Cilt güzelliği için gerekli vitamin ve mineraller

Uzman SühaN

Administrator
Cilt güzelliği için gerekli vitamin ve mineraller
cilt,cilt bakımı,cilt maskesi,cilt güzelliği için vitaminler,sağlıklı cilt için minareller,cilt bakım önerilericilt güzelliği için vitaminler.png

İyi cilt bakımı doğru beslenme ile başlar. Güneş korumasının bir numaralı anti-aging stratejisi olduğu doğru, ancak cildinizin sağlıklı ve genç kalmak için besinlere de ihtiyacı var. Cildi besleyici en iyi kaynaklar meyveler ve sebzelerdir. Ancak hangi vitaminlerin hangi faydaları sağladığını bilmek, cildinizle ilgili olarak daha fazla odaklanmanız gerektiğini ve hatta ek destek için cilt bakım ürünlerinde bu vitaminleri aramanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Vitaminler, cilt hücrelerinizi korumak ve desteklemek için önemlidir. Vücudunuzun geri kalanına çok fazla ihtiyaç duyulan besin sağlayabilir ve cildinizin bozulmasını önleyebilir.Bu sayfada, vitaminlerin önemini, cildinizi korumada oynayabilecekleri rolü ve cilt için hangi vitaminlerin en iyi olduğuna değineceğiz.

Cildiniz vücudunuzun bakteri, alerjen ve diğer patojenlere karşı ilk savunma hattı olarak işlev görür. Bu sizi hava kaynaklı enfeksiyonlardan ve parazitlerden korur, ancak bu önemli bariyer tehlikeye girdiğinde, sizi virüsleri ve hastalıkları yakalama konusunda son derece hassas hale getirebilir. Bu yüzden sağlıklı cilt hücrelerinizi desteklemek ve korumak çok önemlidir. Bunu başarabilmenin en önemli yollarından biri, besleyici vitaminleri almanızdır.Vücudunuz vitamin veya mineral gibi bazı besin maddelerinde eksikse , bu ihtiyaç cildinizin durumuna yansıyacaktır, bu nedenle bu besinlerin cilt hücrelerinizin sağlığı ve refahı için ayrılmaz olduğunu göstermeyi mümkün kılacaktır.Bazı vitamin türleri cildinize parlaklık kazandırmasının yanı sıra cilt problemlerini de önlemektedir.Meyve ve sebzelerden yeteri kadar vitamin alıyor olsanız da, bu besin maddelerinin cilt bakımı rejiminde olmasının faydalarını bilmiyor olabilirsiniz.Uzmanlar, sağlıklı bir ışıltı elde etmek için cildinizi beslemenin gerekli olduğunu söylüyor.Cilt bakım ürünlerini seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek, güzellik rutininizi daha etkili hale getirebilir.
A, C, E, K ve B Kompleksleri güzel, sağlıklı bir cilt için en faydalı olanlardır. Neyse ki, bu vitaminlerin en iyi doğal kaynaklarından bazıları meyve ve sebzelerdir. Yaşlandıkça cildimiz kolajen üretme yeteneğini kaybeder. Bu fazladan C vitamini eklenmesi, sarkan cildi, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Yeterli C vitamini almanız da bağışıklığı artırır. Günlük dozunuzu tüketmenin yanı sıra, daha fazla yaşlanma karşıtı faydalar için C vitamini içeren topikal cilt kremlerini de kullanın. Ayrıca, yaşlılık lekelerini azaltmaya yardımcı olmak için cildinize limon suyu da kullanabilirsiniz.
A Vitamini


Bir antioksidan işlevi de gören bu vitamin, tatlı patates, havuç, ıspanak ve mango gibi yiyeceklerde bolca bulunabilir. Sığır eti , yumurta ve süt ürünlerinde retinoid olarak adlandırılan A vitamini çeşidi bulunabilir. Bu vitamin, cilt sağlığı için gereklidir ve A vitamini türevlerini içeren kremler, kırışıklıkların tedavisinde etkilidir. Ancak, çoğu insanın reçeteyle alınması gerekir, çünkü bazı kişilerde cildinde tahrişe neden olurlar. Bunun dışında, bu vitamin açısından zengin yiyecekler tüketmek göz sağlığınızı koruyacak ve sizi akciğer kanserinden koruyacaktır.A vitamini göz sağlığımızı korur ve görme için iyidir . Bunu zaten biliyor olabilirsiniz.Fakat A vitamininin ince çizgilerin ve kırışıklıkların azaltılmasında yardımcı olduğunu, cildin pürüzsüzlüğünü artırdığını ve hiper-pigmentasyonu azalttığını biliyor muydunuz? Cildimizdeki kolajen birikmesini yoğunlaştırır ve arttırır, böylece yaşlanma sürecini yavaşlatır.C vitaminiC vitamini genel sağlığınız için değil, aynı zamanda cildinizin sağlığı için de hayati önem taşır. Narenciye, biber, brokoli, çilek, domates, brüksel lahanası ve diğer birçok yeşillikte C vitamini vardır. C vitamini en taze meyvelerden ve sebzelerden elde edilir. C vitamini, cilt sağlığının korunmasında hayati bir rol oynamaktadır.Yaşlanmayı önler ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Kollajen üretimini cildinizde destekler


E Vitamini


Kozmetik ürünlerinizin etiketlerinde parlak bir yıldız gibi parlayan “E Vitamini” görüyorsunuz. Bunun nedeni, dermatolojik yararları için yaygın olarak kullanılmaktadır. E vitamini, serbest radikal toplayıcıdır, yani zararlı serbest radikallere zarar verir ve cildinizi sağlıklı tutar.Vitaminler arasında bir başka antioksidan olan E vitamini, cildinizi hiç olmadığı kadar güzel hale getirebilir. Bu vitamini, fındık, tohum, bitkisel yağlar ve bol miktarda meyve ve sebze gibi iyi yağlardan zengin birçok gıdada bulacaksınız.
Daha fazla E Vitamini Nasıl Alınır?Aşağıdaki gıdaları diyetinize dahil ederek E vitamini alımınızı arttırabilirsiniz:

Badem

ıspanak

lahana

Fındıklar

Avokado

Papaya

Maydanoz

Zeytin

Brokoli

Çam fıstığı


D vitaminiGüneş ışığı vitamini' olarak bilinen D vitamini cilt için çok faydalıdır.D vitamini yağlı balıklarda, yumurtalarda ve badem sütün de bulunabilir. Akne D vitamini eksikliği ile ilişkili olabilecek başka bir cilt rahatsızlığıdır.Güneş ışınlarına maruz kalma günlük D vitamini dozunuzu verirken, aşırı maruz kalma cildinizde önemli hasara neden olabilir. Pigment, ince çizgiler, koyu lekeler - UVA ve UVB ışınlarına uzun süre maruz kalmak, bu istenmeyen yan etkilere neden olur. B3 vitamini veya niasinamid cildinizi güneşten korur.Hiperpigmentasyonu azaltır . Ayrıca cildinizin dokusunu ve elastikiyetini artırır. Araştırmalar , D vitamini eksikliğinin akne ile güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu gösteriyor, çünkü bu vitamin enfeksiyonlarla mücadelede büyük rol oynuyor.
Mantarlar

Ay çekirdeği

Avokado

Yeşil bezelye

Karaciğer

Yer fıstığı

Tavuk göğsü

Fasulye
K vitaminiK vitamini, yaraları ve çürükleri iyileştirmek için gereklidir. Çünkü, yeterli K vitamini olmadan, kanınız pıhtılaşmaz. Yaraları ve çürükleri iyileştirmede önemli bir rol oynar. Ayrıca çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur ve cildinizi sağlıklı tutar.Kırışıklıklar ve koyu halkalarla savaşır. K vitamini, Vitamin D ile yakın bağımlı bir ilişkiye sahiptir, öyle ki, bir vitaminin eksikliği, diğerinin düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyecektir. Bu yüzden vitamin K seviyelerimizi korumak önemlidir, böylece D vitamini işini düzgün bir şekilde yapmaya devam edebilir.Vitamin, kemiklerinize kalsiyumun kapatılmasında, osteoporoz ve bazı kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık sorunlarının önlenmesinde de önemlidir.K vitamini eksikliği de bazen gözlerin altında koyu pigment oluşmasına neden olarak bazen deri pigmentasyonuna neden olabilir.K vitamini nasıl alabilirim?


Lahana

Brokoli

Marul

Şalgam

süs lahanası

pazı

Maydanoz

Karnıbahar

HububatVitamin B3


B3 vitamini de niasin olarak bilinir ve hem hayvan hem de bitki birçok gıdada bulunabilir. Bu vitamin, sağlıklı ciltler için değil, aynı zamanda beyniniz, sinir sisteminiz ve kan hücreleri için de gereklidir. Birçok güzellik ürününde sıklıkla bu niasinamid denen bu vitaminin bir türevini bulursunuz, çünkü bu araştırma , bu vitaminin yaşlı cildin görünümünü önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.


B5 vitamininin cildin yenilenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır çünkü vücudumuzda kırmızı kan hücreleri üreterek cilt iyileşme sürecini hızlandırabilir.Vitamin B6 , egzama, akne ve kuru cilt gibi hassas cilt durumlarının tedavisinde yardımcı olur . Enzimler üreterek ve vücut metabolizmasını geliştirerek melanom ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Biotin, cilde uygulanmaktansa tüketilmesi çok daha etkili, bizi daha sağlıklı ve daha güçlü bir cilde sahip olmamıza yardımcı olarak, tahriş olmuş ve şiddetli kuru bir ciltten korur .Vücudumuz tarafından sentezlenemeyen yağ asitlerinden biri olarak, linoleik asit alımının yeterli olması pürüzsüz bir cilde ve akneye yatkın olmayan bir cilt sağlar..Araştırmalar Vitamin K1'in göz çevresindeki küçük kan damarlarının görünümünü en aza indirgeme yeteneğine sahip olduğundan koyu halkaları azaltmada etkili olduğunu göstermektedir! Göz çevresindeki ince kırışıklıkların düzeltilmesinde yaygın olarak kullanılır.

Araştırmalar, bazı yaşlanma belirtilerinin önlenmesi ve tersine çevrilmesi için belirli besinlerin gerekli olduğunu göstermektedir. İyi dengelenmiş bir diyet önemlidir, elbette ki, çeşitli sağlıklı yiyecekleri tüketmek cildin esnek ve parlak olmasını sağlar.Birçok kadın, anti-aging faydaları vaat eden ampuller, serumlar ve kremlere yatırım yapmaya isteklidir.Cilt bakım ürünleri anti-aging'e yardımcı olsa da, hiçbir şey genç kalmak için doğrudan tükettiğiniz besinler kadar etkili değildir.


Bir bebeğin gelişimi için hamilelik sırasında yeterince folik asit almanın önemini muhtemelen biliyorsunuzdur. Bunun nedeni folik asitin yeni hücrelerin oluşumu için hayati olmasıdır. Ancak folik asit aynı zamanda cilt sağlığında ve görünüşünde önemli bir rol oynar. Yüzünüzde sağlıklı bir ışıltı elde etmek için cildinizin beslenmesini sağlamak önemlidir. Cildinizi seviyorsanız, cilt bakım rejiminizdeki tüm gerekli vitaminleri dahil ederek bunu kanıtlayın.Sağlıklı ve güzel bir cilt, cilt bakımı için yaptığınız kadar çok besin alımına dikkat ettiğinizde elde edilir. Bol miktarda meyve ve sebze yiyerek vitamin seviyenizi optimum seviyede tutun..
 

BilirDişi

Üye
Üye
Ben yaşıma göre çok genç gösteriyorum. Bunu çeşitli beslenmeme ve düzenli olarak evde yaptığım cilt bakım uygulamalarına bağlıyorum. Birde benim cildim yağlı . Yağlı cilde sahip olmak aslında bir avantaj cildin yaşlanmasını engelliyor. Verdiğiniz bilgileri mutlaka dikkate alacağım. Faydalı paylaşım için teşekkür ederiz.
 
Üst