1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çiçekle dünya rekoru denemesi

  Konu, 'Guinnes Rekorları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çiçekle dünya rekoru denemesi
  Antalya Ticaret Borsası, kentte bu yıl ilki düzenlenen Çiçek Festivali kapsamında, yaklaşık 100 bin çiçekle kaplanacak Büyükşehir Belediyesi'ne ait tramvayın iki vagonuyla, “Dünya'nın Çiçekle Kaplanan En Fazla Alanı Rekoru” için Guinness'e başvuracak.  Antalya Çiçekçiler Odası, Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen, 1. Çiçek Festivali kapsamında girişilen rekor denemesi için tören düzenlendi.  Antalya Ticaret Borsası Başkanı İlhami Kaplan, Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler'in rekor denemesinin startını verdiği törende, festival ve rekor denemesiyle, yurtdışına ihraç edilen çiçeğin yüzde 90'ının Antalya'dan üretildiğini vurgulamayı amaçladıklarını bildirdi.

  Kaplan, “Çiçek sevgidir” anlayışıyla halkın çiçekle daha çok yakınlaşmasını ve çiçek üretimindeki ağırlığıyla Antalya ve Türkiye'nin dünyaya açılımını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.


  Çiçekçiler Odası Başkanı Mehmet Soydan da süslenecek iki vagonunun toplam alanının 229 metrekare olduğunu, rekor başvurusu için 80 ya da 100 bin çiçeğin kullanılmasını beklediklerini ifade etti.


  “YÜZEY HESABI ÖNEMLİ”


  Guinness Rekorları Türkiye Fahri Temsilcisi, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural da böyle bir rekor denemesinin dünyada ilk kez yapıldığını belirterek, rekor için çiçekle süslenecek alanın yüzey hesabının önem taşıdığını bildirdi.


  Guinness Rekorları Değerlendirme Komitesi'nin ilginç ve evrensel değerler taşıyan rekor başvurularını kabul ettiğini anlatan Prof. Dr. Kural, şöyle konuştu:


  “Böyle bir deneme ilk kez yapılıyor. Vagonlar gün boyunca 100 bin çiçekle kaplanacak. Mimarlar Odası çiçekle kaplanan alanın tamamını hesaplayacak. Bugün akşam saatlerinde çiçekle süsleme işi tamamlandığında, rekor başvurusunu komisyona dosyayla ileteceğiz. Rekorun kabul edilmesi veya cevabın verilmesi bazen 3 ay sürebiliyor. Kabul edilirse Türkiye'nin ve Türk çiçeğinin büyük reklamı olur.”


  Törenin ardından, Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği ve Antalya Çiçekçiler Odası görevlilerince hazırlanan karanfiller, vagonlara takılmaya başlandı.


  “Dünyanın Çiçekle Kaplanan En Fazla Alanı Rekoru” başvurusu için süsleme çalışmalarının akşam saatlerinde tamamlanacağı, Prof. Orhan Kural ve Antalya Noter Odası Başkanı Mustafa Nejat İnanır tarafından sayım yapılarak ilk tescilin gerçekleştirileceği belirtildi.


  Antalya Ticaret Borsası, tarafından başvurusu yapılacak rekor denemesi için çalışmaların tamamlanmasının ardından karanfillerle kaplı vagonlar sefere başlayacak ve vatandaşlara çiçek atılacak.   
 2. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)
  Ce: Çiçekle dünya rekoru denemesi
  ilginç valla..emegıne saglık..
   
 3. HaLLoWeeN*

  HaLLoWeeN* Forum Okuru

Çiçekle dünya rekoru denemesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dünyanın en büyük çiçeği

  dünyanın en büyük çiçeği

  Bu çiçeği sevgilinize götüremez, elinize alıp koklayamazsınız; zaten kokusu insanlara hoş gelmiyor. Ancak yine de insanlığın ilgisini en çok çeken çiçeklerden biri o. Güneydoğu Asya'nın yağmur ormanlarında bulunan 1 metre genişliğinde ve 7 kilogram ağırlığındaki kırmızı Rafflesiaceae bitkisi, dünyanın en büyük çiçeklerinden biri olarak kabul ediliyor. Çiçek, yaklaşık 200 yıl önce...
 2. Mitsubishi'den Dünya Rekoru

  Mitsubishi'den Dünya Rekoru

  Etkinlik Guiness Dünya Rekorları tarafından resmi olarak onaylandı. 12 Temmuz 2008’de İngiltere Wiltshire yarış pistinde düzenlenen etkinlikte, 273 adet Mitsubishi Evo marka otomobil renk sırasına göre geçit yaptı. Arka arkaya dizilmiş araçlar pistte, sabit hızda, yaklaşık 2 mil uzunluğunda bir tur attı. Geçiti düzenleyen “Mitsubishi Lancer Register” etkinlikten topladığı 7,459.27...
 3. Hangi Dünya Rekorunu Kırabileceginizi Öğrenin..!

  Hangi Dünya Rekorunu Kırabileceginizi Öğrenin..!

  What world record can you break? buyrunnnn bakınnn neymiş sizinkiiii hadii hadiii
 4. Numara Taşımada Dünya Rekoru Bizim

  Numara Taşımada Dünya Rekoru Bizim

  BTK Başkanı Tayfun Acarer, 5 ayda 2 milyon 711 bin cep telefonu kullanıcısının numaralarını farklı operatörlere taşıdığını belirterek, numara taşınabilirlikte dünya rekoru kırıldığını söyledi. BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye’nin numara taşınabilirliğinde bir rekora imza attığını açıkladı. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER)...
 5. Dünya Desibel Rekorunu Galatasaray Kırdı!

  Dünya Desibel Rekorunu Galatasaray Kırdı!

  dünya desibel rekoru, kim kırdı, ne zaman, nasıl, nerede, ile ilgili bilgiler burada melekler Muhtemelen tüm büyük futbol kulüplerinin hayali desibel rekoru kırmaktır.Bilmeyenler için söyleyelim; desibel,ses şiddetinin ölçüldüğü birimdir.Yapılacak şiddetli bir tezahüratla da bu rekor kulüpler tarafından kırılabilir. İşte bu rekoru kim kırdı biliyor musunuz melekler? :) Galatasaray! :)...

Sayfayı Paylaş