çikolata akne yaparmı?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
çikolata akne yaparmı?
çikolata sivilce yaparmı
Cildinizin özellikleri nelerdir, güneş yanığı anında ne yapmalısınız, çikolata akneye neden olur mu gibi en sık sorulan soruların yanıtları burada!

Cildiniz neden önemlidir?
Cildiniz vücudumuzun en önemli ve büyük organıdır. Vücudunuzun ısısını ayarlar, yaralanmalara ve incinmelere karşı korur, enfeksiyonları engeller. Daha birçok özelliklere sahiptir.

Cildin katmanları nelerdir?
Cilt epidermis, dermis ve hipodermis'ten oluşur.

Birinci, ikinci ve üçüncü derece yanıklar arasında ne fark vardır?
Birinci derece yanıklar kırmızı ve ağrılıdır. Bastırdığınızda kırmızıdan beyaz döner. Bir iki gün içinde kabarıp, su toplayarak soyulur. En az acı veren yanık tipidir. Sadece derinin üst tabakasını etkiler. İkinci derece yanıklar biraz daha su topmaış kabarcıklardan oluşur ve ağrılıdır. Derinin üst ve orta tabakasına kadar etkili olmuştur. Üçüncü derece yanıklar ise, derinin tüm katmanlarının yanması anlamı taşır ve en kötü yanıktır. Yanmış deri beyaz veya siyah görünür. Bu tür yanıklar sinirlere zarar verdiyse acı duyulmaz veya çok az acır.

Güneş yanıkları nasıl tedavi edilir?
Etkilenen, yanan bölgeye sağuk uygulayın...
Ağrıyı hafifleten, yanma hissini azaltan ilaçlar kullanın veya aspirin alın.
Serin bir jel ya da aloe vera içeren merhem uygulayın.
Güneş yanığı veya çarpmasının şiddetli olduğu durumlarda acilen bir doktora başvurmanızda yarar var.

Cilt problemleri nasıl anlaşılabilir?
Doktorlar şikayetlerden yola çıkarak muayene ve gerekirse testler yaparak hastalığa tanı koyabilir. Çoğu zaman bakteriyel, viral olan özel durumlarda ek tetsler gerekebilir. Bazende cilt biyopsisi ile kanser gibi ciddi cilt hastalıkların varlığı tespit edilebilir.

Akneye ne sebep olur?
Akneye sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak androjen olartak bilinen hormonların yüksekliğinin etkili olduğu sanılmaktadır. Bu seks hormonları erkek ve kız çocuklarda ergenlik dönemine geçiş sırasında yükselir. Bunun yanbı sıra akne sebepleri arasında aşırı sürtünme, sıkma, stres gibi farklı nedenlerde gösterilmektedir. Ve kadınları ilgilendiren diğer önemli nokta çikolata, yağlı yiyecekler ve buna benzer gıdalar akneye sebep olmaz.
 
*jellibon*

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
Ce: çikolata akne yaparmı?

hmmm yağlı yiyeceklerin akneye sebep olduğunu sanırdım emeğine sağlık adminim
 

Benzer İçerikler

Üst