Çiftehan Kaplıcaları hakkında genel bilgiler

ciftehan

Yeni Üye
Üye
Çiftehan Kaplıcaları hakkında genel bilgiler
Çiftehan Kaplıcaları

Toros Dağı'nın eteklerinde, dolayısıyla tertemiz dağ havasına sahip olan Çiftehan Kaplıcası size sadece termal suyuyla değil her yönden sağlık sunuyor. Çiftehan Kasabası, dağ eteğine kurulmuş bir yerleşim yeri olduğu için Adana yolundan baktığınız zaman kat kat sıralanmış şekilde evleri, kaplıca tesislerini ve en arkada heybetiyle Toros Sıra Dağlarından birini görebilirsiniz. Çiftehan, dağ sporcularının da gözde mekenlarındandır.


Bu kaplıca, eski çağlardan beri insanlığa hizmet vermektedir. Etrafında bulunan tarihi kalıntılar kasabanın eski bir yerleşim yeri olduğunu ortaya koymaktadır. Zaten kasaba ismini girişindeki iki handan almaktadır. Bir rivayete göre Mısır kıraliçesi Kleopatranın, Tarsus'ta yaşam sürerken sık sık bu kaplıcaya gelerek uzun süre kaldığı ve suyun gençleştirici, güzelleştirici ve dinlendirici etkinliklerinden faydalandığı söylenmektedir. Kaplıcanın içinde Roma ve Selçuklular dönemlerinden kalma yapıları görebilirsiniz .


Dağ ve vadi manzarasının bütünleştiği, tipik bir vadi yerleşmesi niteliğinde olan kaplıca alanı İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi geçişinde yer almaktadır.


Yeri : Niğde iline 80 km mesafede bulunan Ulukışla İlçesinin 27 km doğusunda Çiftehan Kasabası'nda yer almaktadır. Ayrıca kasaba D750 Ankara-Adana devlet karayolu üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden de oldukça ilgi görmektedir.


Ulaşım : Çiftehan Kaplıcasına ulaşım her yönden oldukça kolaydır. Kaplıcaya gitmek için eğer karayolunu tercih edecekseniz kaplıca D-750 Ankara-Adana devlet karayolunun üzerinde bulunuyor ; eğer demir yolunu tercih edecekseniz kaplıca il merkezinden Kayseri-Niğde-Adana bağlantılı demiryolu ağının üzerinde bulunuyor. Eğer hava yolunu tercih edecekseniz Niğde'ye en yakın 130 km. mesafede bulunan Kayseri Havaalanı' n dan kolaylıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz.


Suyun Özellikleri : Çiftehan Kaplıcası'nın suyu
Suyun Sıcaklığı : 70-80 ºC
Renk ve tonu : Renksiz, Berrak
Kimyasal özellikleri bakımından: Suyun içeriğinde Florür içeren sodyumlu, kalsiyumlu, sülfatlı, klorürlü termal su sınıfına girmektedir.
Suyun PH değeri : 7,3-7,8
Toplam Mineralizasyonu : 2066 mg/lt.


Çiftehan Kaplıcası çeşitli kaynaklardan toplanan sulardan meydana gelmiştir. Kaplıcadan saniyede toplam 20 lt. su çıkmaktadır. Önceki yıllarda 3 adet termal su kaynağı bulunan kaplıcanın günümüzde doğal boşalım 2 noktadan oluşmakta ve ancak sondaj kuyusunda üretim olmadığı zamanlarda akis görülmektedir. Toplam debi 3lt/sn civarındadır.


Çiftehan Kaplıcası'nın Faydaları
Çiftehan Kaplıcası'nın 2 türlü şifa yöntemi vardır. Bunlar banyo ve içme tedavisi olarak gruplandırılmaktadır. Bu yöntemler şifa sağladığı hastalıklar ve uygulamalar bakımından farklılıklar göstermektedir.


Banyo Tedavisinin Faydaları
Romatizmal ağrılar, eklem kireçlenmesinde olumlu katkılar sağlar
Spast ağrılarda, karın içinde spazmla doğan ve lezyona bağlı olmayan sendromlarda olumlu etkisi görülmektedir.
Cilt hastalıklarına iyi gelir. Böbrek rahatsızlıklarında ve karaciğer iltihaplarında olumlu etkisi görülmektedir.
Ağrılı kadın hastalıklarında, kadınların enfeksiyon şekline bağlı olarak süre gelen rahatsızlıklarda olumlu etkisi görülmektedir.
Bel fıtıkları ve buna bağlı siyatik ağrılarda olumlu etkisi görülmektedir.
Safra kesesi rahatsızlıklarında yardımcı/tamamlayıcı tedavisinde kullanılabilir niteliktedir.
İçme Tedavisinin Faydaları.
İçildiğinde laksatif etki yapar. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta ilk gün bir bardak daha sonraki günlerde yavaş yavaş artırılarak içilmelidir.
 
Üst