1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Ciro mu, piyasa değeri mi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Capital Dergisi, dünyada ve Türkiye’de zaman zaman gündeme gelen, ’şirketlerde başarıyı ciro artışıyla mı, piyasa değeri büyümesiyle mi ölçelim’ tartışması açtı. Eskiden şirketlerde başarı için ciro ve kárlılığa bakılırken, şimdilerde piyasa değerinin de öne çıkmaya başladığı tartışılıyor.
  DÜNYANIN
  dev şirketlerinin ciro ve piyasa değeri açısından farklı sıralarda yer alması, iş dünyasında ’Ciro mu, piyasa değeri mi’ önemli tartışmasını gündeme getirdi. Aylık ekonomi dergisi Capital’in ekim sayısında yer alan habere göre, sadece ciro artık bir şirketin performansını değerlendirmede yetersiz kalıyor. İş dünyası ve piyasalar, şirketleri piyasa değerlerine göre de değerlendiriyor. Son yıllarda dünyada esen satın alma ve evlilik rüzgarları da bu trendi etkiliyor. Artık şirketlerin hedefinde ciro ve kárlılıkta büyümenin yanı sıra piyasa değerini artırmak da yer alıyor.

  DÜNYA DEVLERİNDEN ÖRNEKLER: Örneğin bilişim devi Microsoft, ciro bakımından dünya sıralamasında 49’uncu sırada yer alırken, piyasa değerinde dünya 3’üncüsü. Ciro sıralamasında 39’uncu sırada kendine yer bulan ilaç devi Pfizer, piyasa değerinde 5’inci durumda. Dünya ciro 1’incisi Wal-Mart ise piyasa değeri sıralamasında ancak 8’inci sırada kendine yer bulabiliyor. Dünyanın en büyük şirketi Wal-Mart, 351 milyar dolarlık cirosu ile dünya listelerinde bir numara. Dünyanın en büyük 120’nci şirketi olan United Airlines ise 22.8 milyar dolarlık kárı ile Wal-Mart’tan 11.6 milyar dolar daha kárlı bir şirket. Dünyanın 49’uncu büyük şirketi olan yazılım devi Microsoft, piyasa değeri bakımından Wal-Mart’ı geride bırakıyor. Microsoft, 274.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile Wal-Mart’tan 76 milyar dolar daha değerli. Peki hangi şirket daha büyük?

  TÜRKİYE’DE DE DURUM AYNI: Benzer bir durum Türkiye’de de yaşanıyor. Grupların performansları ciro bakımından irdelendiğinde Koç Holding’in, 2000 sonrasında yaptığı atakla Sabancı Holding’i açık ara geçtiği, hatta Sabancı’nın 3 katı büyüklüğe ulaştığı ortaya çıkmıştı. 2006 verilerine göre Koç, 34.5 milyar dolar, Sabancı ise 12 milyar dolar ciroya sahip. Ancak, her iki grup piyasa değeri kriterine göre karşılaştırıldığında ise tablo tam tersine dönüyor. Sabancı Holding, 2006 yıl sonu verisine göre, 8.1 milyar dolarlık piyasa değeri ile Koç’u 2 milyar dolar geride bırakıyor.

  BÜYÜME BAŞARIYI MI YANSITIYOR: İş dünyası çok uzun yıllar başarının göstergesi olarak hep ciroyu dikkatealdı. Kárlılığın, şirketin performansındaki rolü ve önemi ise 1990’lı yıllarda zirveye çıktı. Artan üretim ve satışlar büyümeyi getiriyordu. Ancak, bu büyümenin başarıyı ne kadar yansıttığı soru işaretiydi. 2000’li yılların başında rekabetin ve büyümenin zorlaşması ile birlikte performans değerlendirmelerinde kárlılık da kullanılmaya başlandı.

  ŞİRKETİN YARININA GÜVEN ARANIYOR: Borsaların gelişmesi, halka açık şirket sayısının artması, likiditenin çoğalması, şirket satın alma ve birleşmelerinin artması ve teknolojinin son 5 yılda geçirdiği değişim ise performansa bakış açısını ciddi anlamda etkiledi. Bugün büyük ve kárlı olan bir şirketin başarılı sayılabilmesi için yarınına da güven duyulması gerekiyordu. İşte bu noktada piyasa değeri gündeme geldi. Çünkü piyasa değeri, şirketlere dair uzun vadeli beklentilerin de bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

  Akbank: Bizim hedefimiz piyasa değerini artırmak

  BANKACILIKTA
  performanslar genel olarak aktif büyüklükle değerlendiriliyor. Yabancı sermaye hareketleri ise piyasa değerini öne çıkardı. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, başarıyı gösteren unsurun değer olduğuna dikkat çekiyor ve Akbank’ın hedefinin de piyasa değerini artırmak olduğunu söylüyor. Kurtul, "Akbank kendisine kárlılık içinde büyümeyi seçti. Özsermaye ve aktif kárlılığı artırıcı önlemleri yürürlüğe koyuyoruz. Ancak bankamız için piyasa değeri aktif büyüklükten daha önemli" diyor.

  Bankaların büyüklüğünü neyle ölçmek gerekiyor

  GARANTİ
  Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bankaların büyüklüğünü ve başarısını göstermesi açısından piyasa değerinin daha iyi bir ölçüt olduğunu söylüyor. Yapı Kredi Genel Müdürü Tayfun Bayazıt’a göre ise aktif büyüklük tek başına amaçlarını ifade etmiyor. Bayazıt, aktif büyüklük ve piyasa değeri arasında net bir öncelik ayrımı yapmıyor ve "Önemli olan müşteri ve çalışanların ilk tercihi olmak" diye konuşuyor. Fortis CEO’su Yvan De Cock ise kriterlerini kárlı büyüme ve operasyonel maliyetleri düşürmek olarak tanımlıyor.

  Dördüncü: Amacımız değer yaratmak

  SABANCI
  Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, "Uzun dönemli planlarımızı yaparken kárlılığımızı yüksek tutacak projelere önem veriyoruz. Yüksek kárlılık beraberinde yüksek piyasa değerini getirir. Bu şekilde hissedarlarımıza en iyi şekilde hizmet ettiğimize inanıyoruz. Amaç değer yaratmak. Kárlı yatırımlar şirketin hissedarın getirisini artırır" dedi.

  Piyasa değeri, ciro ve kárın neticesidir

  ANADOLU
  Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, "Ekonomik ölçek için ciro önemli. Piyasa değeri, ciro ve kárın neticesi. Cironuzu arttırırsanız, doğru fiyatlama ile kárınız artar, o da piyasa değerinizi artırır. Neticede üçünü birbirinden koparmak mümkün değildir" diye konuştu.

  Başarıları piyasa değeri ile ölçmek daha kolaydır

  ENKA
  Başkanı Şarık Tara, "Ciro önemlidir. Ancak piyasa değeri şirketin mali durumu, istikbale bakma imkanları ve güvenilirliği bakımından daha önemli. Piyasa değeri yüksek olan şirketlerin kanımca kredi fizibilitesi daha yüksek, hem borçları daha azdır, hem de soyut olarak başarılarını bununla ölçmek daha kolaydır" dedi.

  kaynak


   
Ciro mu, piyasa değeri mi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sezen Aksu - Değer Mi Hiç

  Sezen Aksu - Değer Mi Hiç

  Bir rüya görür gibi Seninle bulutlara uçtuğumda Bir ateş yakar beni Sevginle tutuştuğumu sanırdım Yağmur olup damla damla Öperdim öperdim dudaklarından Bir nehir gibi cağlar Akardım akardım damarlarından Değer mi hiç değer mi hiç Değer mi değer mi değer mi söyle Bir rüya ömür boyu Sürer mi sürer mi sürer mi böyle Değer canım değer elbet Değer bir tanem aşk için her şeye Ne hayal...
 2. bakalım okuyabiliyor musunuz??denemeye değer...

  bakalım okuyabiliyor musunuz??denemeye değer...

  ÇOK İLGİNÇ! BİR İGNLİİZ ÜVNSERTSİNEDE YPALIN ARŞAITRAMYA GRÖE,KLEİMLEİRN HRFALREİİNN HNAGİ SRIDAA YZALIDKILRAI ÖMNELİ DEĞELİİMŞ. ÖENLMİ OALN BRİNCİ VE SNONUCNU HRFAİN YRENİDE OMLSAIMYIŞ. ARDAKAİ HRFALİREN SRISAI KRIAIŞK OSLADA OUKNYUORRUMŞ. ÇNÜKÜ KLEİMLREİ HRAF HRAF DĞEİL BRİ BTÜÜN OALARK OYKUORUMUŞZ. Bakın nasılda düzgün okudunuz ilginç değil mi?:hmm::hmm:
 3. Mustafa Filmi İzlemeye değer mi

  Mustafa Filmi İzlemeye değer mi

  MANİSA REKOR KIRACAK 29 EKİM’DE VİZYONA GİRECEK “MUSTAFA” FİLMİ MERAKLA BEKLENİYOR. YENİ ASIR GAZETESİNDEKİ HABERE GÖRE, EGE’NİN BİR ÇOK İLİNDE SİNEMA BİLETLERİ HAFTALAR ÖNCESİNDEN TÜKENDİ... 22 Ekim Çarşamba tarihli Yeni Asır gazetesinin magazin eki Sarmaşık’ta yer alan Hacer Önoğlu imzalı habere göre, 29 Ekim’de tüm Ege “Mustafa”yı izleyecek. Haberin detayları söyle... Gazeteci Can...
 4. Bitanem,değer miydi? Değdi mi?

  Bitanem,değer miydi? Değdi mi?

  Meleklerime duygu yüklü bir yazı daha.Yazanın emeğine yüreğine sağlık:) BİTANEM, DEĞER MİYDİ? DEĞDİ Mİ? Gece oldu yine, yalnızlık hırkamı giydim bekliyorum. Anılar masanın üzerinde duruyor mavi kaplı defterimin atında, ağlıyor kelimeler kalemimden dökülen her hatıraya. Ay parlak hiç olmadığı kadar aydınlık bir yüzüm var şimdi oturduğum koltuğumdan bana bakan Ay'a el sallıyorum, gülmek...

Sayfayı Paylaş