1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Cizgi film yasaları

  Konu, 'Komik Yazılar Duvar Yazıları' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.


  YASA 1:

  Havada askıda kalan bir kimse bu durumun farkına varıncaya kadar asılı kalmaya devam eder.
  Daffy Duck ilerdeki çayıra koşarken uçurumun kenarından geçerek boşluğa gelir. Bir süre havada kalır, bu arada kendi kendine de konuşmaktadır. Derken ansızın aşağıya bakıverir. İşte o an olanlar olur ve bildiğimiz ½ gt2 prensibi işe karışır.

  YASA 2:


  Hareket halindeki bir kimse yoluna birdenbire katı bir madde çıkıncaya kadar hareketine devam eder. İster bir toptan atılsınlar ister koşarak sıcak takipte olsunlar, çizgi film karakterlerinin momentumları o kadar mutlaktır ki onları ancak yollarına çıkan bir telefon direği ya da iri bir kaya yavaşlatabilir. Sir Isaac Newton hareketin bu ani sona ermesini komedyen yardımcısının durması olarak adlandırmıştı.

  YASA 3:

  Katı bir maddenin içinden geçen bir kimse arkasında vücudunun kesit ölçülerine uygun bir gedik bırakır.
  Geçiş silueti de denen bu olgu yönlendirilmiş basınç patlamalarına kurban gidenlerin ve doğruca evin duvarından çıkacak kadar kaçmaya çok hevesli korkudan ödü patlamış dikkatsizlerin özelliğidir. Arkalarında pastadan kesilip alınmış gibi mükemmel bir delik bırakırlar. Kokarca veya evlenme tehdidi bu reaksiyonu hızlandırır.

  YASA 4:

  Bir cismin 20. kattan düşmesi için gereken zaman, onu iten veya düşüren kimsenin onu kırılmadan yakalamak için 20 katı koşarak inmesi için geçen zamandan büyük ya da ona eşittir. Tabii ki böyle bir cisim hem değersiz hem de onu yakalama girişimi başarısızdır.

  YASA 5:

  Korku anında bütün çekim kanunları etkisiz hale gelir.
  Bir çok kimsenin bulunduğu yerden doğruca yeryüzünden yukarı doğru fırlaması için ruhsal kuvvetlerin verdiği şok yeterlidir. Bir hayaletin veya düşmanın karakteristik sesi dimdik havaya sıçrama hareketini başlatır ve bu hareket genellikle bir avizenin kordonunda, bir ağacın tepesinde ya da bayrak direğinin ucunda son bulur. Koşmakta olan bir karakterin ayakları veya hızla giden bir aracın tekerlekleri, özellikle de uçarken, yere asla değmez.

  YASA 6:

  Hız arttıkça nesneler aynı anda birden fazla yerde bulunabilir.
  Bu, bir karakterin başının, özellikle yumruk yumruğa dövüşme sırasındaki kavga bulutunun çeşitli yerlerinden aynı anda görünmesidir. Bu etki dönmekte veya fırlatılmış olan cisimler arasında da yaygındır. Eksantrik karakterlerin sadece manyakça yüksek hızlarda birden fazla kopyaya sahip olma hakları vardır ve bunlar gerekli hıza ulaşabilmek için duvarlardan sıçrayabilirler.

  YASA 7:

  Tünel girişine benzeyecek şekilde boyanmış katı duvarlardan bazı kahramanlar geçebilirken diğerleri geçemez.
  Bu göz yanılgısı çelişkisi kuşakların kafasını karıştıra geldi, ancak en azından bir duvar yüzeyinde düşmanını aldatmak için giriş resmi çizen karakterin düşmanını o teorik uzayda izleyemeyeceğini biliyoruz. Resmi çizen, düşmanını resmin içinde izlemek istediğinde duvara dümdüz yapışıp kalır. Neticede bu bir sanat sorunudur, bilim sorunu değil.

  YASA 8:

  Kedisel maddenin hiç bir şiddetli biçim değişikliği sürekli değildir.
  Çizgi kedilerin başına, geleneksel 9 canlı kedilerin dayanabileceğinden çok daha fazla sayıda ölüm çeşidi gelebilir. Bir çizgi kedinin başı kesilebilir, o dilim dilim doğranabilir, oklavadan geçirilmiş gibi yayılabilir, akordeon şekli alabilir, örgü gibi örülebilir, donmuş haldeyken yere düşerek tuz-buz olabilir, demonte olabilir, ama asla yok edilemez. Gözlerini kırpıp kendisine acı***** geçirdiği bir kaç saniyeden sonra yeniden balon gibi şişer, uzar, silkinir ve eski biçimini alır.

  Mantıksal sonuç: Bir kedi içinde bulunduğu kabın şeklini alır.

  YASA 9:

  Her şey bir örsten daha hızlı düşer.

  YASA 10:

  Ispanak sadece bedensel kuvveti değil, zekayı da artırır. Ayrıca etkisini göstermek için hazmedilmesi gerekmez, derhal gösterir.


  MEDYA KANUNLARI

  Medyanın 'suçlu' ilan ettiği her insan suçlu olmayabilir.

  Medyanın 'masum' ilan ettiği her insan masum olmayabilir.

  Medyanız patronunun iş sahasına giren konularda, çekimser ya da tarafgir davranabilir.

  Yayınlanan her hangi bir anket ya da araştırma sonucu her zaman güvenilir olmayabilir.

  Filanca hastalığın çaresi bulundu, türünden haberler uyduruk olabilir.

  Televizyonda hayvan belgeselleri bulunmuyor diyorsanız, bir de ana haber bültenlerinin sonundaki 'soft' haberleri izlemeyi deneyin.

  Gazeteniz hiçbir muhabir kullanmadan, sadece abonesi olduğu ajanslardan gelen haberlerle yaşamını idame ettiriyor olabilir. Okuduğunuz haberi diğer gazetelerle mukayeseli olarak okumaya çalışın, fark göremeyebilirsiniz.

  Okuduğunuz gazetenin internet ve kağıt nüshası arasında dağlar kadar fark olabilir

  Canlı yayında muhabire bağlanıldığında, bunun ne kadarı VTR ile ne kadarı muhabirle geçiyor ölçmeye çalışın.

  Spiker acılı haberi tebessümle, güzel haberi asık suratla verebilir; mimiklere aldanmayın.

  Tecavüz, ölüm haberleri mağdurun çıplak görüntüleriyle birlikte mi veriliyor? Dikkat medyanız röntgenci olabilir!

  'Travestiler gene azıttı' türünden haber geniş bir özet görüntüyle mi veriliyor? Dikkat medyanızın röntgenciliği kronik olabilir.

  Medyanız şiddetten mi şikayet ediyor? İnanmayın, izlettiği film ve dizilere bakın!

  Medyanız 'kahrolsun şeriat' mı diyor? Umutlanmayın Ramazan ayını bekleyin...

  Okuduğunuz ya da izlediğiniz her uzman görüş'e inanmayın. Başka bir yayında mutlaka tam tersini söyleyecek bir uzman görüş daha olabilir!..

  Medyanız dün 'kara' mı demişti? Umutlanmayın yarın 'ak' diyebilir!

  Medyanız 'az sonra spor' mu dedi? Aldanmayın sadece futbol olabilir.

  Büyük puntolarla verilişine bakıp da bir haberi önemli sanmayın, hem önemli olmayabilir ve hem de iç sayfalarda tüy kadar yer verilmiş olabilir.

  Medyanız plazadan mı yayın yapıyor? Dikkat 'Öteki Türkiye' haberleri konusunda fazla umutlanmayın.

  5 N kuralı diye bir şey mi duydunuz? Dikkat yanlış duymuş olmayasınız!

  Tiryakisi olduğunuz yazarı uzun zamandır okuyamıyor musunuz? Sakın işten atılmış olmasın!

  Medyanız 'konunun takipçisiyiz' mi dedi... Dikkat, ihale takipçiliği yapıyor olmasın!

  Medyanız bir galibiyetle baharı, bir yenilgiyle de kışı mı getirmiş, valla takdir size ait!

  Medyanız 'vahşice', 'hunharca', 'tecavüz edilerek' mi ölüm haberi veriyor? Dikkat, özenmiyorsunuz değil mi?

  Tecavüz edilen kişinin gözüne siyah bant mı konmuş? Dikkatli bakın şeffaf ya da eğri bir bant olmasın!

  Medyanız sizin namınıza 'ulusal program'a destek veriyor, itirazınız yok değil mi   
Cizgi film yasaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hayat yasaları

  hayat yasaları

  WILLOUGHBY YASASI Birine bir makinenin çalışmadığını kanıtlamaya çalışırsanız, makine o anda çalışacaktır. ANDREW YOUNG YASASI Eğer 100 işadamı yasal olmayan bir iş yapmaya karar verirlerse, o iş yasal olur. AXWELL'IN ÇIKARDIĞI SONUÇ Eğer havayı soluyabiliyor ama suyu içemiyorsanız, geri kalmış bir ülkedesinizdir. Oysa, suyu içebiliyor ama havayı soluyamıyorsanız, kalkınmış bir...
 2. iSViCRE'de Yasam

  iSViCRE'de Yasam

  isviçrede yaşam isvicrede yasam isviçre de yaşam isvicrede hayat isviçrede maaşlar iSViCRE'de Yasam Isviçre'de yasam... Genel anlamda insanin; dogup büyüdügü yerleri terkedip baska yerlere gitmesinin beraberinde getirmis oldugu sorunlar,gerek ayni ülke içinde gerekse ülke disinda hepimizin malumudur.Bu sorunlari indirgeme de kisinin kendisine tabii ki bazi görevler düsüyor.Bu kendisinin...
 3. Unutulmaz ''Cizgi Romanlar''

  Unutulmaz ''Cizgi Romanlar''

  conan oku TOMMIKS konyakci doktor tommiks uclusu unutulurmu... yuzbasi tommiks... guzel maceralari vardi... MISTER NO tek tabanca olarak maceradan maceraya kosardi... TEKSAS celik belk teksas ,, ilginc sapkasi ve gucu ile dikkat cekerdi.. CONAN ilkel caglarin yenilmez savascisi... crom askina... ZAGOR cekici ile dusmanlara meydan okurdu.. bide tombul yardimcisi vardi.....
 4. Yasamın sırrı

  Yasamın sırrı

  Hep hayal eder insan "simdi bir deniz kenarinda olsaydim, bacaklarimi suya uzatmis, sevgilimin kollarinda uzansaydim. Kumsalda bir evde yasasaydim, hic bir seyi zorunlu oldugum icin yapmasaydim. Okumadan diplomaya, calismadan paraya sahip olsaydim. Sevdiklerimi hep yanimda, sevmediklerimi dunyanin bir ucunda tutsaydim"diye. Oysa mutlu olmak icin ihtiycain olan tek sey saglik....
 5. Karavanda yasam

  Karavanda yasam

  karavanda yaşam karavan hayatı karavan yaşamı caravan EŞİNİZ NERDE SİZ ORDAYSANIZ VE BİRDE KARAVANINIZ VARSA OHH HEM GEZİP HEM EVİNİZİN RAHATLIGINDA YASIYORSUNUZ DEMEKTİR AMA BU KARAVAN ÇOK DEGİŞİK GELDİ BANA...

Sayfayı Paylaş