Çocuğunuz Kilo Almıyor mu ?

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Çocuğunuz Kilo Almıyor mu ?
Bu konu; çocuğum neden kilo almıyor konusunda bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, çocuğum çok zayıf, neden kilo almıyor gibi söylemler etrafımda sık sık duyduğum sözler. Allah'a şükür, çocuklarımın büyüme evrelerinde hiç böyle sorunlarım olmadı ama olan ailelerle çok karşılaştım. Çünkü her çocuk iştahlı olmuyor ve bu durum ne yazık ki çoğunlukta. Siz de zaman zaman parklarda bahçelerde ellerinde mama kaplarıyla gezen pek çok anne görmüşsünüzüdür. Aslında konunun sebebini bulmak ve kökten bir çözüm üretmek gerekiyor.
Bakın uzmanlar çocukların kilo alması hususunda neler söylüyorlar..

bebek-b5.jpg

Çocuğum zayıf mı neden kilo almıyor, bu soruyu tüm anneler mutlaka soruyordur bende oğlumun hep zayıf olduğunu düşünen bir anne olarak bu konu hakkında yararlı bilgiler paylaşıcam sizlerle sevgili Anne ve babalar..

Eğer çocuğunuz dengeli bir beslenme düzenine sahipse, enerjik ise ve konsantrasyon düzeyi yüksek ise, endişelenmenize hiç gerek yok.

Ani kilo kaybı yaşayan çocukların hemen doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Kısa-dönemli bazı rahatsızlıklar ani kilo kaybına neden olabilir, ama çok ciddi bir hastalığın da kilo kaybına neden olabileceğini göz önünde bulundurursak, doktor muayenesinin şart olduğunu da düşünebiliriz.

Çok zayıf çocuklarda bile karın ya da kalça bölgesinde yağ oluşumu gözlenebilir. Çocuğunuzun vücudunun hiçbir bölgesinde yağ oluşumu yoksa beslenme tarzını gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Çocuğunuz zayıf olsa da, beslenme planına yağlı gıdalar eklemeyin. Tabii ki çocuğunuza yağlı yiyecekler yedirebilirsiniz ancak bu yiyecekleri dikkatle seçmeniz gerekmektedir. Doymamış yağlar her zaman en sağlıklı ve kaliteli yağlardır. Çocuğunuz zayıf ise, beslenmesinde yağ oranını artırmak yerine kalori oranını artırmaya çalışın. Çocuğunuzun metabolizması çok hızlı çalışıyorsa (ki bu da çocuğunuzun ne kadar şanslı olduğunu gösterir), yaşıtlarından fazla yemek yemesi durumunda bile kilo almaz. Ancak bu hem olumlu hem de olumsuz sonuçları beraberinde getirir. Örneğin, sağlıksız yağlar, metabolizması hızlı çalışan çocuklara bile zarar verir ve kalp hastalıklarına neden olabilir.

Benim büyük oğlumun bebekliğinde yeme problemi vardı. Zayf çelimsiz bişeydi. Anne olarakta buna çok üzülüyordum. Ama ergenlik dönemin de maşallah birdenbire boy pos endam inanılmaz derecede arttı ve şu an babasının boyunu bile geçti. Yeme olayına gelince yine canı istediğ şeyleri yemesede normalde boğazı bebekliğine göre iyi. O yüzden çok takmıyorum annelerde takmasın dicem ama ellerin de değil bunu biliyorum. Çünkü bende çok takıyordum zamanla kendimi bu konuda ne kadar yersiz üzdüğümü anlamış oldum. Özellikle erkek çocukları kızlara nazaran çok daha hareketli olduğundan çabuk eritiyorlar yediklerini...Sağlıkları yerinde olsunda varsın zayıf olsunlar önemli değil:)

takmamak mümkün değil benim oglumda 15 aylık oldu sadece 9 kilo yemek yediremiyorum yersede zorla sadece beni emiyor yasıtlarına göre boyu uzun kilosu düşük ama cok hareketli masallah sürekli hastada olmaz yinede niye benim oğlum zayıf diyorum kendimce :(

benim kizim 33 aylik 12 kilo hemen hemen :D gunde 3 ogun yedirmeye calisiyorum aralarda da meyve tatli falan.zaten yasindan sonra kilo alimlari cok yavaslayacak.yemeyince cok sinirleniyorum bende ama masallah iyi almasinda diyorum ileride zaten vermek icin cok ugrasicaklar.

Arkadaşlar, eğer çocuğunuzun sağlığında bir problem yoksa, doktora gittiğinizde memnun dönüyorsanız kilonun hiç önemi yok.

Bunu, tam tersi toplu çocuklar için de söylüyorum. Elbette ki ıvır zıvır, abur cuburdan mümkün mertebe uzak tutun ama toplu da olsalar 5. sınıftan sonra acayip bir hızla kilo veriyorlar. Yazımda da belirttiğim gibi hiç zayıflık ya da iştahsızlık problemi olmadı oğullarımda. Bilakis büyük oğlum şişman değil ama topluydu 5. sınıfa kadar. Sonra bir boy attı, şu anda babasıyla bir boyu ve lise sonda. Ufaklık ta toplu ama o da bu sene 6ya geçti ve boy atmaya başladı. Zaten bebekliklerinde de tombullardı ve çocuk doktorumuz bırakın yesinler, verecekler ilerde diyordu, dediği çıktı :D:D

Geri