1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  cocugunuz altini islatiyorsa dikkat

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Beş yaşındaki çocukların yüzde 20’si, 7 yaşındakilerin yüzde 10’u ve ergenlik çağındaki çocukların ise yüzde 2’si altını ıslatıyor. [​IMG]Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Işık Ağras, gece idrar kaçırmanın çocuklarda sık görülen bir sorun olduğunu söyledi.
  İkiden fazla ise dikkat!
  Beş yaş üstündeki bir çocuğun, uyku sırasında ayda ikiden fazla istem dışı idrar kaçırmasının bir sorun olarak kabul edilebilineceğini belirten Ağras, bazı çocukların gündüz uyanıkken de idrar kaçırabildiğini kaydetti. Ağras, "Beş yaşındaki çocukların yüzde 20’si, 7 yaşındaki çocukların yüzde 10’u, ergenlik çağındaki çocukların ise yüzde 2’si altını ıslatma sorunu yaşıyor" diye konuştu.
  Ailelerin, çocuklarını doktora götürmede bazen geç kaldıklarını dile getiren Ağras, "Ailelerin, çocuklarının altını ıslatmasını doğal karşılaması ve ailedeki diğer altını ıslatan çocuklar gibi bir yaşta düzeleceğini umması ve çocuğun ya da ailenin olayı utanç verici bulması gibi nedenlerden dolayı, doktora getirmekte geç kalabiliyorlar" dedi.
  Zamanında müdahale önemli

  Ağras, çocukların, doktora geç başvurulması yüzünden yıllarca idrar kaçırmanın yarattığı çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını anlattı.
  Altını ıslatmada, birden fazla etkenin söz konusu olduğunu belirten Ağras, idrar kaçırma sorunu olan her çocuğun, öncelikle idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları, mesane ile ilgili problemler veya çocukluk çağı diyabeti gibi tedavi edilmesi gereken başka bir hastalığın varlığı açısından değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

  Ağras, bu nedenle, altını ıslatan çocukların mutlaka çocuk sağlığı hastalıkları uzmanlarınca değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Çoğunlukla olayın psikolojik olduğu düşünülerek psikiyatri uzmanlarına yönelindiğinde yukarıda sayılan hastalıkların tanı alması güçleşiyor" diye konuştu. Ağras, altını ıslatma tedavisine gerekli testler yapılarak başka bir hastalık olmadığından emin olunduktan sonra başlanabilineceğini söyledi. (alinti)
   
cocugunuz altini islatiyorsa dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cocuga Ilgi

  Cocuga Ilgi

  Cocuklar dogduklari andan itibaren ,kim olduklari ve insan olarak degerlerinin ne oldugu konusundaki görüslerini ana-babalarinin veya onlara bakan kisilerin tavirlarina dayanarak olusturulur,Cocuklar degerli olduklarini hissetmek icin ana-babalarinin ilgisine ihtiyac duyarlar.Ilk coculuk yillarinda cocugumuza ne kadar ilgi gostersek okadar iyidir. ilgi gostermek birlikte zaman...
 2. cocugunuzun yasina uymuyan oyunlara dikkat

  cocugunuzun yasina uymuyan oyunlara dikkat

  Çocuk Tiyatrosu “Tiyatro Tempo”nun kurucusu, yöneticisi ve sanatçısı Haluk Yüce, Türkiye’deki çocuk tiyatrolarında yaş grubu uygunluğuna önem verilmediğine dikkat çekerek, çocukların çoğu zaman yaş grubuna uygun olmayan tiyatro ile karşı karşıya getirildiğini söyledi. Bu karşılaşma ve etkileşimin kimi zaman çocukta “tiyatro korkusu” yarattığını belirten Yüce, “Yaşa uygun olmayan oyun, çocukta...
 3. Alt

  Alt

  Bir şeyin altı, o şeyin dayandığı temele, onu meydana getiren unsurlara delalet eder. (Neyin altını görmüşseniz, o maddeye bakınız.)
 4. DİKKAT - İsimlerin Altındaki Unvanlar

  DİKKAT - İsimlerin Altındaki Unvanlar

  Sevgili Melekler Mekanı üyeleri, Adminler tarafından alınan bir karar ile bütün üyelerin (Vip üyeler, Moderatörler...) isimleri altındaki yazılar default hale çevrilecektir. Bu yazılar, karışıklığa sebep olmakta, standartların dışına çıkmakta ve adminleri her geçen gün daha fazla talep karşısında bırakmaktadır. Bundan sonra sizlerin admin'lerden isimlerinin altına herhangi bir şekilde...

Sayfayı Paylaş