Cinsel ilişkide acı ne zaman geçer ?

Cinselbilgiler

Forum Okuru
Cinsel ilişkide acı ne zaman geçer ?
Cinsel ilişkide acı ne zaman geçer ner zaman olur mu neden olur kanama yanma çekiyorum kadınlar kulübü Melekler mekanı

Cinsel ilişkide acı durumu her zaman bütün kadınların başına gelecek diye bir şey yok ama dönem dönem kadınlarımız bu ilişkide acı çekme durumları ile malesef karşı karşıya kalıyorlar. Cinsel ilişkide acı olmaması için ne yapmalı krem yada öneriler var mı ?


Cinsel ilişki sırasında acı; yanma, ağrı, karın içinde ağrı, basınç hissi, yırtılma gibi bir his veya rahatsızlık duyma şeklinde olabilir.Peki yaşanması muhtemel bu ağrılar neden oluşur ve nasıl yok edilir? İşte detaylar;


Dr.Cenk Kiper

Cinsel ilişki sırasında çekilen acının nedeni bedensel ve psikolojik olarak ikiye ayrılıyor.

Şikayetler ilk cinsel ilişki ile başlıyabileceği gibi,daha önce rahat ve zevkli ilişki yaşamış bayanlarda bile daha sonradan ortaya da çıkabilir veya ara ara da tekrarlayıp kaybolabilir, koşullara göre değişebilir.

Hangi nedenden dolayı oluştuğu çok çok önemlidir, çünkü tedavi bunun tespitinden sonra nedene yönelik yapılacaktır ve tedavide nasıl bir yol izleneceği ancak muayene ile anlaşılır.

Bedensel nedenler nelerdir?

- Kızlık zarıyla ilgili sorunlar (zarın kalın olması gibi )

- Vajinadaki darlıkların, kitlelerin yarattığı sorunlar

- Vajinadaki kuruluğa-ilişki öncesi ıslanamamaya bağlı şikayet olabilir. Bu bazı enfeksiyonlar sonucu orada ıslanmayı sağlayan bezlerin yapısının bozulmasından, veya yaşlılığa bağlı olarak veya kullanılan bazı ilaçlardan veya bazı tedavilerden veya bazen çok nadir doğuştan olabilir.

- Vajinal enfeksiyonların bazıları normalde bile yanma ve kaşıntı yaparlar ki bunlar ilişkide daha fazla sıkıntı yaratabilirler

- Herpes virusleride aktif olduklarında ilişkide ağrı,yanma, acıma yaparlar

- Bazen normal doğum sırasında vajende veya rahmi tutan bazı bağlarda meydana gelen harabiyetde daha sonra ilişkide şikayete sebep olabilir

- Yaşlılığa bağlı vajende esnekliğin azalmasıda acı sebebi olabilir, özellikle menopozdan sonra bu tip şikayetler olabilmektedir, dokular esnekliklerini yitirdiklerinden cinsel ilişki tahrişe ve ağrıya neden olabilir.

- Zor doğumlardan sonra yırtılma olduğunda veya doktor tarafında epizyotomi dediğimiz yöntemle doğuma yardım edildiğinde fazla dikiş veya iyileşmesi esnasında enfeksiyon olduğunda dikiş yerleri genelde sertleşerek vede yükselerek iyileşirler( nedbe oluşumu) ve bu nedbeler ilişkide ağrı duyulmasına neden olur.

- Allerjik nedenler; prezervatife, eşinin spermine, kullanılan jele veya diğer alerjik nedenlerden dolayı oluşur

- Karın içindeki kitleler, enfeksiyonlar

- Rahimdeki kitleler

- Endometriyozis denilen bir hastalık sonucu oluşan yapışıklıklar

- Geçirilmiş bazı karın içi ameliaytların sonucu oluşan yapışıklıkların yarattığı şikayetler

- Leğen kemiği ( pelvis) kırıkları

- İdrar yollarındaki enfeksiyon ve diğer problemler

- Çok nadir bazı barsak hastalıkları (Crohn hastalığı-Divertikülit)

- Bazen kabızlık

- Erkeğin organının normalden büyük olması ve diğer bazı nedenler

Psikolojik Nedenler Nelerdir ?

Psikolojik nedenlerde genelde kadın duyduğu huzursuzluğu acı olarak tanımlamaktadır

- Gebe kalma kaygısı

- Nedensiz suçluluk duygusu ve ilişkiden kaçmak için kendine haklı sebep yaratma

- İlişkide normalde kişiye zevk veren basınç hissini yanlış tanımlayıp acı olarak nitelendirmek

- Çeşitli korkular

- Fobik reaksiyonlar

- Partneri sevmemek, başka birini sevmek

- Partnerle uyumsuzluk

- Taciz, tecavüz gibi olayların yaşanmış olması

- İlk ilişkide çok can acıması ve bunun korkusunun yerleşmesi

- İlişkiye girememe nedeni korku olan yani vajinismuslu kadınlarda bu korkunun acı olarak ifade edilmesi

Tedavi;

Tedavi muayene ve gerekiyorsa yapılan test sonuçlarında bulunan nedenin giderilmesi olarak yapılacaktır.Tedavi bazen sadece bedensel, bazen sadece psikolojik bazende hem psikolojik hemde bedensel olarak yapılır. Psikolojik olaylarda ise altta yatan sebep olan olayın çözülmesine bağlıdır. Tedavide başarı oranı yüksektir.Tedavi için ;kadın doğum uzmanlarına baş vurabilirsiniz.

Böyle bir probleminiz varsa;

Şunu bilmelisiniz ki ilişkide acı hissi kadını cinsellikten soğutur, psikolojik problemler yaratır, kendine saygısını kaybetmesine neden olabilir,kendini yetersiz veya anormal görebilir. Partneri ile arasında soğukluk olur,genelde erkek canı yanan bir kadınla sevişmek istemez, zamanla çiftler arasında saygı kaybı yaşanır, suçlama ve aldatmalar yaşanabilir. Bunları kendinize ve karşınızdakine yaşatmamak ,hayatımızın merkezlerinden, kadınla erkeğin en önemli kontağı olan, vazgeçilmez olan cinsellikte ,daha güzel,mutlu, uyumlu bir cinsel ilişkiye kavuşmak , parnerinizle daha yakın olmak, kendinize saygı duymak istiyorsanız çekinmeden tedaviye gitmelisiniz.
 
Üst