Etiketler:
 1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Çocuğunuz depresyonda olabilir...

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Çocuğunuzun bazı davranışlarının değiştiğini mi fark ettiniz? Eskisi gibi arkadaşlarıyla vakit geçirmiyor, yalnızlığı tercih ediyor. Dikkat edin bunlar yaklaşan depresyonun ayak sesleri olabilir Depresyon çağımızın en sık görülen hastalıklarından biri olarak kabul ediliyor. İnsanların yüzde 50'si hayatlarının belli dönemlerinde depresyonla mücadele ediyor. Ancak depresyon sadece büyüklerde görülmüyor. Anne-baba ilgisizliği, boşanma, çocuğun bebeklik döneminden itibaren güven ortamında büyütülmemesi, kardeş doğumu ve kıskançlık, aile içi şiddet, okul veya yaşam deneyimlerindeki başarısızlık çocukları depresyona sokuyor.

  Çocuklardaki bedensel şikayetler, depresyonun belirtisi olabileceğinden ciddiye alınması gerekiyor. Anne babaların dengeli bir tutum sergilemesi, dünyaya çocuklarının penceresinden bakmaya çalışması da son derece önemli.
  Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Doç. Dr. Mücahit Öztürk, özellikle ergenliğe geçiş döneminde kız çocuklarında depresyona daha sık rastlandığını belirterek, çabuk sinirlenme, öfkesini kontrol edememe, önceden zevk aldığı şeylerden zevk alamama, günün önemli bir bölümünde kendini hüzünlü hissetmelerinin depresyonun ilk belirtileri olabileceğini hatırlatıyor.

  Depresyonda olduğunu nasıl anlarsınız?
  Anne babaların en çok sorduğu soru ise ‘’çocuğumun depresyonda olup olmadığını nasıl anlarım’’ oluyor. Depresyonu tanımak anne ve baba için gerçekten hiç de kolay değil. Çünkü bazen ergenlik dönemindeki geçici bazı sıkıntılar da depresyonla karıştırılabiliyor.
  Örneğin; arkadaşlarıyla oynamayı seven bir çocuğun artık yalnız vakit geçirmeye ve hiçbir şeyle ilgilenmemeye başlaması, yalnız kalmayı tercih etmesi, eskiden kendisini eğlendiren konulara artık ilgi göstermemesi, anne baba ile ilişkinin önceki gibi olmaması hatta kendilerinin sevilmediğini söylemeleri çocuklarda depresyonun habercisi olarak düşünülüyor.

  Ailesel yatkınlık önemli bir sebep
  Depresyonun ortaya çıkması farklı şekillerde olabiliyor. Stres altında bulunan, herhangi bir şekilde kayıp yaşayan çocuklarda depresyon riski artıyor. Dikkat eksikliği, öğrenme bozukluğu olan çocuklarda da yine bu oranın arttığı görülüyor. Bir başka önemli neden ise ailesel yatkınlık… Anne babasında daha önce yaşanmış bir depresyon öyküsü, çocuğun da ileriki yaşlarda depresyona eğilimli bir birey olmasına neden oluyor.

  Sosyal faaliyette bulunmalı
  Aileleri çocuklarındaki davranış değişikliklerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran Doç. Dr. Öztürk, ergenlik çağına girmek üzere olan çocukların ders dışında mutlaka bir sosyal faaliyetinin olmasının sağlanması, gerektiğini belirtiyor. Spor etkinlikleri, çocuğun kendi tercih edeceği sanatsal faaliyetler, örneğin resim, müzik dans kursları bir şeyler öğrenmesinin yanı sıra onun sosyalleşmesini ve dolayısıyla depresif düşüncelerden uzaklaşmasına yarıyor.

  Boşanma süreci etkili olabilir
  Boşanma dönemi de çocuklar için depresyon anlamında kritik bir süreç. Çocuğun yanında sürekli boşanma konusunun konuşulması, eşlerin birbirini kötüleyen sözler söylemesi çocuğun zamanla içe kapanmasına ve depresyona adım adım yaklaşmasına neden olabiliyor.
  Boşanmanın çocukla ilişkilendirilmemesi bu hassas dönemde çok önemli.
  Bu süreçteki yanlış davranışlar, anne ya da babasının kendisini sevmediği için, çok yaramazlık yaptığı için ayrılmaya karar verdikleri sonucunu çıkarmasına neden olabilir. Terkedilmişlik, suçluluk duygusu zamanla sevgiye layık olmadığını, değersiz olduğunu düşündürür ve bu da ileriki dönemlerde depresyon olarak anne babanın karşısına çıkabilir.
   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Çocuğunuz depresyonda olabilir...
  +100 rep teşekkür ediyoruz
   
Çocuğunuz depresyonda olabilir... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklarda görülen depresyon!

  çocuklarda görülen depresyon!

  Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da, yaşantılarında herhangi bir stres uzun sureli etki yaptığında, çocuk davranışında gerileme ve yavaşlama göze çarpacaktır. Ancak yetişkin ve çocuk depresyonları arasında önemli farklılıklar vardır. En göze çarpan farklılıklardan biriside sudur ki; çocuklardaki tespitlerde, depresif devre tektir. Oysa yetişkinle sıklıkla birden fazla depresif devre...
 2. Depresyonda olabilir misiniz

  Depresyonda olabilir misiniz

  En az son iki haftadan beri aşağıdaki sorulardan en az beşine tam puan veriyorsanız sizde DEPRESYON sorgulanmalıdır.Puanlarınızı toplayın ve testin sonunda aldığınız puanın bulunduğu aralığı okuyun. 1 - Çökkün bir ruh hali,ilgi kaybı yada yaptıklarından zevk alamama 0) Hiç bir zaman 1) Ara sıra 2) Çoğunlukla 3) Her zaman 2 - Günlük işlerimi yapmaya karşı isteksizim 0) Hiç...
 3. Uykusunu Alamayan Çocuklarda Obezite ve Depresyon Tehlikesi

  Uykusunu Alamayan Çocuklarda Obezite ve Depresyon Tehlikesi

  Benim oğlum gündüz 3 saat ve gece uykularıda çok iyi.Bunlara hep dikkat ediyorum.Zamanında uyuyup zamanında uyanması onun için çok iyi oluyor. Memorial Suadiye Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Yıldırım Yeterince Uyuyamayan Çocuklarda Obezite ve Depresyon Tehlikesinin Bulunduğunu Söyledi. Yıldırım "Bu Çocuklarda Abur Cubur Yeme Fazla Kalorili İçecekler İçme...
 4. Çocuklar Da Aşık Olabilir!

  Çocuklar Da Aşık Olabilir!

  Çocuklar Da Aşık Olabilir Meleklerim! Bizim toplumda bu gibi konular, amaaaan ne aski onlar daha cocuk, gibi yorumlarla karsilansa bile. bu yazi öyle olmadigini gösteriyor :) Çocuğunuz etrafındaki bir karşı cinse adeta kocaman bir adam gibi edalı bakışlarla mı bakıyor? Yuvadaki erkek arkadaşından cilveli bir edayla mı bahsediyor? Çocuğunuzun çok çabuk mu büyüdüğünü düşünüyorsunuz?...
 5. Çocuklarda Depresyon

  Çocuklarda Depresyon

  Artık depresyon büyük küçük herkez de çok yaygınlaştı.Çocuklar da ki daha önemli bence neden mi buyrunuz!!! Çocuklarda Depresyon Yetiskinlerde oldugu gibi cocuklarda da, yasantilarinda herhangi bir stresor uzun sureli etki yaptiginda, cocuk davranisinda gerileme ve yavaslama goze carpacaktir. Ancak yetiskin ve cocuk depresyonlari arasinda onemli farkliliklar vardir. En goze carpan...

Sayfayı Paylaş