1. meleklerin sultanı

  meleklerin sultanı Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Nisan 2008
  Mesajlar:
  487
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  cinsiyet değiştiren balıklar

  Konu, 'Çöplük' kısmında meleklerin sultanı tarafından paylaşıldı.

  cinsiyetini değiştirebilen hayvan hangi hayvan cinsiyetini değiştirebilir cinsiyet değiştiren cinsiyet değiştirebilen
  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>

  Amphiprion cinsi palyaço balıklarını eşleştirmek kolaydır. 2 tane küçük almak bunun en kolay yoludur. 2 tane 2-3 cm boyunda palyaço balığı aldığınızda bunlardan büyük ihtimalle ikisi de erkektir. Zamanla daha güçlü olan dişiye dönecektir.

  Eğer mevcut Amphiprion cinsi palyaço balığınıza bir eş alacaksınız evdeki balığınızdan daha küçük bir balık seçmeniz lazım çünkü palyaço balıkları en fazla 6-8 hafta yalnız kaldıklarında dişiye dönüşürler. Fakat bu biraz daha tehlikelidir çünkü eski palyaço balığı yeni gelene saldırabilir o yüzden akvaryum izlenmelidir ve gerektiğinde müdahale edilmelidir. Yeni eklenen palyaço balığı çok büyük olmamalı, 2-3cm civarında olmalıdır ve eski palyaço balığının da çok büyük olmaması bir avantajdır.

  bu durum Palyaço balığında diğer balık türlerinden daha yaygındır.

  orfoz

  < Konu Resmi..>
  Click this bar to view the small image.< Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>

  Orfoz hermafrodit olup, cinsel olgunluğa eriştiği zaman dişi cinsiyet organlarına sahiptir. Hayatının belirli bir dönemini dişi olarak geçirdikten sonra 18. yaşına geldiğinde dişi cinsiyet organları kaybolarak yerine erkek cinsiyet organları gelişir ve hayatının geri kalanını erkek olarak yaşar.

  sargos

  < Konu Resmi..>
  Bu resim küçültülmüştür.Orjinal halini izlemek icin BURAYA Tıklayınız. Resmin orjinal boyutları 640x480 piksel ve 43 KB.< Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>

  Yerel balıklardandır yani göç etmezler yaşamlarını doğdukları denizde tamamlarlar. Hermafrodit özellikler gösterir, yani bir müddet sonra cinsiyet değiştirebilir. Üremeleri yurdumuzda suların ısınmasına bağlı olarak Nisan-Temmuz bazen de Ağustos ayları arasındadır.

  not olarak;

  SAZAN VE ÇİPURALAR BOZULDU

  Sulardaki kirliliğin türlerin geleceğini tehdit ettiği artık kesinlik taşıyor. Geçenlerde İngiltere’de elde edilen bulgulara göre bu ülkenin nehirlerindeki her üç erkek balıktan biri, kirlilik nedeniyle cinsiyet değiştiriyor. Doğum kontrol haplarında bulunan dişi hormonları, kanalizasyon yoluyla sulara karışıyor ve erkek balıklarda dişi üreme organlarının gelişimine yol açıyor. İncelenen 654 erkek sazandan 218’inde yumurtalık, yumurta ya da bozuk spermlere rastlanıyor. Çipura ve aynalı sazanlarda da aynı etkiler gözleniyor, ancak alabalık ve somon gibi göçmen balıklar nehir sularında fazla vakit geçirmediği için pek etkilenmiş görünmüyor. Bu değişimi geçiren balıkların artık üreme yeteneği kalmıyor. Üstelik çok az miktarda hormon, balığın cinsiyet değiştirmesine yeterli oluyor.

  Hatta bazı araştırmacılar, bu hormonların içme sularına karışarak erkeklerde sperm sayısının azalmasına yol açtığından da kuşkulanıyor.

  Fransız nehirlerindeki kimyasal atıklar da Fransız balıklarını efemineleştiriyor. Fransız Tarım ve Çevre Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün Seine ve Rhone nehirlerinde yaptığı araştırmanın ardından geçen Nisan ayında yayınladığı rapora göre Paris ve Lyon yöresinde 20 ayrı bölgede yakalanan balıklarda kadınsı eğilimler tespit ediliyor. Erkek kefallerin testislerinde kadın üreme hücrelerine ve yumurta oluşumunda önemli işlevi olan vitellogenin adlı proteine bol miktarda rastlanıyor. Laboratuvarda kobay balıklar üzerinde yapılan deney, dişi hormonlarına maruz kalan balıkların karşı cinse özgü bir karakteristik geliştirdiğini kanıtlıyor.

  Uzmanlara göre ambalaj ve deterjan atıkları gibi kimyasal maddeler sulardaki canlılar üzerinde hormon etkisi yapıyor. Hepsinden önemlisi balıklar, doğum kontrol hapında bulunan sentetik hormonlara maruz kalıyor.

  YUMURTLAYAN ERKEK LEVREKLER


  Son rapor ise daha geçen ay ABD’den geliyor. Washington’daki Potomac Nehri’nin erkek levrekleri yumurtlamaya başlıyor. Bu olay tamamen tesadüf eseri ortaya çıkarılıyor. Balıklarda lezyona rastlanması ve hayvanların kitleler halinde ölmesi üzerine bir araştırma başlatılıyor. Balıklar kesilip biçiliyor ama, lezyon ve ölümlere yol açan neden bulunamıyor. Bununla birlikte erkek levreklerin yüzde 42’sinin cinsel organlarında yumurtalar bulunuyor. Bu arada tavuk gübresinden östrojen atıklarının sulara karıştığı da tespit edildiğinden iki olay arasında hemen bağlantı kuruluyor. Potomac levreklerinin neden dişileştiği, halen üreme yeteneğine sahip olup olmadıkları henüz bilinmiyor. Ancak bir numaralı şüpheli kanatlı hayvanlardan ya da kanalizasyon yoluyla nehir sularına karışan hormonlar.

  Amerikalı bilim adamları bugün balıkları etkileyen tehlikeli kimyasalların gelecekte insanların felaketi olabileceğini söylüyor. Ve bu tehlikeli kimyasallar sınıfına sadece sanayi atıkları, hormonlar girmiyor. Kanalizasyon yoluyla sulara karışan kafeinden türlü çeşitli ilaca kadar birçok madde şimdi test ediliyor. Acaba levrekleri transseksüel yapan bunlardan biri de olabilir mi diye.

  ÇEKİRGE ETKİSİ

  İşin kötüsü cinsiyet değiştiren kirlilik etkisi sadece nehirlerde görülmüyor, facia ta kutuplara kadar ulaşmış durumda. Norveç ve Kanadalı bilim adamlarının tespitine göre Kuzey Kutbu’ndaki kutup ayıları hermafrodit özellikler göstermeye başlamış. Her yüz ayıdan dördünde dişi ve erkek cinsel organları bir arada bulunuyormuş. Ayılardaki bu değişimin nedeni de DDT ve benzeri zehirli kimyasallar. Hikaye yine aynı; kadınlık hormonu etkisi. Peki bunlar kutup bölgesine nasıl ulaşıyor? Çekirge etkisiyle. Buharlaşan kimyasallar yeryüzünü dolaşıp çeşitli bölgelere konuyor, kuzey istikametli rüzgarlara kapılıp kutuplara düşüyor. Okyanuslar da azar azar taşıyor zehirli kimyasalları kuzeye.
  forum süper meydan
  __________________
   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: cinsiyet değiştiren balıklar

  vayy be ...paylaşım için saol canım emeğine sağlık
   
cinsiyet değiştiren balıklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. BaLıKLaRıN CiNSiYeTi NaSıL aNLaŞıLıR

  BaLıKLaRıN CiNSiYeTi NaSıL aNLaŞıLıR

  balıkların cinsiyeti nasıl anlaşılır beta balığının cinsiyeti nasıl anlaşılır balık melek balıklarının melek balığının alıntı
 2. Dostoyevski'nin Hayatını Değiştiren Olay

  Dostoyevski'nin Hayatını Değiştiren Olay

  Dostoyevski'nin Hayatını Değiştiren Olay Kendi idam sahnesi... Çarın baskı döneminde, arkadaşlarıyla bir sohbet grubu kurmuştu. Yakalandı. 28 yaşında idam isteğiyle yargılandı. Mahkemenin sonucunu beklediği gece hücresinden alındı. Ölüm kararı yüzüne karşı okundu. Papaz günah çıkarttırdı. Gözleri kapalı olarak bir direğe bağlanıp, müfreze karşısına geçirildi. "Ateş"...
 3. Yandıkça Renk Değiştiren Mum

  Yandıkça Renk Değiştiren Mum

  Mumların parlayan ve değişen renkleriyle yaptığı ışık gösterisi dünyada bir ilk. İstediğiniz odanın atmosferini anında değiştiren ve güzelleştiren bu mumlar rahatlama, meditasyon, özel kutlamalar, sohbet, romantik bir ortam yaratmak ve sadece keyfini çıkarmak için idealdir. Sadece mumları yakın ve gökkuşağının renklerinin değişmesini izleyin. Mumlarının kullanımı çok kolaydır İlk kez...
 4. renk değiştiren ayakkabi

  renk değiştiren ayakkabi

  renk değiştiren ayakkabı ayakkabı rengi değiştirme rengini değiştirme rengi nasıl değiştirilir renk özellikle bayanları kıyafete göre ayakkabi alma derdinden kurtaracak olan bu icat cok ilginc..bu ayakkabı güneş ısığı sayesinde giyilen kıyafetin rengine dönüşüyormuş... :yahoo:yasasinnn ama günes batınca ne olacak bunu da düşünseler daha iyi olmaz mıydı? daha neler duyacağiz...yupis
 5. Molly Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır ?

  Molly Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır ?

  Bu konu; Molly Balıkların Cinsiyeti hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, molly balık beslemeye başlayanlar ya da almayı düşünenler için son derece faydalı olduğuna inandığımız bir konuyla karşınızdayız. Aldığınız ya da almayı düşündüğünüz molly balığın cinsiyetini kendi kendinize anlayabilmeniz ya da doğan yavruların hangi cins olduğunu öğrenebilmeniz için işte molly balık...

Sayfayı Paylaş