ciltteki yara kasinti ve sivilcelere dikkat

nisan

Yeni Üye
Üye
ciltteki yara kasinti ve sivilcelere dikkat
Suadiye Memorial Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümünden Uzman Vildan Şengöz, ciltteki yara, kaşıntı ve sivilcelerin dikkate alınması gerektiğini belirterek, "Bunlar Diyabet habercisi olabilir" dedi.
Suadiye Memorial Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümünden Uz.Dr. Vildan Şengöz, vatandaşları ciddiymiş gibi görünmeyen ama aslında dikkate alınması gereken bazı durumlara karşı uyardı. Diyabetin, ciddi cilt sorunlarına neden olabildiğini ve basit bir kaşıntıdan, kontrol altına alınması güç olan enfeksiyonlara kadar çeşitli derecelerde rahatsızlıklara dönüşebildiğini anlatan Dr. Şengöz, diyabet hastalarının cilt bakımlarına herkesten çok daha fazla özen göstermesi gerektiğini bildirdi.
Diyabet hastalığının, vücudun yakıt trafiğindeki bozulmayla birlikte bütün sistemleri etkilediğini, yükselen kan şekerinin kontrol altına alınamamasıyla deride birtakım hastalıkların ortaya çıkacağını anlatan Dr.Şengöz şöyle konuştu:
"Bazı deri bulguları diyabetin başladığının işareti olabilir. İlerleyen zamanlarda sinir ve damarların etkilenmesi deri bulgularını şiddetlendirebilir.
Diyabette mantar ve bakteriler başta olmak üzere virüsler de kolayca hastalık yapabilir. İyileşmeyen yaralar, sivicelenme ve kıl dibi enfeksiyonlarıyla apseler bakterilerin işaretidir. El ve ayak tırnaklarında kalınlaşma ve sararma, altlarının boşalması, ayak parmak aralarının beyazlaşması, çatlaması mantar enfeksiyonlarıyla olur.
Kasıklarda kaşıntı ve kızarıklık olması, yerleşmiş ve sinsi ilerleyen mantarların bulgusudur. Vücudun her yerinde görülebilen ancak en çok ellerin üzerini genital bölgeyi, yüzü tutan HPV virüsleri 'siğil' adı verilen kabarıklıklar şeklinde lezyonlar yapar. Ayak tabanını tutarsa nasırla karıştırılabilir. Bunlara mutlaka dermatoloji hekiminin müdahale etmesi gerekir.
Yanlışlıkla nasır sanılıp asitli solüsyonlar sürülmesi, kesilmesi ya da kurcalanması aylarca iyileşmeyen yaralara neden olabilir. Bahsedilen bu mikrobik etkenler doğru tedavi edilmedikleri takdirde hem bulaşıcıdır, hem de kan şekerinin inatçı yüksekliğine sebep olurlar.
Bu nedenle bahsedilen bulguların görülmesi halinde doğru tedavi için mutlaka Dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Şeker hastalarının inatçı kaşıntıları olur. Bu kaşıntılar bazen özellikle genital bölgede yoğunlaşır. Bu durumda yine cilt doktorundan yardım almak gerekir.
Ayrıca deride kabarcıklanma ve yaraların oluşması çok sık görülen bulgular arasındadır. Bu kabarcıklar kesinlikle
patlatılmamalıdır".
Diyabet hastaları için uyarılarda bulunan Dr.Şengöz, bu kişilerin boyun kenarında, kasıklarında ve koltuk altlarında görülen et benlerinin sürtünme ve kaşıma nedeniyle kanaması, kopartılmasının risk oluşturduğunu bildirdi.
Bunların çok büyümeden dermatoloji hekimi tarafından alınmalarının doğru olduğunu söyleyen Dr. Şengöz, "Bu et benlerini iple bağlayarak düşürmeye çalışmak, asitli ilaç sürmek son derece yanlıştır. Diyabet hastalarının cildi her zaman daha duyarlı olduğu için uygun ve doğru bakım gerektirir.
Vücudu banyodan sonra nemlendirirken ve cilt bakım ürünlerini seçerken cilt doktoruna mutlaka danışılması gerekir.
Yanlış ve eksik kullanılan ürünler, diyabetin bulgularının maskelenmesine ve farkında olmadan şikayetlerin ilerlemesine sebep olabilir.
Yaralar ve cilt şikayetleri en çok ayakta yoğunlaştığı için ayak bakımının özel bir yeri olmalıdır. Nasırlar, çatlak ve sıyrıklar, parmak arası yaraları, tırnakta batma, kalınlaşmaların tedavisi ayak bakım merkezlerinde değil, dermatoloji uzmanı kontrolünde yapılmalıdır" ifadelerini kullandı

alinti
 
Üst