1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuğunuz ve Siz

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  1. Çocuğunuzun başarılı girişimleri, onu yeni başarılara yöneltmek ve öğrenme arzusunu pekiştirmek amacıyla desteklenmelidir. �Aferin, çok güzel oluyor,, istersen bir kez daha deneyebilirsin,� gibi sözler onu cesaretlendirir.
  2. �Beceriksiz, o öyle değil böyle yapılır, iyi bak da öğren� gibi ifadeler ise tam tersine çocuğunuzun azmini kırıp kendini küçük görmesine sebep olur.

  3. Merakını gidermek için yeterli kapasiteye sahip olduğu konusunda çocuğunuzu teşvik edin. Bunu sağlamak için fırsatlar oluşturun ve bu fırsatları değerlendirmesi için onu cesaretlendirin.

  4. Doğumundan başlayarak, dış dünyayı kendi imkanlarıyla keşif ve icatlar yaparak tanımaya çalışan çocuğunuza fırsat ve ortam tanıyın.

  5. Çocuğunuza bir şeyi başarması konusunda aşırı bir beklenti içinde olmayın. Beklentinizin düzeyi çocuğunuzun kapasitesi ve bireysel özellikleri olmalıdır.

  6. Çocuk eğitiminde öyle bir çizgide durun ki çocuğunuz her an sizi yanında hissederek destek bulsun, hem de sizi hiç görmeyerek kendini özgür hissetsin.

  7. Çocuğunuzun sorunlarını kendi kendine çözmesine fırsat verin.

  8. Çocuğunuzun duygu ve ihtiyaçları hakkında karşılıklı konuşun.

  9. Kendi duygu ve ihtiyaçlarınızdan çocuğunuza da bahsedin.

  10. Karşılaştığınız sorunlara çocuğunuzla birlikte çözüm yolları arayın.

  11. Aklınıza gelen tüm fikirleri, değerlendirme yapmadan bir kağıda yazın. Beğendiğiniz önerileri ve beğenmediklerinizi saptayın ve izleyip uymayı düşündüklerinizin hangileri olacağına karar verin.   
Çocuğunuz ve Siz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuğunuza alkol ve uyuşturucuyu siz anlatın

  çocuğunuza alkol ve uyuşturucuyu siz anlatın

  Alkol kullanımı on’lu yaşlardaki gençleri etkileyen ilk sıradaki madde kullanımı problemidir. Çocuğunuzu alkol ve uyuşturucu kullanmaktan caydırmak, arkadaş baskısı ile karşılaştığında direnebilmesini sağlamak söz konusu olduğunda en güçlü bilgi kaynağı bir ebeveyn olarak sizsiniz. Araştırmalar göstermektedir ki ebeveynleri alkol ve uyuşturucu kullanımı hakkında sık sık açık bir biçimde...
 2. Çocuklarınız ve sizin için Beyin salatası;

  Çocuklarınız ve sizin için Beyin salatası;

  kumpir tarifi kumpir Hem sizin için, hem çocuklarınız için çok faydalı vitamin deposu bir salata... Malzemeler 2 kuzu beyni 2 domates 1 soğan 1 fincan ayçiçek yağı 1 tatlı kaşığı sumak 1 tatlı kaşığı nane yarım limon suyu 1 tatlı kaşığı tuz Yapılışı Beyinleri 15 dakikabiraz sirke katılmış suda haşlayalım. Beyinlerin zarlarını soyalım. Daha sonra ince ince doğrayalım. Beyni ince...
 3. çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil onlar sizin değil çocuklar Onların farklı birey olduklarını unutmamalıyız.Bazen çocuklarımıza dayatmalarımız olabiliyor..Oysa ki ne kadar yanlış davranışlar.... Kim demiş çocuk küçük bir şeydir Bir çocuk belki en büyük şeydir:) Onlar kendi yolunu izleyen Yaşam'ın oğulları ve kızları. Sizin aracılığınız ile geldiler ama sizden gelmediler Ve sizinle...
 4. Çocuğunuz Sizi Ele Geçirmesin!

  Çocuğunuz Sizi Ele Geçirmesin!

  çocuk eğitimi, sizi ele geçirmesin, yapılması gerekenler, nasıl davranmalı, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bazı çocuklar annelerinde dediklerini yaptırmakta ustadırlar.Belki de bu rahatlığı onlara anneleri veriyordur.Şunu unutmamak lazım ki; çocuklar 2 yaşından itibaren ne yapıp ne yaptıramayacakları konusunda ebeveynlerini sınarlar. Küçük...

Sayfayı Paylaş