1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  CHP, Kanaltürk’e 3.5 milyon doları ’özel anlaşma’yla vermiş

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  CHP’nin, Tuncay Özkan’ın sahipliği döneminde Kanaltürk televizyonuna aktardığı paranın, özel bir anlaşma karşılığında verildiği öne sürüldü. Buna göre kanal ile parti arasında 10 maddelik bir prodüksiyon sözleşmesi imzalandı. Bunun karşılığında CHP Kanaltürk’e 3.5 milyon dolar verirken, kanal da hisselerinin yüzde 40’ını CHP’ye rehin verdi.
  SAHİBİ olduğu Kanaltürk televizyonunu geçtiğimiz günlerde Koza Grubu’na satan Tuncay Özkan ile CHP arasında özel bir anlaşma olduğu iddia edildi. Buna göre, CHP’den Kanaltürk’e ödendiği belirtilen 3.5 milyon dolar da, bu özel içerikli anlaşma doğrultusunda yapıldı. Bu anlaşma gereği Kanaltürk, CHP’ye, partinin görüş ve programına uygun davranmaktan partililerin programlara konuk olmasına kadar bir çok taahhütte bulundu. Bunun karşılığında 3.5 milyon dolar alırken, hisselerinin yüzde 40’ını da CHP’ye rehin verdi.

  10 maddelik sözleşme

  Star gazetesinin dünkü haberine göre, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ve Kanaltürk’ün o dönemdeki sahibi Tuncay Özkan, 10 maddelik bir "Prodüksiyon Sözleşmesi" imzaladı. İlk maddede sözleşmenin tanıtımı "CHP’nin belirlenecek diğer faaliyetler için prodüksiyon ve benzeri hizmetlerin yayımlanması’ olarak tarif edildi. Ancak Star gazetesi tarafından ortaya çıkarılan belgeye göre, buraya şöyle bir özel not düşüldü: "Yayımcı (Kanaltürk) iş bu sözleşme süresince başka bir siyasi parti, siyasi kişi veya oluşumla ayrı bir yayın sözleşmesi yapmayacağını taahhüt eder."

  3 taksitte ödendi

  Sözleşmenin ikinci maddesinde prodüksiyon hizmetlerinin bedeli 3.5 milyon dolar yer alırken, bu ödemenin nasıl yapılacağı şöyle belirlendi: "CHP, yayımcının Digitürk, kablolu, uydu ve karasal yayın hakkını elde etmiş olmak kaydıyla, 24 Aralık 2004’de iki milyon dolar, 1 Nisan 2005’de bir milyon dolar, 1 Nisan 2006’da 500 bin dolar olmak üzere toplam 3.5 milyon doları bedel olarak ödeyecektir. Yayımcı bu meblağ karşısında 4 yıl için prodüksiyon ve yayın hizmetlerini verecektir."

  Hisseler rehnedildi

  Ayrıca CHP’nin göstereceği bir ismin Kanaltürk’te icra kurulu üyesi olarak görev yapması hükme bağlanırken, CHP’nin de 3.5 milyon dolar karşılığında Kanaltürk’ün yüzde 40’ını rehin aldı. Bu durum, sözleşmede şöyle yer aldı: "Şirket hisselerinin yüzde 40’ını oluşturan bölümüne ait hisse senetlerini/geçici ilmühaberini, bu hisselerin sahibi gerçek kişiler, sözleşmeyi imza sırasında teminat cirosu ile CHP’ye rehin eder."

  Bunların hepsi zırvalık

  CHP ile bir prodüksiyon sözleşmemiz var. Benim de yönetim kurulu danışmanı olarak imzam yeralıyor.3-4 yıllık bir sözleşme. Bunun için adamdan bir para talep etmişsiniz, karşılığında da bir güvence istemiş. Protokole imza atmışsınız. Sözleşmede neler yapılacağı yazılı. Ancak gazetede yazıldığı gibi, bir hisse devri, icra kuruluna atama. Hiçbiri doğru değil. Sözleşmeye atılan imzalar doğru ama, gazetede yazılanlar yanlış. Sözleşmemizde istenen şey, belgeseldir ve yapılmıştır. İş teslim edilmiştir. Reklam konusuna gelince.. Yasaklandığı için reklam yayınlanmamıştır. Programa müdahele de yoktur. "Sözleşmede yer alan parti tarafından önerilen kişi yada kişilerin haftada 7 saatten az olmamak kaydıyla üzere televizyon ve radyo programlarına konuk olması, parti liderlerinin yurtiçi gezilerinin izlenmesi gerçekleşmiş midir?" Yok efendim böyle birşey. "Şunu izledi" desinler, yok. Bunu sürekli niye gündeme getirdiklerini anlayamadım. Bu bir ticari faaliyet. Önce dediler ki, işin "Faturası yok. Hibedir". 3 fatura koyduk, karşılarına. Şimdi diyorlar "Ahlaksız sözleşme" Hani bunlar yoktu? Faturası kesilmiş, kdv’si ödenmiş, vergisi verilmiş işin nesini soruyorlar bana? Diyorlar ki, "O belgesele o paraya olur mu?" Sana ne kardeşim. Ben diyor muyum "AKP’li Vakit Gazetesi’ne, Yeni Şafak’a, Zaman’a verdiğin reklamlar o paradan daha az eder? Ne CHP’den atanmış bir kişi var. Ne hisse devri sözkonusu. "Kanalın yüzde 40’ı CHP’nin" diyen ise alçaktır namerttir.

  Bu bir hizmet sözleşmesi yasalara aykırı bir durum yok

  DAHA önce bu paranın 13 bölümlük, "Atatürk’ün Kurduğu Partinin Öyküsü Belgeseli" karşılığında yapıldığı açıklamasını yapan CHP’den, bu iddialara da tepki geldi. CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, "Yasalara aykırı hiçbir uygulama yoktur" derken, gündeme getirilen iddiaları şöyle yanıtladı: "Bu anlaşma çerçevesinde Kanaltürk üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmiş, buna karşın CHP bu hizmetin karşılığını ödemiş ve hesaplar kapatılmıştır. Orada, sözleşmeden hareketle, CHP’nin Kanaltürk’ün yüzde 40’ına sahip olduğu iddia edilmektedir. O sözleşmenin güvencesi olarak düşünülmüş, ama hiçbir zaman hisse senetleri rehin edilmemiştir. Gene sözleşmede icra kurulunda CHP’yi temsilen bir kişinin görev yapacağı yazılmıştır, ama böyle bir atama hiçbir zaman olmamıştır. Bu bir hizmet sözleşmesidir. Konu 2 yıldır gündemde tutuluyor. Isıtıp ısıtıp tekrar gündeme getiriliyor. Çeşitli partiler de buna benzer anlaşmaları çeşitli kanallarla yaparlar. CHP yaptığı zaman bu haber manşet oluyor, bazı çevrelere göre suç oluyor. Burada yasalara aykırı hiçbir uygulama yoktur."

  Kanaltürk’ün taahhütleri

  STAR gazetesinin gündeme getirdiği belgeye göre, Kanaltürk 3.5 milyon dolar karşılığında CHP’ye şu taahhütlerde bulundu:

  CHP’nin gönderdiği tanıtım ve reklam filmlerinin izlenme oranı yüksek yayın kuşağında 4 yıl boyunca bedelsiz yayımlanması.

  CHP tarafından belirlenecek partili uzmanların televizyonda spordan müziğe kadar her alanda yayınlanan programlarda konuk edilmesi ve konuşmalarının yayınlanması.

  Parti tarafından önerilen kişi veya kişilerin haftada saatten az olmamak kaydıyla televizyon ve radyo programlarına konuk olmalarının sağlanması, haber bültenlerinde konuk edilmesi ve görüşlerinin yayınlanması.

  Parti liderinin veya CHP’nin yetkili kıldığı yöneticilerin haftada en az bir kez olmak üzere programlarda konuk edilmesi ve görüşlerinin duyurulması.

  Ayrıca gündemdeki konularla ilgili olarak karşılıklı görüşmelerle olayların ve olguların halka aktarımı için programların yapılması.

  Parti liderinin yurtiçi gezilerinin izlenmesi ve yayınlanması taahhüt edilir.

  Yayımcı ayrıca prodüksiyon ve yayımlarda yasalara aykırı olmayacak şekilde parti görüş ve programına uygun davranmayı taahhüt eder.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Haziran 2008
CHP, Kanaltürk’e 3.5 milyon doları ’özel anlaşma’yla vermiş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 150 milyon dolar ÇÖPE

  150 milyon dolar ÇÖPE

  Kanallar dizilerle 13 bölümlük anlaşma yapıyor. Ama diziler 3. ve 4. bölümü bile bulmuyor. Kanallararası rekabet öyle bir hal aldı ki, bir dizi başlarken diğeri yayından kaldırılıyor. Üstelik bu projeler için milyonlarca lira gözden çıkarılabiliyor. Yapımcı firmalar, diziler için kanallarla 13'er bölümlük anlaşmalar yapıyor. PARALAR HAVAYA UÇTU Ancak buna rağmen pek çok projeye...
 2. Bedel 50 milyon dolardı

  Bedel 50 milyon dolardı

  Bedel 50 milyon dolardıKanaltürk'ün fiyatını düşüren beklenmedik gelişme neydi? 5 milyon dolar neden bloke edildi, Tuncay Özkan hangi şartlarda 5 milyon dolar daha alacak? 13.05.2008 12:11 Kanaltürk dün İpek-KozaGrubu'na satıldı. Satış şartlarıyla ilgili birçok şey konuşuluyor. En doğru bilgileri her zaman olduğu gibi HABERTURK.COM açıklıyor. İşte Kanaltürk'ün satış şartları.. Kanaltürk...
 3. 5 milyon doları kim alacak?

  5 milyon doları kim alacak?

  13 yıl boyunca hippi kılığında farklı bir kimlikle saklanan 250 bin kişinin katili Sırp Kasap Radovan Karadziç’in ABD tarafından başına ödül olarak konulan 5 milyon doları kimin alacağı merak konusu oldu. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bir belediye otobüsünde başına çuval geçirilerek yakalanan savaş suçlusu Radovan Karadziç’in (63) ABD tarafından başına ödül olarak konulan 5 milyon...
 4. Acun 1 milyon dolar verecek

  Acun 1 milyon dolar verecek

  Acun Ilıcalı'nın "Var Mısın Yok Musun" yarışmasına 19 Ekim Pazar günü bir dünya starı katılacak. Christina Aquilera programa katılmak için tam 1 milyon dolar alacak. Acun Ilıcalı yarışma programına çıkması için Christina Aquilera'yla 1 milyon dolar karşılığında anlaştı. Albümleri 40 milyonun üzerinde satan 4 Grammy ödüllü Christina Aquilera 19 Ekim Pazar akşamı kimsesiz çocuklar...
 5. Altınok 1 milyon dolar verdi iddiası

  Altınok 1 milyon dolar verdi iddiası

  Turgut Altınok'un adaylıktan çekilmesine neden olan kaset için 1 milyon dolar aldığı iddia edildi. Keçirören Belediye Başkanı Turgut Altınok'un başını yakan kaset şantajını yapan kişinin eski bir çek-senet tahsilatçısı Köksal Avcı olduğu ortaya çıktı. İddialara göre Avcı, 10 yıl önce Turgut Altınok’tan kaset karşılığında 1 milyon dolar aldı. Altınok’un başkan adaylığından çekilmesine neden...

Sayfayı Paylaş