Çİkolata kisti ağrıya neden olurmu?

Uzman SühaN

Administrator
Çİkolata kisti ağrıya neden olurmu?
çikolta kisti belirtileri,çikolata kisti neden olur,çikolata kisti ağrı yaparmı,çikolata kisti tedavisi hakkında bilgiler


Çikolata kisti ağrıya neden olur mu? Rahim içi dokunun (endometrium) bilinmeyen nedenlerle rahim dışında başka bölgelere yerleşerek, rahim içinde gösterdiği davranışı (kalınlaşma ve kanama ile dökülme) yerleştiği bölgede devam ettirmesi sonucunda ortaya çıkan hastalığa endometriosis denir. Endometriosis odakları en çok (% 75 oranında) yumurtalıklara yerleşerek her ay kanamaya devam ederler ve bunun sonucunda da overlerde kistik bir yapı oluştururlar. Bu kistik yapılara çikolata kisti (endometrioma) ismi verilir. Hastalığın hafif evrelerinde sadece endometriosisler görülürken daha ileri evrelerinde endometriosis odaklarına ilave olarak çikolata kisti oluşumları gözlenmektedir.

ç.jpgEndometriosis bazı durumlarda şiddetli ağrılara sebep olurken bazen de hiçbir belirti vermeden, rutin kontroller sırasında ortaya çıkabilmektedir. Ancak en tipik belirtisi adet döneminde (alt karın ya da kasık bölgesinde ağrı) ya da cinsel ilişki sırasında (ağrı daha derinlerde hissedilir) ağrılara neden olmasıdır. Bu ağrılar basit ağrı kesiciler ile geçmez, hastanın hayatını önemli derecede etkiler ve herhangi bir zamanda da ortaya çıkabilir.

Her ay yaşanan adet kanamaları ile beraber ortaya çıkan ve tedaviye cevap vermeyen şiddetli ağrı, kanamaların neden olduğu iltihabi reaksiyonların bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Endometriosis odaklarının fallop tüpleri ya da batın içindeki herhangi bir başka yere yerleşmesi sonucunda her ay oluşan kanamalar, çevresindeki dokuların ve organların arasında adezyona (yapışıklık) neden olur. Bu yapışıklıkların kalıntılarının fallop tüplerini tıkaması ve yapışıklıklara neden olması; adezyonların fallop tüpünün saçaklarının işleyiş mekanizmasını bozması, cinsel ilişki sırasında ağrıların ya da kronik pelvik ağrıların sebebidir.

Endometriosis hastalığının ileri evrelerinde karşılaşılan çikolata kisti çeşitli yöntemlerle (ilaçla ya da ameliyatlar) tedavi edilebilmektedir. Endometriomaların cerrahi operasyon ile alınması ve adezyonların, buna bağlı olarak anatomik yapının düzeltilmesi ile ağrı sorunu giderilebilmektedir.
 
Üst