Çocuğunuzu küçük cisimlerden uzak tutun

LiKarBa

LiKarBa

Yeni Üye
Üye
Çocuğunuzu küçük cisimlerden uzak tutun
Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Arif Gürpınar, yaptığı yazılı açıklamada, küçük yaştaki çocukların merak ettikleri cisimleri ağızlarına götürme eğilimlerinin olduğunu ve bu cisimleri öğütecek azı dişlerinin olmamasının, yabancı cismin akciğerlere kaçma riskini artırdığını belirtti.
Akciğerde yabancı cisimlerin görülme sıklığının yaşa göre değiştiğini, 4 yaşından küçük çocuklarda bu oranın yüzde 55-75 arasında olduğunu bildiren Prof. Dr. Gürpınar, ''Akciğerlere kaçak küçük cisimler, zatürreye hatta ölüme neden olabilir'' dedi.
Prof. Dr. Gürpınar, çocuklukta zatürrelerin nedenleri arasında, akciğere kaçan yabancı cisimlerin yüzde 5-11 oranında payı bulunduğunu ifade etti. Özellikle bir yaş altı çocuklarda ev kazaları sonucu meydana gelen ölümlerin en büyük nedeninin akciğere kaçan yabancı cisimler olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Gürpınar, akciğerine yabancı cisim kaçan çocuklarda gözlenen ilk bulguların, ani başlayan solunum sıkıntısı ve hastanın konuşamaması olduğunu ifade etti.
Prof. Dr. Gürpınar, ''Bu, yutulan yabancı cismin büyük olduğunu ve solunum yolunun girişine, ses tellerinin üzerine oturduğunu gösterir. Hastanın kurtarılabilmesi için hızlı tanı konması ve yabancı cismin anında çıkarılması gerekir'' dedi.
Küçük katı maddelerin ise solunum yolundan aşağı inip genellikle sağ akciğere yerleştiğini ifade eden Prof. Dr. Arif Gürpınar, bu durumda çocuklarda nefes darlığı, hırıltı, göğüs ağrısı ve ateş görülebileceğini bildirdi.
Prof. Dr. Gürpınar, hastalığa tam bir tanı konulmasının genellikle zaman aldığını, zaman kaybını önlemek ve hastanın akciğerinde oluşabilecek hasarı en aza indirgemek için konu ile ilgili uzman hekimlere başvurmak gerektiğini vurguladı.
Prof. Dr. Gürpınar, gerek katı gerek sıvı maddelerin akciğere kaçması sonucu hava yolunda tıkanma oluşması halinde yapılacak tek bir tedavi bulunduğunu belirtti. Bronkoskopi denilen optik aletle genel anestezi altında, hava yolunun içine girilip bu cisimlerin çıkarıldığını ve tıkanıklığın giderildiğini bildiren Prof. Dr. Gürpınar, çocukların bu duruma gelmemeleri için ailelerine önemli görevler düştüğünü vurguladı.
Çocukların bulunduğu ortamların iyice kontrol edilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Arif Gürpınar, ailelere şu uyarılarda bulundu:
''-Çocuklara 5 yaşına kadar kuru yemiş vermeyin,
-Çocukları kırılabilecek plastik oyuncaklarla oynatmayın,
-Çocukların ağızlarına atabilecekleri her türlü küçük cismi ortadan kaldırın, -Özellikle çocukların omuzlarına nazar boncuğu takmayın. Unutmayın ki nazar boncuğu en çok yutulan cisimlerden biridir.''

http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=580091
 
Üst