Çocuğunuz ateşliyse sakın soğuk duş aldırmayın!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Çocuğunuz ateşliyse sakın soğuk duş aldırmayın!
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kürşad Aydın, soğuk duşun, vücudun dış kısımlarındaki kanın beyne hücum etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine sebep olduğunu, bu sebeple ateşli çocuklara soğuk duş aldırmamak gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Aydın, özellikle 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülen yüksek ateşin, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, ateşli havaleye sebep olabileceğini belirtti.

“İnce giydirin”
Çocuklarda görülen ateşin düşürülmesi için, öncelikle çocuğun günlük elbiseleri çıkarılarak ince bir giysiyle bırakılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Aydın, şunları kaydetti: “Oda sıcaklığı 18-20 derece olmalıdır. Koltuk altı ateşi 38 derecenin üzerinde ise hemen ateş düşürücü şurup verilmelidir. Ateş düşmediği takdirde, 4-6 saat arayla yeniden ateş düşürücü şurup verilebilir.

Havale için en riskli dönem olan 6 ay - 3 yaş arası çocuk bulunan evlerde, ateş düşürücü şurup eksik edilmemelidir. Ilık suyla yıkamak veya ılık suyla ıslatılmış pamukla vücudu silmek faydalı olabilir. Ancak, soğuk duş, alkol gibi uygulamalar yapılmamalıdır. Soğuk duş, vücudun dış kısımlarındaki kanın beyne hücum etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine sebep olur. Bu tedbirlere rağmen ateşin düşmemesi durumunda, bebek en yakın sağlık kuruluşuna götürülüp çocuk hekimine muayene ettirilmelidir.”
 
Üst