Cilt Yaşlanması

M

Misafir

Forum Okuru
Cilt Yaşlanması
Cildinizin yaşlanmasını engelleyin, daha genç görününi ipuçları yazımızda
Cildinizin Yaşlanmasına Sebep Olan 3 şey

Zaman; 20 ve 30’lu yaşlardan sonra cildimizin kendini sürekli yenilemesini sağlayan maddelerin üretiminde azalma olur ve daha ilerleyen yaşlarda bu yenileme süreci daha fazla yavaşlar. Cilt elastikiyetini kaybeder ve yerçekimine yenik düşer,Sigara ve kirli hava ise bu durumu tümüyle artırır.

Güneş; Kahve renkli lekelerden sorumlu olan güneş ayni zamanda kırışıklıkların artmasında %90 sorumludur. Yazın güneşin altında bronzlaşmak için geçirilen süreler ilerleyen yaşlarda cildimize olumsuz olarak geri dönüş yapar. Bu yüzden güneşin hiç eksik olmadığı ülkemizde zararlı ışınlardan koruyucu kremler sürmek gereklidir.

Menopoz; Menopoz kuşkusuz tüm kadınlar için önemli bir evredir ve kadın vücudunda önemli değişikliklere neden olur. Menapoz sonrasında cildimizin nemliliği azalır, kollojenlerdeki hızlı azalma ise de cildimizi inceltir. İncelen ciltte ise kırışıklıklar artarak daha belirgin hale gelir.

Cildiniz Kaç Yaşında?

Yaş hanımlar arasında oldukça tartışılan bir durumdur. Gerçek yaşınız nedir? Doğum tarihiniz mi? Hissettiğiniz yaş mı? Cilt yaşınız mı? Gelin bunu ufak bir testle deneyelim;

Yüzünüzde hiç makyaj olmadan aynanın karşısına geçin, yüzünüzü yumuşak bir ışıkla aydınlatın. Daha sonra aşağıda yazılı olan ve sizde mevcut olan her şıkkın karşısında rakamı toplayın;

Kaşlar arasında kırışıklık (3 puan)

Gözler altında kırışıklık (4 puan)

Üst göz kapağının düşüklüğü (4 puan)

Gözaltı torbaları (4 puan)

Göz dış kenarında kırışıklıklar (4 puan)

Burun köşe çizgilerinin (gülmeksizin) belirgin hale gelmesi (5 puan)

Kahve renkli lekeler (5 puan)

Dudak çevresinde kırışıklıklar (5 puan)

Dudak üstünde kırışıklar (5 puan)

Gıdığın belirgin hale gelmesi (4 puan )

Boyun kırışıklıkları (5 puan)

Yüz ovalliğinin kaybı (5 puan)


Sonuçlar elinizde, çıkan rakama 20 eklemeyi unutmayın işte gerçek cilt yaşınız.


Cildimizin Yaşlanmasını Azaltan 3 Yöntem

Peeling ( AHA’ lı, C vitaminli); Cildin yüzeysel soyulması (peeling) hem cildin en üst tabakasında biriken ölü hücrelerden kurtulmanıza, hem de güneş lekelerinden arınmanıza ve ince kırışıkların yok olmasını sağlar. Son yıllarda ülkemizde oldukça sık olarak kullanılan peeling yöntemi cilt yaşlanmasını azaltan en iyi ve başarılı yöntemlerden biridir.

Mikrodermabrazyon; Bu yöntem cildin sadece en üst tabakasını soyan ve cildi yeniden canlandıran bir yöntem. Ölü derinin ciltten atılması ve yeni hücre oluşumunun hızlandırılması ile cilt yüzeyinde oluşan kırışıklık, leke, sivilce izi, yara izi, yanık izi ve (ameliyat izi) çatlakların bakımıdır.( bu yöntemin bir doktor tarafından uygulanması şart)

Lazer; Cildi soymak için kullanılan lazer daha derin bir soyma işlemi yapar ve cildin yeniden canlanmasını sağlar. Lazer tedavisi uygulandıktan hemen 1 hafta içinde cilt kendini toplar. Yalnız lazer yöteminin mutlaka bir uzman doktor tarafından yapılması gerekir

Cildinizi Gençleştiren Beslenme Önerileri

Cildinizi yeniden canlandırmak için bol taze sebze ve meyve tüketiniz. Meyve sebze tüketimi ciltteki atık maddelerin arıtımını sağlar ve aynı zamanda yenileyici bir işleve sahiptir.

Bunların yanısıra çeşitli besin gruplarından temin edeceğimiz vitaminler de cildimiz üstünde olumlu etkiler yapar.

A vitamini (Havuç, kavun, kayısı): Hücresel yenilenme ve cildi toksinlerden temizlemeye yardımcı olur.

C vitamini (turunçgiller): Cildin yaşlandırmasını geciktirir.

E vitamini (koyu yeşil yapraklı sebzeler): En güçlü antioksidan olduğu söylenir.

Yağ asitleri (fındık yağı, balık): Cildi besler ve şişkinliğini alır.

Selenyum (süt, balık, peynir): Cildin yaşlanmasını geciktirir.

Demir (koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et): Cildinizin oksijen kaynağı

Çinko (kırmızı et): Elastin ve kollogen yapımını uyarır.
 

Benzer İçerikler

Üst