1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Çince Yahoo'ya İnsan Hakları İhlali Davası

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ABD'deki bir insan hakları kuruluşu, internet arama motorou Yahoo'yu, Çin'deki insan hakları ihlalleri ve işkence suçlarına ortak olmaktan dava ediyor.
  BBC'nin haberine göre, Dünya İnsan Hakları Örgütü, Yahoo'nun Çin hükümeti ile bilgi paylaşımı neticesinde, çok sayıda gazeteci, yazar ve muhalifin tutuklandığını ve işkence gördüklerini öne sürüyor.

  Haberde, Yahoo'ya karşı açılan davadaki örnek vakalardan biri olan gazeteci Shi Tao'nun, Yahoo'nun elektronik postalar ve internete erişim için kullandığı noktaların adreslerini Çin hükümetine vermesi sonucu 10 yıllık hapse mahkum olduğu kaydedildi.

  Shi Tao'nun tutuklanmasına gerekçe olarak, hükümeti eleştiren elektronik postalar göndermek ve yorumlar yayınlamak olduğu gösterilmişti.

  İnternet devi Yahoo ise, faaliyet yürüttüğü ülkelerin iç yasalarına uymak zorunda olduğunu belirterek, tutuklamalara yol açan bilgileri Çinli yetkililere teslim ettiğini kabul etti.

  Yahoo'dan yapılan açıklamada, kişisel gizlilik ve ifade özgürlüğünün savunulduğu, bununla birlikte bazı teknoloji şirketleriyle, söz konusu insan hakkı ihlali kaygılarını gidermenin yolları üzerine çalışıldığı ifade edildi.

  "YAHOO, ETİK SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEDİ"

  Dünya İnsan Hakları Örgütü, Yahoo'ya karşı davayı gazeteci Shi Tao ve Wang Xiaoning adına açtı.

  Shi ve Wang'ın avukatı, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Yahoo, Çin hükümetine bilgileri vermeden önce, yetkililerin bu bilgileri neden istediğini sormalıydı.Yahoo etik sorumluluklarını yerine getirmedi" dedi.

  İnternetin son derece sıkı bir şekilde kontrol altında tutulduğu Çin'de, hükümetin sakıncalı bulduğu bazı internet siteleri, yetkililerin isteği üzerine Yahoo ve Google'ın arama listelerinden çıkarılıyor ve arama yapıldığında bulunamıyor. Muhalif internet siteleri böylece engellenmiş oluyor.

  Çinli yetkililer ile işbirliği yapmakla suçlanan tek şirket Yahoo değil. Rakibi Google da, Çince İnternet sitesinde, hükümet açısından hassas konuların kelime arama yoluyla bulunmamasını engellemesi nedeniyle eleştiriliyor.

  Google'ın Çince versiyonunda, örneğin 'Tienanmen Meydanı' olayları gibi konular üzerine arama yaptığınızda, ya bir bilgiye ulaşamıyorsunuz, ya da Çin hükümeti tarafından yasaklanan siteler, bu arama sonuçları arasında yer almıyor.

  İnternet şirketleri, Çinli kullanıcıların İnternette bazı bilgilerden mahrum kalmasının, internetten tamamen yoksun olmalarından daha iyi olduğunu savunuyor.


  CHA


   
Çince Yahoo'ya İnsan Hakları İhlali Davası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnsan Hakları Haftası

  İnsan Hakları Haftası

  AÇIKLAMA -1- İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine “ İnsan Hakları” denir. İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür...
 2. Medya’da Kadının İnsan Hakları İhlallerine Son!

  Medya’da Kadının İnsan Hakları İhlallerine Son!

  Medya’da Kadının İnsan Hakları İhlallerine Son! Kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri sonucu yaşadığı her tür şiddet ve ayrımcılık sadece kadınların değil tüm toplumun sorunudur; dolayısıyla medya kuruluşları ve medya mensupları da kadınlara yönelik insan hakları ihlallerine toplumsal bir sorun olarak yaklaşmalı ve kadınlara yönelik insan hakları ihlallerinin önlenmesi ve durdurulması...
 3. Mikroişlemci Intel’e rekabeti ihlal davası

  Mikroişlemci Intel’e rekabeti ihlal davası

  AMERİKA’da Federal Ticaret Komisyonu, dünyanın en büyük bilgisayar mikroişlemci üreticisi Intel’e rekabeti ihlal davası açtı. Intel, kendisinden daha küçük olan rakibi Advanced Micro Devices’dan yarı iletken maddeler alan dünyanın bazı büyük bilgisayar üreticileri soruşturma üzerinde dinlemek için komisyonun huzuruna çağrıldı. Intel Amerika’da gerçekleştirdiği fiyatlandırma politikası ile...
 4. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

  aihm hangi şehirde aihm hangi ülkede avrupa insan hakları mahkemesi ülkede insan hakları mahkemesi avrupa ülkededir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi MAHKEME HANGİ İŞLERE BAKAR ? 1. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmış olan temel haklarının çiğnenmesinden şikayetçi olan bireylerin başvurularını belirli koşullar altında...
 5. İnsan Hakları

  İnsan Hakları

  Nereye baksanız veya hangi konuya el atsanız bir yanından insan ile ilgili bir boyut ortaya çıkıyor ve insanın gündeme gelmesiyle beraber de insan hakları kavramı önem kazanıyor. İnsan hakları kavramının temelinde insan olgusu yatmaktadır. İnsan bir canlı olarak vardır, doğar, yaşar ve ölür. Tüm canlıların geçtiği aşamalardan doğal olarak insan da geçer. İnsan haklarının temelinde yatan...

Sayfayı Paylaş