Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  CNC Teknisyeni

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Makine parçalarının imalinde kullanılan takım tezgahlarını, bilgisayarla çalıştıran kişidir.
  GÖREVLER -İmalat yapılacak parçanın, makinede hangi işlemlerden geçeceğini belirler, -Bu işlemlerde hangi aletlerin kullanacağını saptar, -Kullanılacak ölçme ve kontrol aletlerini belirler, -Söz konusu aletlerin çalıştırılması için bir bilgisayar programı yazar ve bunu tezgaha yükler, -Makinenin, imal edilecek parçaya göre önceden ayarını yapar, -İmalatı gerçekleştirir.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Torna, freze, matkap, taşlama gibi bilgisayarlı takım tezgahı, -Bilgisayar, printer, bilgisayar disketleri ve kağıt şeritler, -Kumpas, mikrometre, tampon mastarlar kesici takımlar ve takım tutucular gibi ölçme ve kontrol aletleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Bilgisayarlı nümerik kontrol teknisyeni olmak isteyenlerin; -Sayılar ve şekiller arasındaki ilişkileri çabuk algılayabilen, -Yönergeyi hazırlayabilen ve bunu uygulayabilen, -Gözünü ve elini eşgüdümlü kullanabilen, -Uyarıcılara çabuk tepki verebilen, -Makine parçaları arasındaki ilişkileri görebilen ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, -Uzun süre ayakta durabilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Bu meslek üyeleri, otomotiv ve imalat sektöründeki atölyelerde; ısı ve kokunun normal, toz, gürültü, ışık ve titreşimin yoğun olduğu ortamlarda çalışırlar. Kişi çalışırken birinci derecede makinenin çalıştırılması ile ilgilidir. Çalışma saatleri düzenlidir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Bu meslekte özellikle otomotiv ve l imalat sektöründe çalışma olanakları mevcuttur. Ülkemizde, küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki, geleneksel takım tezgahlarından oluşan makine parkını, teknolojisi ileri CNC tezgahlarına çevirmek bir zorunluluktur. Bu zorunluluk, şimdi ve gelecekte yetişmiş insan gücüne olan gereksinimi de beraberinde getirmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Bu mesleğin eğitimi Anadolu Meslek, Anadolu teknik liseleri, teknik liseler ve endüstri meslek liselerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Bu alanda meslek eğitimi alabilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olan kişilerden endüstri meslek liselerinin tesviye, elektrik, elektronik, bilgisayar, telekomünikasyon, gemi elektroniği ve haberleşme bölümlerinde okuyan öğrenciler, 1. sınıfta gerekli not ortalamasını sağlamak koşuluyla teknik liselerin bilgisayarlı nümerik kontrol bölümlerine geçebilmektedirler. Anadolu Teknik, Anadolu Meslek, Anadolu Teknik Liselerine girebilmek için Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olamak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Eğitim süresi teknik liselerde 4 yıl, Anadolu teknik liselerinde 5 yıldır. Endüstri meslek liselerinde 3 yıldır. Eğitim süresince: genel kültür dersleri ve Tesviyecilik ve vargelcilik,Torna ve freze tezgahları, Ölçme ve kontrol aletleri, Bilgisayar ve ekipmanları, Kağıt deliciler ve kağıt serilere program aktarılması, Bilgisayarlı nümerik kontrol (CNC) tezgahlarının bakımı ve iş güvenliği konularında vb. meslek dersleri okutulmaktadır

  . MESLEKTE İLERLEME Meslek liselerinin (CNC) Bilgisayarlı Numerik Kontrol bölümünden mezun olanlar istedikleri taktirde, Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan eğitim) Otomotiv, Oto Boya Karoseri Doğrutma Teknikerliği, Sondajcılık, Tarım Alet ve makineleri, lurji Malzeme, Gemi makineleri ile lografi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin (CNC) bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Talaşlı Üretim Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

  BENZER MESLEKLER: Makine Teknisyeni, Elektronik Teknisyeni, Bilgisayar Programcılığı.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Meslek lisesi öğrencileri staj sırasında asgari ücretin % 30'u oranında ücret alırlar. Bu meslekte çalışanlar asgari ücretin 3-4 katı ücret almaktadır.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.


   
CNC Teknisyeni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hidrolik-pnömatik Teknisyeni

  Hidrolik-pnömatik Teknisyeni

  Sıvıların (yağların) basınç altında sıkılaştırılması sonucu oluşan enerjiden faydalanılarak kuvvet veya hareket itilmesi prensibine “hidrolik”, aynı işlemin basınçlı hava ile yapılmasına “pnömatik” denir. Hidrolik pnömatik teknisyeni endüstriyel üretimin gerçekleştirildiği işyerlerinde veya ihtiyaç duyulan diğer alanlarda kullanılan otomasyon sistemleri, iş makineleri, takım tezgahları, robot...
 2. Makine Teknisyeni (Tarım)

  Makine Teknisyeni (Tarım)

  Tarım alet ve makinelerinin bakımını ve onarımını yapan, çiftçilere bu araçları tanıtarak onlara kullanımını öğreten kişidir. GÖREVLER -Tarım alet ve makinelerinin bakımını ve ayarını yapar, -Çiftçilere tarım alet ve makinelerinin nasıl kullanılacağını gösterir, -Üretilen tarım aletlerinin kalite kontrol testini yapar, -Tarım alet ve makinelerini çiftçiye tanıtır ve kullanımının...
 3. Anestezi Teknisyeni

  Anestezi Teknisyeni

  anestezi bölümü puanları anestezi teknisyenliği puanları sağlık meslek lisesi bölümü olan üniversiteler açıköğretim Her türlü ameliyatta hastanın uyutulması (anestezi) ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve hekime yardımcı olan kişidir. GÖREVLER -Anestezide kullanılacak araç-gereci hazırlar, -Hastanın ameliyathaneye alınmasını sağlar, -Hastayı ameliyata hazırlar,...
 4. Acil Tıp Teknisyeni

  Acil Tıp Teknisyeni

  att kıyafeti att kıyafetleri elbiseleri elbisesi acil tıp teknisyeni kıyafeti Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan kişidir. GÖREVLER -Yaraları tedavi eder, sarar, -Şiddetli kanamaları önler, -Solunumun durması halinde sun’i teneffüs yaptırır,...
 5. Matbaa Teknisyeni

  Matbaa Teknisyeni

  Metal Levha İşlemecisi TANIM Metal levha işlemecisi, bakır, alüminyum, krom, pirinç vb. levha halindeki metalleri ya da metal alaşımlarını çeşitli aletlerle şekillendirerek ve süsleyerek kullanılabilir eşya (vazo, abajur vb.) haline getiren kişidir. (Meslek üyeleri kullanılan metale göre değişik adlar alırlar.) GÖREVLER - Yapılacak eşyanın taslak resmini çizer veya çizilmiş resmi...

Sayfayı Paylaş