1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Çiftçi, keçisini, biberini site üzerinden satıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Tülin Akın henüz üniversite öğrencisiyken tarım ürünlerini pazarlamak için internet sitesi kurdu. Çiftçilerin çekinceyle yaklaştığı "tarimsalpazarlama.com", 4 yılda 20 bin 12 üyenin ürünlerinin alıcı bulduğu büyük bir pazara dönüştü.
  1 milyon 200 bin dolar değer biçilen sitenin Rusya, İngiltere, Azerbaycan, İran, Ukrayna ve İsrail'den Türkiye pazarına girmek isteyen 300 üyesi var.

  Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu Tarımsal Pazarlama Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Tülin Akın, doğru pazarlanamayan tarım ürünlerinin satılabilmesi için yeni ve farklı çözüm arayışlarına girdi. Üreticiyi, internet üzerinden tüketiciyle buluşturmak için o yıllarda tarimsalpazarlama.com sitesini kuran Akın'a, önce "günah" diyen üretici, artık keçisini, biberini, elmasını internetten pazarlıyor.

  20 bin üyesi var

  Akın'ın 4 yıl önce, henüz üniversite öğrencisiyken açtığı sitenin bugün 20 bin 12 üyesi var. Köylerinde ürettikleri bal, domates ya da besledikleri keçi ve koyunun yanı sıra üreticilerin tarım ekipmanları da sitede pazarlanıyor. Küçük üreticiler, ürünlerini site kanalıyla Rusya, İsrail veya Almanya'ya bile pazarlayabiliyorlar.

  Tülin Akın, 4 yıl önce üreticilerin ilgi göstermediği siteyi satın almak için 1.2 milyon dolar teklif verenler olduğunu söyledi. 22 yaşındayken siteyi kurduğunda "İnternet nedir?" veya "günah" diyen üreticilerin artık köy kahvelerinden tarimsalpazarlama.com'u takip ettiklerini belirten Akın, fuarlarda site üyeleriyle buluştuklarını anlattı. Akın, "Genç olduğum için şaşırıyorlar. 'Patronuna söyle çok iyi elemanlar yetiştirmiş' diyenler oluyor" dedi.

  Uluslararası Oldu

  Hayvanın dişlerine, yaşına bakmadan nasıl satın alacaklar?" tartışmalarından "kurbanlık satışı yapılan bir site haline geldiklerini" belirten Akın, siteye ürün satışı için bırakılan ilanları, tarım sektöründen 35 bin kişiye e-posta aracılığıyla anında ulaştırdıklarını dile getirdi. Akın, Rusya, İngiltere, Azerbaycan, İran, Ukrayna ve İsrail'den üye olan 300 kişi ya da kuruluşun da Türkiye pazarına tarimsalpazarlama.com aracılığıyla girdiğini kaydetti.

  Tülin Akın, tarimsalpazarlama.com üzerinden sadece bir firmanın 80 bin dolarlık ihracat yaptığını, sulama ürünleri üreten İspanyol bir şirketin de siteleri üzerinden Türkiye'de sulama bayiliği yapılandırmasını oluşturduğunu kaydetti.

  Tarım sektöründe işçi ve iş arayanları buluşturacak tarimkariyer.net ve tarımsal emlak arayan ve satanları bir araya getirecek siteleri de çok yakında hizmete sokacaklarını belirten Akın, Ramazan Bayramı'nın ardından çiftçilere yönelik ücretsiz eğitim çalışmalarına başlayacaklarını sözlerine ekledi.
   
Çiftçi, keçisini, biberini site üzerinden satıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiftçi

  Çiftçi

  Alın teriyle kazandığını yiyen sabırlı, varlıklı bir insana delalet eder.Çiftçi olup ekin ektigini gören, ticareti için çalisir. Ziraatçi görmek, helalinden kazançla yorumlanir. Tarlayi sürüp tohum ektigini gören, hayir ve iyilik yapar. Bütün sartlari tamam olmak üzere tarla sürmek ve ekmek nimet, ikbal ve devlet ile tabir olunur. Tarla sürdügünü gören evlenir. Carefer-i Sadik (ra)'a göre:...
 2. keçiler

  keçiler

  keçiler Keçi, boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad. Sarp yamaçlara rahat tırmanır, patika ve uçurumlar kenarında dolaşmaktan çekinmezler. Bundan dolayı zor geçitlere “keçiyolu” denir. Evcil olanları sütü, derisi ve tiftiği için beslenir. Taze filiz ve yaprakları severler. Otları kökleriyle sökerek...
 3. satıyorum

  satıyorum

  satıyorum bölümü bence çok karışmış... el işleri ve diğerleri diye ayrılsa daha kolay olmazmı acaba...hem satış yapan bizler için hemde alacak olan arkadaşlar için.. ilginiz için teşekkür ederim...sadece bir öneri... sevgilerimle...:)
 4. Süper bi site buldum avon maxfactor makyaj ürünleri satıyorlar hemde cok ucuz kızlarr

  Süper bi site buldum avon maxfactor makyaj ürünleri satıyorlar hemde cok ucuz kızlarr

  mrbb kızlar bi arkadaşımın önerisi üzerine bi siteden avon ürünleri aldım kapıda ödeme yöntemiyle. ürünlerim bugun elime ulaştı ve hepside birbirinden güzel. :) katologdan daha ucuza satıyolar bazı ürünleri hergün bi kaç ürünleri fırsat ürünü oluyo kesinlikle tavsiye ediyorum incelemenizde fayda var Reklam linki vermeniz yasaktır edit by MaWiM :d040:

Sayfayı Paylaş