1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çiğdem Türleri

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çiğdem Türleri (Crocus, Colchium) [​IMG] Zambakgillerdendir. Anavatanı Küçük Asya, Anadolu, Akdeniz Havzası ile Alp Dağlarıdır. 12-25 cm kadar uzayabilen çiğdemler soğanlı, kökten sürme ince şeridimsi biçimli yeşil yapraklı ve güzel görüntülü bir bitkidir. İlkbaharda çiçek açan türleri sonbaharda; yazın çiçek açan türleri ilkbaharın başlarında ekilen soğanlarıyla çoğaltılır.
  Çiğdem Türlerinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

  Toprak: Suyu iyi akıntılı bahçe toprağını severler.

  Su: Suyu çok severler. Özellikle çiçek açmaları için bol bol sulanmalıdır.

  Işık: Yarı gölge ama çok aydınlık yerleri severler.

  Sıcaklık: Serin ortamları severler.

  Gübre: Çiğdemlere gübreleme gerekmez.

  Saksı Değiştirme: Bir yıllık bitki olduklarından, saksı değişimi yapılmaz.

   
Çiğdem Türleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiğdem

  Çiğdem

  Ender bulunan nimete, temiz yaratılışlı kimseye, sevinç ve neşeye delalet eder.Birbirine anlaşan çiftin evliliğini haber verir. Birbirine anlaşan çiftin evliliğini haber verir. Saf aşkı temsil eder.Ender bulunan nimete, temiz yaratılışlı kimseye, sevinç ve neşeye delalet eder.
 2. çiğdem

  çiğdem

  (Krokus / Colchique / Crocus / Lahlah / Mahmurçiçegi / Colchicum) Toprak altinda, üzeri ince veya zarimsi birkaç pul ile örtülü, bir yumru tasiyan çok senelik bir bitki. Yapraklari çimen yapragina benzer. Çiçekler genellikle 1-3 tâne veya türüne göre daha fazla olup, mor, beyaz-pembe sarimtrak renklerdedir. Çiçek taç yapraklari tüpsü olup, uç kisminda huni seklinde genislemis ve 6 parçalidir....
 3. Çiğdem Türleri (Crocus, Colchium)

  Çiğdem Türleri (Crocus, Colchium)

  Zambakgillerdendir. Anavatanı Küçük Asya, Anadolu, Akdeniz Havzası ile Alp Dağlarıdır. 12-25 cm kadar uzayabilen çiğdemler soğanlı, kökten sürme ince şeridimsi biçimli yeşil yapraklı ve güzel görüntülü bir bitkidir. İlkbaharda çiçek açan türleri sonbaharda; yazın çiçek açan türleri ilkbaharın başlarında ekilen soğanlarıyla çoğaltılır.
 4. Çiğdem Nedir? Çiğdem Faydaları Nedir

  Çiğdem Nedir? Çiğdem Faydaları Nedir

  Çiğdem Nedir? Çiğdem Faydaları Nedir lütfen bu konuda da bilgi verin kızlar
 5. Çiğdem Bitkileri ve çiğdemin faydaları - yararları

  Çiğdem Bitkileri ve çiğdemin faydaları - yararları

  Çiğdemin yararları Nelerdir, Çiğdem bitki çeşitleri hakknıda bilgi Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda çiğdem bitki çeşitleri hakkında bilgi ediniyor ve çiğdemin faydalarını ve zararları öğreniyoruz. Çiğdem bitkileri hakkında bilgi edinmek isteyem tüm arkadaşalrımızı bu sayfamıza davet ediyoruz. Çiğdem Bitkilerinin isimleri ; Colchicum, Colchique autumnalis, Semences de colchique,...

Sayfayı Paylaş