1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuğunuzu dinlerken 'savcılık' yapmayın!

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Anne-baba olmanın altın kuralları nelerdir? İşte uzmanından çarpıcı uyarılar... Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Darıca, anne ve babaların çocuklarını öncelikle bir ''birey'' olarak dinlemeleri gerektiğini ifade ederek, ''Ancak onları dinlerken 'savcı' gibi bir rol üstlenerek sürekli sorgulayarak değil, onları anlamaya çalışarak dinleyin'' önerisinde bulundu.
  Darıca, Aykan Koleji'nde ''Anne-Baba Olmanın Altın Kuralları'' konulu söyleşide, çocuk sahibi olmanın sorumlulukları pek çok yönde değiştirdiğini, bu nedenle ebeveynlerin çocuk sahibi olmadan önce tam olarak hazır olmaları gerektiğini söyledi.
  Çocuk sahibi olmadan önce ev dışında zaman geçirme, sürekli arkadaş ortamlarında bulunma gibi birtakım davranışların çocuk sahibi olduktan sonra da yapabildiğini belirten Darıca, bu gibi durumlarda sıklıkla başkalarının yanına bırakılan çocuklarda fiziksel ve ruhsal sıkıntılar yaşanabileceğini dile getirdi.
  Darıca, ''O nedenle biz ailelere öncelikle 'çocuk sahibi olmaya hazır mısınız?' sorusunu soruyoruz. Bu yalnızca fiziksel değil, psikolojik olarak da hazır olunması gereken bir durum. Çocuk, sorumluluk ve fedakarlık isteyen bir olgudur. Çocuk olduktan sonra her gece dışarı çıkamazsınız. Çocuk, kreş ya da okul çağına geldiğinde aileler evde geç saatlere kadar misafir ağırlayamayacaklar. Bu durumlara hazırlıklı olunmalıdır'' diye konuştu.
  Çalışan kadınların, anne olmalarının ardından ev işlerinde, çocuk bakımında yalnız kalabildiklerini anlatan Darıca, ''Bu durumda annelerin aile içinde huzurlu ve çocuklarına sakin ve soğukkanlılıkla doğru modeller göstermesi çok zor. O nedenle özellikle çocuğun ardından babalar da hem ev işlerinde hem de çocuk bakımında sorumlulukları anneyle paylaşmalılar'' dedi.
  Çocukların davranış kalıplarının belirlenmesinde aile ve çevre faktörlerinin yanı sıra bilgisayar ve internet kullanımının da önemini anlatan Darıca, bunların kullanım yaşının giderek düştüğünü belirterek, şöyle konuştu:
  ''TV ve bilgisayar hiç bir zaman çocuğun temel iletişim aracı olmamalıdır. Çocuk, kendi yaş grubuyla ve çevresiyle aktif olması gereken bir dönemde bu tür teknolojileri kullandığında, ailenin istenmeyen durumlarla karşılaşma olasılığı yükselecektir. Şiddet ve saldırgan davranışlar gelişebilecek ve çocukta bir takım sosyal gelişim bozuklukları görülebilecektir.''
  -ÖDÜL VE CEZA-
  Ailelerin ''ödül'' faktörünü aşırıya kaçırabileceklerine dikkati çeken Darıca, çocuğa yemek yemesi, uykuya dalması, odasını toplaması gibi her davranışı karşılığında küçük de olsa ödüller veren ailelere, çocuklarına ilerideki pek çok sorumluluğu ödülsüz yaptıramayacakları uyarısında bulundu.
  Bu çocukların okul ve ergenlik dönemlerinde ''İnsanlara bir şey vereceksen asla karşılığını almadan yapma'' düşüncesi ile hareket edebildiklerini anlatan Darıca, böylece bu çocukların arkadaş çevresinden de uzaklaştırılabildiklerini ifade etti. Darıca aşırı cezalandırmanın da istenmeyen davranışların yok edilmesinde ters bir sonuç doğurabileceğini dile getirdi.
  Anne-babaların, çocukların yaşı ne olursa olsun birey olarak onları dinlemeleri gerektiğini belirten Darıca, iletişim kopukluğunun istenmeyen davranışların en önemli kaynağı olduğunu söyledi.
  Yeterliliklerin ve yetersizliklerin kabullenilip üretken olabilmenin birey olmak anlamına geldiğini kaydeden Darıca, ''Çocuklarınızı öncelikle bir birey olarak dinleyin. Ancak onları dinlerken 'savcı' gibi bir rol üstlenerek sürekli sorgulayarak değil, onları anlamaya çalışarak dinleyin. Bırakın çocuklarınız, yaparak yaşayarak öğrensin'' dedi.
  Türk toplumunda annelerin genelde çocuklarına karşı aşırı kollayıcı bir tutum haline girmesinin çok yaygın görüldüğünü anlatan Darıca, konuşmasına şöyle devam etti:
  ''6 aylık bir bebek artık anne babasıyla aynı odada uyumamalıdır. 4 yaşına gelen bir çocuk yemeğini kendi kendine yeyip odasını toplayabilmelidir. Anneler ve babalar, çocuklarına yaşamı kendi kendilerine kavramalarına fırsat tanımalılar. Sorumluluk küçük yaşta öğretilir.
  1 yaşından itibaren her çocuğun alabileceği sorumluluklar vardır. Eğer bu sorumluluklar anneler ve babalar tarafından üstlenirse çocukta pasiflik ve kişilik bozuklukları doğabilir. Yabancıların çocuklarına bakın. Onlar asla çocuklarının peşinde bizim annelerimiz gibi gezmezler. Yalnızca gözlemlerler. Bir tehlike anında müdahale ederler.''
  Darıca, anne ya da baba tarafından konulan bir kuralın bir diğeri tarafından bozulması halinde de yaşanabilecek sorunlara değinerek, ''Kurallara çocuklarımızın ağlaması gibi nedenlerle ihlal edebiliyoruz ya da eşimiz bizim koyduğumuz kuraları ihlal edebiliyor. Çocuğa istenmeyen davranışı yaptırmamak için koyduğumuz kuralların ihlali çocukta hiç beklemediğimiz başka sorunların da çıkmasına neden olabilir'' dedi.


  kaynak: BUGÜN
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Çocuğunuzu dinlerken 'savcılık' yapmayın!
  her anne babanın bence okuması ve bilmesi gereken bilgiler emeğine sağlık

   
Çocuğunuzu dinlerken 'savcılık' yapmayın! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamileyken rejim yapmayın çocuğunuz ileride obez olabilir

  Hamileyken rejim yapmayın çocuğunuz ileride obez olabilir

  Hamileliği süresince fazla kilo almamak için rejim yapan ya da farklı sebeplerle yeterince beslenmeyen annelerin, ileride obez olma riski yüksek bebekler dünyaya getirdiği bildirildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin internet sitesinde yer alan bir habere göre, İngiliz ve Yeni Zelandalı bilim adamlarının birlikte yaptıkları araştırma, hamile kadınların beslenme düzenlerinin, çocuklarının ileride...
 2. çocuklara evde baskı yapmayın

  çocuklara evde baskı yapmayın

  Çocuklara 'yapma, etme' deme yerine, yaptığı güzel şeylerin takdir edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, anne-babaların çocuğun yanında iken kesinlikle birbirlerini incitici sözler söylememesi gerektiğini bildirdi. Burdur'un Gölhisar ilçesinde eğitim Bir-Sen temsilciliği tarafından Belediye Düğün Salonu'nda 'Aile İçi İletişim' konulu konferans düzenlendi. Eğitimci Yazar Yrd. Doç. Halit...
 3. Çocuklarınız arasında ayrım yapmayın

  Çocuklarınız arasında ayrım yapmayın

  Kıyaslama, çocuk psikolojisinde onarılması güç hasarlar yaratıyor. Memorial Hastanesi’nden Pedagog Dr. Melda Alantar, anne ve babaları çocukların eğitimi konusunda uyarıyor. Çocukların öğrenme ve bilgi edinmesini etkileyen birçok faktör olduunu söyledi. Dr. Melda Alantar, “Boşanma, ayrılık, ölüm, kayıplar, çevre ve okul değişiklikleri gibi olaylar, çocukların öğrenme güdüsünü büyük ölçüde...
 4. Çocuklarda Ateş Çıkarsa Bunları Sakın Yapmayın

  Çocuklarda Ateş Çıkarsa Bunları Sakın Yapmayın

  ateşi çıkan çocuğa ne yapılır hakkında biligi Diş çıkarma, grip, bronşit ve ishal gibi pek çok hastalık çocuklarda ateşin çıkmasına yol açıyor. Ancak burada paniğe kapılmak yerine uzmanların önerilerini dikkate alarak yüksek ateşle kolayca başa çıkabilirsiniz! Anne-babalar çocuklarının ateşi yükselince paniğe kapılıyor. Soğuk kanlı davranamayıp yanlış müdahalelerde bulunuyor. Ateşi çıkan...
 5. Çocuğunuzun Eğitiminde Bu Hataları Yapmayın....

  Çocuğunuzun Eğitiminde Bu Hataları Yapmayın....

  Çocuk Eğitiminde Yapılmaması Gerekenler Çocuğunuzun Eğitimi Nasıl Olmalı Bugün okullar açıldı...Çocukların ilk günü sendromu ve okula alışma konusunda ona yardımcı olacak kişiler büyük ölcüde anne ve babadır...Çocuklarınızın eğitim sürecinde bu hataları yapmamaya özen gösterin...Bakalım o hatalar neymiş.... Çocuğunuzun eğitiminde bu hataları yapmayın Uzmanlar, başarılı bir eğitim...

Sayfayı Paylaş