Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  ciltteki yara kasinti ve sivilcelere dikkat

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Suadiye Memorial Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümünden Uzman Vildan Şengöz, ciltteki yara, kaşıntı ve sivilcelerin dikkate alınması gerektiğini belirterek, "Bunlar Diyabet habercisi olabilir" dedi. Suadiye Memorial Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümünden Uz.Dr. Vildan Şengöz, vatandaşları ciddiymiş gibi görünmeyen ama aslında dikkate alınması gereken bazı durumlara karşı uyardı. Diyabetin, ciddi cilt sorunlarına neden olabildiğini ve basit bir kaşıntıdan, kontrol altına alınması güç olan enfeksiyonlara kadar çeşitli derecelerde rahatsızlıklara dönüşebildiğini anlatan Dr. Şengöz, diyabet hastalarının cilt bakımlarına herkesten çok daha fazla özen göstermesi gerektiğini bildirdi.
  Diyabet hastalığının, vücudun yakıt trafiğindeki bozulmayla birlikte bütün sistemleri etkilediğini, yükselen kan şekerinin kontrol altına alınamamasıyla deride birtakım hastalıkların ortaya çıkacağını anlatan Dr.Şengöz şöyle konuştu:
  "Bazı deri bulguları diyabetin başladığının işareti olabilir. İlerleyen zamanlarda sinir ve damarların etkilenmesi deri bulgularını şiddetlendirebilir.
  Diyabette mantar ve bakteriler başta olmak üzere virüsler de kolayca hastalık yapabilir. İyileşmeyen yaralar, sivicelenme ve kıl dibi enfeksiyonlarıyla apseler bakterilerin işaretidir. El ve ayak tırnaklarında kalınlaşma ve sararma, altlarının boşalması, ayak parmak aralarının beyazlaşması, çatlaması mantar enfeksiyonlarıyla olur.
  Kasıklarda kaşıntı ve kızarıklık olması, yerleşmiş ve sinsi ilerleyen mantarların bulgusudur. Vücudun her yerinde görülebilen ancak en çok ellerin üzerini genital bölgeyi, yüzü tutan HPV virüsleri 'siğil' adı verilen kabarıklıklar şeklinde lezyonlar yapar. Ayak tabanını tutarsa nasırla karıştırılabilir. Bunlara mutlaka dermatoloji hekiminin müdahale etmesi gerekir.
  Yanlışlıkla nasır sanılıp asitli solüsyonlar sürülmesi, kesilmesi ya da kurcalanması aylarca iyileşmeyen yaralara neden olabilir. Bahsedilen bu mikrobik etkenler doğru tedavi edilmedikleri takdirde hem bulaşıcıdır, hem de kan şekerinin inatçı yüksekliğine sebep olurlar.
  Bu nedenle bahsedilen bulguların görülmesi halinde doğru tedavi için mutlaka Dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Şeker hastalarının inatçı kaşıntıları olur. Bu kaşıntılar bazen özellikle genital bölgede yoğunlaşır. Bu durumda yine cilt doktorundan yardım almak gerekir.
  Ayrıca deride kabarcıklanma ve yaraların oluşması çok sık görülen bulgular arasındadır. Bu kabarcıklar kesinlikle

  patlatılmamalıdır". Diyabet hastaları için uyarılarda bulunan Dr.Şengöz, bu kişilerin boyun kenarında, kasıklarında ve koltuk altlarında görülen et benlerinin sürtünme ve kaşıma nedeniyle kanaması, kopartılmasının risk oluşturduğunu bildirdi.
  Bunların çok büyümeden dermatoloji hekimi tarafından alınmalarının doğru olduğunu söyleyen Dr. Şengöz, "Bu et benlerini iple bağlayarak düşürmeye çalışmak, asitli ilaç sürmek son derece yanlıştır. Diyabet hastalarının cildi her zaman daha duyarlı olduğu için uygun ve doğru bakım gerektirir.
  Vücudu banyodan sonra nemlendirirken ve cilt bakım ürünlerini seçerken cilt doktoruna mutlaka danışılması gerekir.
  Yanlış ve eksik kullanılan ürünler, diyabetin bulgularının maskelenmesine ve farkında olmadan şikayetlerin ilerlemesine sebep olabilir.
  Yaralar ve cilt şikayetleri en çok ayakta yoğunlaştığı için ayak bakımının özel bir yeri olmalıdır. Nasırlar, çatlak ve sıyrıklar, parmak arası yaraları, tırnakta batma, kalınlaşmaların tedavisi ayak bakım merkezlerinde değil, dermatoloji uzmanı kontrolünde yapılmalıdır" ifadelerini kullandı

  alinti


   
ciltteki yara kasinti ve sivilcelere dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. CİLT HASTALIKLARI DAMAR TIKANIKLIĞI DUDAK ÇATLAMASI ve ERGENLİK SİVİLCELERİ

  CİLT HASTALIKLARI DAMAR TIKANIKLIĞI DUDAK ÇATLAMASI ve ERGENLİK SİVİLCELERİ

  dudak çatlamasının nedenleri bebeklerde dudak çatlaması çatlaması nedenleri kenarı çatlakları hamilelikte CİLT HASTALIKLARI 80g. ravent çini, 1kg bal ile karıştırılarak günde 3 öğün aç karnına 1 tatlı kaşığı yenir. DAMAR TIKANIKLIĞI 250g.Hayıt tohumu, 6lt suda yarım saat kaynatılır ve günde 3 öğün, aç karna, bir çay bardağı içilir. ( Tansiyon düşürücü etkisi vardır. ) DUDAK ÇATLAMASI...
 2. cilt yapısı ve yara iyileşmesi

  cilt yapısı ve yara iyileşmesi

  Cilt insan vücudunu kaplayan en geniş organ olup organizmanın çevreye karşı dış duvarıdır; dolayısıyla bazı fonksiyonları yerine getirmekle yükümlüdür. Mekanik, kimyasal ve biyolojik etkilere karşı koruma sağlar. Su dengesini ve vücut sıcaklığını düzenler. Dokunma, basınç, sıcaklık ve acı gibi duyuları ileten bir duyu organıdır. Kızardıklarında veya sarardıklarında açık tenli kimselerin...
 3. Geç Gelen Sivilcelere Dikkat!!

  Geç Gelen Sivilcelere Dikkat!!

  Özellikle biz bayanların dert yandığı konulardan biridir, akneler.Bu konuda yeterli bilgiye sahip olup doğru davranışı sergilemeliyiz meleklerim; Geç Gelen Sivilcelere Dikkat!! Ergenlik sonrasında aniden ortaya çıkan sivilceler hayli baş ağrıtabiliyor! ‘Geç başlayan akneler’in özellikle kadınların korkulu rüyası olduğuna dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı...
 4. sivilceler bastı yardım edinnnn.imdat

  sivilceler bastı yardım edinnnn.imdat

  yardım edin .yüzümü sivilceler bastı.ne yapabilirim.... aynaya bakamayacak durumdayım.bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
 5. Diyabette cilt sağlığına DİKKAT!

  Diyabette cilt sağlığına DİKKAT!

  Diyabet cilt sağlığınızı iki şekilde etkileyebilir. Kan şekerinizin yükselmesi sıvı kaybetmenize sebep olur, cildiniz kurur. Kuru cilt kaşıntıya, cildinizin tahriş olmasına ve acıya sebep olabilir. Kuru deri çatlayabilir ve çatlaklarda mikroplar girerek enfekte olabilir. Yüksek şeker mikropları besler ve enfeksiyonları kötüleştirir. Sinir hasarı terlemenizi azaltabilir. Terleme cildinizin...

Sayfayı Paylaş