1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Cigong...

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  Çigong
  Uğraştığınız sporda konsantrasyonunuzu artırmak mı istiyorsunuz? Ya da amacınız işyerinde veriminizi artırmak ve beyin gücüyle rakibinizi mat etmek mi? Yoksa amacınız sadece günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak için mi? Bunların hiç biri zor değil. Yapacağınız tek şey içinizdeki yaşam enerjisini keşfetmek ve güçlendirmek. İyi de bu nasıl olacak diyorsanız işte yanıtı: Bir tür meditasyon olan sağlık egzersizleriyle. Yani Çigong´la..

  Antik Çin´in kültürel mirası olan Çigong, bir tür yoga ve meditasyon olarak tanımlanıyor. Aslında fiziksel ve ruhsal gücü artırma amacını taşıyan sağlık egzersizleri bütünü. Kişinin kendi özünde bulunan yaşam enerjisini keşfetme ve güçlendirme esasına dayanıyor. “Çi” evrenin temelindeki enerji, doğal güç ve canlıların bedenlerindeki yaşam enerjisi; “Gong” ise iş, kararlı çalışma anlamına geliyor.

  Hangi alanlarda kullanılıyor?


  Eğitmen Hakan Onum, Çigong´un ruhanilik, spor, savunma, sahne sanatları ve özel yetenek alıştırmaları gibi birtakım alanlarda kullanıldığını belirtiyor. Ruhsal alandaki Çigong uygulamaları bilinci genişletmek, bir tür meditasyon içine girerek ruh ve beden bütünlüğünü sağlamak amacını güdüyor.

   

Sayfayı Paylaş