1. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi

  Çocuğunuzu Başarıya Nasıl Heveslendirebilirsiniz?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ARWEN tarafından paylaşıldı.

  “Bir insana bir şey öğretemezsin. Ancak kendi içindekini keşfetmesini sağlayabilirsin” Galile


  İnsanlara ne kadar bizden istediklerini verirsek onlar da bize onlardan istediklerimizi vermeye heveslenebilirler. Kimseyi heveslendirip, güdümlemeye garanti vermeyiz fakat eyleme girişmelerini cesaretlendirecek özendiriciler sağlayabiliriz.

  1 – Öz-Güvene Dayalı Heveslendirme

  Çocukların da aynı büyükler gibi başarılarından ve kendilerinden hoşnut hissetmeye gereksinimleri vardır.

  Kendilerine güvenlerini besleyin, çabalarını cesaretlendirin, kimliklerine genel bakışa değil tek tek davranışlarına bakın.

  Örneğin;

  “Çok iyi bir çocuksun“ gibi kişilik genellemesi yerine “masayı kurmama yardım ettiğin için teşekkür ederim” diyerek davranışının güzelliğini gördüğünüzü belli edin.

  “Oyuncaklarını topla” gibi komutlar vermek yerine, “oyuncaklarını yalnız mı toplayacaksın yoksa birlikte mi toplayalım? ” gibi seçenekler verin.

  Çocuğunuzu dinleyin. Dinlemek demek her zaman istediklerini yapmak değildir. Sözlerinin ardındaki duygularını da anlamaya çalışarak dinleyin. “Süt dökülmüş hemen bir bez getir” gibi cümlelerle tanımlayıcı bir dil kullanınki sözleriniz çocuğu yapılması gerekenlere yöneltip, aklını suçlamalara takmasın.

  Konuşmalarınızda kısa ve açık bilgiler verin. “Süt şişesi dışarıda kalırsa bozulur, işin biter bitmez tekrar buzdolabına koymalısın” gibi bilgi taşıyan cümlelerle yaklaşırsanızaranızda “çocuk-veli kontrol sürtüşmeleri” yaratılmaz.

  2 – Ödüllere Dayalı Heveslendirme

  Ödül metodunun sık kullanımı çocuğun maddiyat kavramını geliştirmekten başka fayda getirmeyecektir, ama zaman zaman elle tutulur cinsten ödüllere gereksinimleri vardır.
  Ödüllerin onların ilgi alanlarından uygun şekilde seçilebilmesi için gerekiyorsa çocuklarınıza danışın.
  Ödülleriniz çok pahalı yada uzun beklemeyi gerektşrecek cinsten olmasın.
  “....dığında ....ırsın” şeklinde başarılarını gösterdikten sonra ödülü alabileceklerini belirtin.
  “Çıkartma” gibi şeyleri çocuğu heveslendirmek için uzun süreli kullanmayın. Her zaman aynı ödüller sunulması baklava-börek olsa kıymetini kaybedecektir.

  3 – Düzene Dayalı Heveslendirmeler

  Çocuklar düzenli ve tutarlı bir yaşam şeklini severler çünkü bu onların kendilerini güvenlikte hissetmelerini sağlar. Daha önceden çocuğa da belirttiğiniz ve sorgulamasına izin verip Onu bilgilendirdiğiniz şekilde, mantıklı ve anlamlı kurallar koyun.

  Bu kuralların takibinde doğal ve mantıklı ceremeler yada semereler kullanın.

  Doğal cereme davranışı takip eden doğal sonuctur. Örneğin çocuk sıcak sobaya elini tutarsa elinin yanması doğal bir ceremedir. Yaşamın da davranışlarımızın sonuçlarına katlanma kuralını taşıdığını bilmelidir. Onların davranışlarının ceremesini velilerin üstlenmesi hatalı bir öğreti olur.

  Mantıki cereme veli tarafından düzenlenilen sonuçtur. Çocuğun da rızasını almak anlamını arttırır. Örneğin çocuk sofraya gelmiyorsa herkes yemeğini yer ve sofra toplanır. O gece yatana kadar istese de kendi isteğiyle kaçırdığı yemek hakkı verilmez.

  Etkin uygulama yapabilmek için;

  I)Mantıki ceremeler davranışa uygun seçilmelidirler.
  II)Veli tarafından normal bir ses tonu kullanılarak uygulanmalıdırlar.
  III)“Ben sana demedim mi!... İşte beni dinleseydin bunlar olmazdı...” gibilerinden nutuk çekmek yada ahlaki derslere girişmek hatası yapılmamalıdır.
  IV)Bir kere karar verilen cereme neyse yerine getirilmeli, bunun pazarlığı yapılmamalı.
  V)Çocuğun cevaplarına tepki gösterilmemeli...
  VI)Konulacak ceremeyi önceden enine boyuna düşünüp kararlaştırmalı. Böylece davranışın sonucunda ağzınızdan kontrolsuz bir şekilde tehdit kelimelerinin dökülmesini önleyebilirsiniz.


  4 – Espriye Dayalı Heveslendirme

  İnsanoğlu esprili durumlarda daha olumlu tepki gösterir.

  “Sevgili sahibim, bugünkü yürüyüşümü henüz yapmadım!
  Bilginize, Fifo”
  Yada
  “Tatlı cadım,
  Burnunu bir oynat da, odan yemekten önce toplanıversin!
  Sevgiler, sihirsiz annen”

  şeklinde yazılmış bir notu çocuğun görebileceği bir yere asmanız sözle hatırlatmanızdan daha etkili sonuç getirebilir. Her yaştan çocuklar mesaj almayı severler. Sözlü tartışmaların getireceği karşılıklı iddia ve cevaplamaları da bu şekilde engelleyebilirsiniz.

  5 – Çocuğun Öğrenme Tarzına Göre Heveslendirme

  Çocuğunuzdan en iyi tepkileri nasıl alırsınız! Göze hitap eden mi, kulaktan duyduklarına mı daha olumlu tepki veriyor? Yoksa siz de yanında olur ve yol yöntem gösterirseniz daha mı çabuk kavrıyor?


  < Konu Resmi..>
  Unutmayın karşılıklı saygı ve olumlu bir ilişkiyle çocuğunuzu başarıyı elde edebilecek şekilde heveslendirebilmeniz mümkündür. Başarıyı tattıkça da elde etmeyi istemesi doğal olacaktır.   
Çocuğunuzu Başarıya Nasıl Heveslendirebilirsiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ

  ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ

  ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ Normalde her ana-baba çocuğunun okulda ve sınavlarda başarılı olmasını arzu eder. Çocuğuna bu konuda destek vermek özellikle günümüzde her ana-babanın kuşkusuz en önemli görev ve sorumluluklarından biridir, böyle de olmalıdır. Ancak çoğu ana-baba bu konuda duyarlı olmalarına rağmen neleri-nasıl-ne zaman yapacağını tam olarak bilemez....
 2. Çocuk Odaları Nasıl Yerleştirilmeli

  Çocuk Odaları Nasıl Yerleştirilmeli

  İçimizde büyüyen bizden parçanın o bitmek bilmeyen 9 aylık mücizevi maratonunda zaman nasılda hızlıca akıp gidiyor. ultrasonda gördüğümüz kalp atışlarıyla ya da karnımızdaki ufacık hareketleriyle aslında sadece varlığını duyduğumuz andan itibaren bile mutluluk hormonlarımızı coşturan, geçmek bilmeyen zamanlardaki özlem dolu günlerin sonunu sabırsızlıkla beklerken, içimizden o melek için...
 3. Çocuklarımıza ahireti nasıl anlatmalı?

  Çocuklarımıza ahireti nasıl anlatmalı?

  kıyamet alameti Bu soruyu hep soruyorum kendime oğluma nasıl anlatsam die.İnternette gezinirken böyle bir yazı gördüm ve okudum.Hekimoğlı ismaile ait bir yazı ve gerçekten de çok güzel bilgiler paylaşmış.Teşekkürler. Ahiret bilinmiyor görülmüyor diyenlere deriz ki; bir zamanlar bilinmeyen ve görülmeyen çok şey vardı. O zaman görülmeyen ve bilinmeyenler şimdi görülüyor. Mesela...
 4. Çocuğunuzun okul başarısını yükseltmek için öneriler

  Çocuğunuzun okul başarısını yükseltmek için öneriler

  okul,okul öncesi,okul başarısında ailenin rolü,okul başarısı,okul başarısnın artırılmasının yolları,okul başarısı nasıl artar 1- SORUMLULUK DUYGUSUNU ARTIRMAYA ÇALIŞIN ...2- YAŞINA UYGUN YAPABİLECEĞİ GÖREVLER VERİN 3- BAŞARILI OLMUŞ KİŞİLERİ ONA SEVDİRİN VE ÖRNEK GÖSTERİN 4- KENDİNE GÜVENMESİNİ SAĞLAYIN 5- OKUL ARKADAŞLARI İLE İYİ İLİŞKİLER KURMASINI SAĞLAYIN 6- ONDAN YAPAMAYACAĞI...
 5. Çocuğum Okulda Nasıl Besleniyor ?

  Çocuğum Okulda Nasıl Besleniyor ?

  Yakında okullar açılacak, çocuğum okulda nasıl besleniyor, yada beslenmesi nasıl olmalı neler yemeli kızlar. İlkokul birinci sınıfa yeni başlayacakta bana önerileriniz neler teşekkürler.

Sayfayı Paylaş