varlden?in ?Tamam? adli single?inda yeraldi ve Isve??te CD ve LP olarak piyasaya ?ikti.

Haziran 2002?de ?Med Cezir? piyasaya ?ikti. Alb?me adini veren ?Med Cezir? par?asina daha ?nce Levent Y?ksel, Mirkelam gibi sanat?ilara ?ektigi videokliplerle ?nlenen y?netmen Murad K???k tarafindan profesyonel bir video klip ?ekildi. Klip m?zik kanallarinda d?nerken, Ceza ayrica ulusal kanallarda haber b?ltenlerine ve ?esitli TV programlarina konuk oldu. T?m g?nl?k gazeteler (H?rriyet, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Vatan vs.), aylik dergiler (Blue Jean, Cosmo Girl, Akt?el, Istanbul Life vs.) ?zel r?portajlarla yer verdiler.

Alb?m sonrasinda T?rkiye?nin d?rt bir yaninda konserler veren ve H2000, RockIstanbul gibi ?nemli organizasyonlarda yer alan Ceza ayrica yurtdisinda Almanya, Hollanda, Isve?, Norve?, Bel?ika gibi ?lkelerde sahne aldi.

Ceza, Mart ayinda Mitsubishi Lancer i?in bir radyo reklamini seslendirerek tekrar g?ndeme geldi. Reklamin ?ektigi b?y?k ilgi ?zerine devam b?l?mleride kaydedildi.

Ikinci alb?m?n? hazirlayan Ceza, bu arada Candan Er?etin, Mercan Dede ve Burcu G?nes?in alb?mleri i?inde d?etler kaydetti ve bu d?etlerle de ses getirdi.

2004 yilinin sonlarina yaklasirken Ceza, Rapstar alb?m?n? piyasaya s?rd?, alb?mde 22 track bulunuyordur, alb?m genelde basarili bir perspektif ?iziyor, farkli beat´ler ?zerinde de rap yapilabilecegini kanitlamaya ?alisiyor adeta, sarki s?zleri ?ok ince elenmis sik dokunmus, bazen bir s?zl?ge ihtiya? duydugumuz anlar oluyor ama yine de mesajlar dogru kanallara ulastirilmis g?z?k?yor, rap camiasina atiflarda bulunulmus,dokundurmalar yer yer g?ze batiyor, ama bir "diss" mantigiyla degil, daha ?ok yeri gelince s?ylenmis dokundurmalar, sonu? olarak Ceza´dan beklenebilecek kalitede bir ?alismanin ?r?n?. Alb?mde Sahtiyan, Fuchs, Fuat, Ayben, Mic check, bu projede sanatciya eslik eden isimlerdir.

T?rk lokumundan yermisin bu rapstarin derbisi ve de hi? kan akitmaz, mermisi
Beni g?rebilecekmisin abisi herkes piyasada bir ben eksik bir popstardanda neyim eksik
Sizi bilmem bence fazlam akildir hadi kalkta bak lan nerede kaldi bak nam s?hret ve san
Dersi olmaz sira herkese gelecek gibi ?nce mikrofonu tutmayi ?grenmeli bunu bilmeli
Herkes birsey zannetmeli seni beni deli gibi g?rebilir ama yenemezsin
Bana geri d?nebilir ama gidemezsin ben pabu? birakmam eger ben bir rapstarsam
Limuzin bol para s?permodeller hem pop?ler hem sansasyonel hm bos ver abi kalsin
Iyiki bir popstar olmadin birdenbire kendini bozacaktin
I?ki sinirsiz etmis arsiz bunu ben bilemem
Sen bulacaksin her biri birbiri ardina hirg?r virvir herg?n dayanamadim
Eskiden erkekmis taniyamadim siz bize getirin biz karalayalim
Dikkat et bu rapin fasli mikrop kapma dilim pasli
Patlak clublar beni kasti bu ?atlak seslere suikastti bu...
Benim ?st?me gelmeyin artik yeni bilim olacak hiphop
Bunu g?rmezden geleceksen eksenin etrafinda d?n sen dengen bozulur sersem
Yere serilecek her flowunuz aynen yengen televizyon dizi karakterlerimi adam edecek bizleri
Roketle atmadilar beni dogustan bir yildizdim basamaklari tek tek ?iktim
Umrumda degilki star olmak basin bak bu yeni basim yeni bir nazim becerebilen
?ok yok ?ok detone ve ?ok fazla cover var sorsan isi bilen onlar anirmakla rap yada rock olmaz
Yapilan hatalara hep bir ?rt pas en korktugumdu benim
O ?? faz ve tek pasla yenebilen bir cambazdim her yalana bak bu g?n?l inanmaz...
Nakarat
Hala meclisim ala ben bulamiyorum hi? mana ala olan bu raptir bu duydugun rapte tekdir
Anlamadiysan yuh sana bu sesle bence git ve top sektir
Mecazi anlamlar k?tektir nam i diger ben ceza

Geri