Etiketler:
 1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Cocugunuzla Yemek pisirin...

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarla Yemek Pişirmek
  Yemek pişirmek çok eğlenceli, yaratıcı, aynı zamanda da çocuklarımıza besinler ve yediğimiz yemekler ile ilgili bilgilerileri de aktarabileceğimiz keyifli bir aktivitedir.

  Sizin için yemek pişirmek bazen çok yorucu bir görev haline dönüşebilir....
  Hele bir de diğer odada sizden ilgi bekleyen çocuklarınız varsa....
  Peki bu işi neden onlarla birlikte yapmıyorsunuz ? Çocuklar için mutfak ve yemek pişirmek eğlenceli olduğu kadar öğretici de olabilir.... Yemek pişirirken farkında olmadan saymayı, ölçmeyi, tartmayı, saat tutmayı öğrenirler ve yemeklerde kullandığımız besinleri tanırlar.

  Yemek için ön hazırlık ve plan yapmak ve bir tarifi takip ederek uygulamak çocuklarınızın okul ve iş hayatında uygulayacakları planlı ve programlı çalışmalarının ilk adımları olacaktır.

  Ayrıca kendi yaptıkları yemeği yemek ve beğenildiğini görmek onların hoşuna gidecek ve sevmedikleri besinleri bile keyifle yemelerini teşvik edecektir.

  Öneriler....

  • Yapacağınız yemeğe çocuğunuz ile birlikte karar verin; gerekli alışverişi ve ön hazırlıkları da birlikte yapın.

  • Öncelikle yapacağınız yemeğin tarifini çocuğunuz ile birlikte yüksek sesle okuyun, ne yapacağınızı anlayın ve çocuğunuza da açıklayın.

  • Çalışacağınız alanı temizleyin ve malzemelerinizi hazırlayın.

  • Çocuğunuzun yaşına göre yemeğin hangi kısımlarını güvenli bir biçimde yapabileceğine karar verin ve bunu onunla da paylaşın. Örneğin kaynar su dolu bir tencereyi sizin boşaltmanız gerektiğini, kendilerini yakabilecek ya da herhangi bir şekilde zarar verebilecek kısımları sizin yapmanızın doğru olacağını açıklayın. Ayrıca bıçak, makas vb. gibi tehlikeli olabilecek malzemeleri her zaman siz kullanın ve ona bunun nedenini de açıklayın.

  • Mutlaka işe başlamadan önce ellerinizi yıkayın ve bunu çocuğunuza da yaptırın. Bu şekilde ona bu alışkanlığı da edindirmiş olacaksınız.

  • Ölçme, sayma, tartma, ayıklama işlemlerini çocuklarınızla birlikte yapın. Çocuklar bundan zevk alacak ve bu öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

  • Kullandığınız malzemeleri onlara tanıtın, gerekirse koklamalarına ve tadılabilecek malzemeleri tatmalarına izin verin.

  • Temizliğe önem verin ve çalışma alanınızı mutlaka sürekli temiz tutun. Temizlik için işinizin bitmesini beklemeyin, çalışma alanınız kirlendikçe temizleyin.


  Dikkat....
  • Blender, bıçak vb. gibi malzemeleri kullanırken özellikle dikkat edin. Eğer malzemelerinizi elde yıkıyorsanız bıçakları ve keskin malzemeleri ayrı yıkayın ve asla bulaşık tasınızın içine atmayın.

  • Fırın kullanıyorsanız mutlaka eldiven kullanın ve fırından tepsi vb. çıkarma işini siz yapın.

  • Kaynayan bir tencerenin kapağını açarken dikkatli olun, tencereden çıkan buhar size ve çocuğunuza zarar verebilir.

  • Mutfağınızda sıcak olabilecek, yakabilecek malzemeleri önceden çocuğunuza tanıtın.

  • Ocak üzerindeki bir tencerenin içinde kaşık bırakmayın. Yanlışlıkla çarpabilirsiniz....

  • Elektikli malzemeleri asla ıslak elle kullanmayın. Mutlaka ellerinizi önce kurulayın ve bunu çocuğunuzun da yapmasına dikkat edin.

  • Mutfakta koşmayın, hızlı ve aceleci haraket etmeyin. Çocuğunuzun yapmasını istemeyeceğiniz hiçbirşeyi siz de yapmayın.   
Cocugunuzla Yemek pisirin... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cocuga Ilgi

  Cocuga Ilgi

  Cocuklar dogduklari andan itibaren ,kim olduklari ve insan olarak degerlerinin ne oldugu konusundaki görüslerini ana-babalarinin veya onlara bakan kisilerin tavirlarina dayanarak olusturulur,Cocuklar degerli olduklarini hissetmek icin ana-babalarinin ilgisine ihtiyac duyarlar.Ilk coculuk yillarinda cocugumuza ne kadar ilgi gostersek okadar iyidir. ilgi gostermek birlikte zaman...
 2. aloo cocugunuz elımızde

  aloo cocugunuz elımızde

  Alo, çocuğun elimizde -Eee napıyım -Hani fidye falan diyodum -Yok öle bişey -Alo, çocuğun elimizde -Ee napıyım fabrikası da benim elimde -Alo, çocuğun elimizde -Yanlış numara -Pardon -Alo bayan, çocuğun elimizde -Ah yavrum geceleri üstü açık yatar o bi zahmet kapatıverin üstünü, bide terlemesin çabuk hasta olur... -Ya abla bi git ya -Alo, çocuğun elimizde -Dur o zman diğerinide...
 3. cocugunuz icinik kapanik ise

  cocugunuz icinik kapanik ise

  Çocuğunuz arkadaşlarının arasında iken durgun ve tutuk olabilir. Kendisini anlatmada zorluk çekebilir. Çekingen ve içe kapanık çocuklara ailesinini desteği gerekli İçe kapanık çocuklar aslında aileleri ve çevreleri tarafından keşfedilmeyi bekleyen cevherler... Her çocuk farklı kişilikle doğuyor ve zihinsel gelişimini zaman içerisinde tamamlıyor. Çocukta, kişilik gelişiminin belirgin olarak...
 4. kiz cocugu

  kiz cocugu

  Kız çocuğu Rüyada kiz çocugu görmek bolluga, serefe, zorluktan sonra kolayliga, büyüyen ve artan seylere isarettir. Rüyada henüz meme emen kiz çocugu görmek, övülmeye sayan ve kendisinden iyilik ümit edilen hayirii bir seye isarettir. Bir kimse rüyada bir yere birakilmis kiz çocugunu kaldirsa veya yüklenip götürse ya da kendisinin bir kiz çocugu dogsa ve rüyayi gören de hapis veya mahsur...
 5. cocuga agir gelmeyen besleyici bir yemek tarifi var mi?

  cocuga agir gelmeyen besleyici bir yemek tarifi var mi?

  Merhaba aksam uyumadan once cocuga yedirebilecegim doyurucu olan ve cocuga agir gelmeyen besleyici ayrica oglumunda sevecegi bir yemek tarifi bilen varmi , pek yemekle arasi iyi degil..

Sayfayı Paylaş