1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çocuğunuzu nasıl ödüllendirmelisiniz

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Çocuğunuzu nasıl ödüllendirmelisiniz? Hayatın ilerleyen aşamalarında çocuk gelişimi bazı yönlendirilmelere ihtiyaç duyar. Anne babanın çocuğun davranışlarının şekillenmesinde; onun başarılarını, doğru davranışlarını, onaylanması gereken tavırlarını ödüllendirmesi önemlidir. Büyükler, istenmeyen davranışların ve yanlışların kalkması için cezalandırma yöntemini uygun bir şekilde gerçekleştirmelidir. Aynı şekilde ödüllendirme yöntemini de dengeli uygulamak gerekir. Bu durumda olumlu davranışların artması, ödüllendirme ile başarıların devamı söz konusu olacaktır.

  Genelde anne ve babalar kötü davranışa odaklanırlar. Yani çocuğun gün içerisindeki olumsuz davranışlarını hemen fark ederler. Bu durum anne ve babanın çocuğa olumsuz mesaj verme sayısını artırır. Çocukla sadece olumsuz yönlerin vurgulanarak iletişim kurulması uzun vadede büyük problemler oluşturabilir. Çocuğun olumlu davranışlarının onaylanması bebeklik döneminde başlar. Bir hareketten veya davranıştan sonra bebek, annenin veya babanın yüzüne bakar ve onlardan onay bekler. Eğer davranış onaylanırsa (gülümseme, kafa sallama, dokunma, ses ile onaylama, ona bir şey verme vb.) bebek o davranışını ilerletir ve davranışın değişik şekilleri artarak devam eder. Yani istenen davranış giderek güçlenir. Ama anne baba tarafından o davranıştan sonra olumsuz bir tavır (görmezden gelme, kaş çatma, ses ile ikaz, el ile engelleme, onu o ortamdan uzaklaştırma vb.) olursa, o davranış uzun süre devam etmez, giderek gücünü kaybeder.

  Bu uygulamayı bebeklikten çocukluk dönemine ilerlettiğimizde yine aynı şekilde onay ve onaylamama çocuğun davranışlarının şekillenmesine neden olur. Ama unutulmamalıdır ki bütün bu söylediğimiz şeyler anne baba ile çocuk arasındaki normal bir ilişki ve karşılıklı etkileşim durumunda söz konusudur. Diğer hâllerde ise anne baba ile çocuk arasında bozuk bir ilişki olduğunda tepkilere itiraz eder. Çocuk anne babanın dediklerinin tersini yapar, engellenme ve onaylanmamaya ters tepkiler verir. Bir başka deyişle kaygan zeminde araba sürmek çok kolay olmayacaktır. Bu zemini öncelikli olarak normalleştirmek gerekecektir. Anne babalar, çocukları ile ilişki zemininin kaygan olduğu dönemde daha da fazla cezalandırma yoluna gitmeden önce, o zemini düzeltmelidirler.

  Çocuğu ödüllendirmenin derecesi ve şekli, yaş ve ailenin durumuna göre değişiklikler gösterir. Ama şunu hemen belirtelim ki en iyi ödüllendirme şekli maddî ödüller yerine duygusal ve sosyal teşviklerdir. Anne babaların genel yanlışı, çocuğa hediye almayı sanki en iyi ödüllendirmeymiş gibi algılamalarıdır. Bu şekilde devamlı bir şeyler alınmaya ve verilmeye alıştırılan çocuk ise gün gelecek, en iyi ve pahalı hediyelerle bile mutlu olamayacaktır. Günümüzde mutsuz çocukların artmasının nedenlerinden bir tanesi de budur. Aslında anne babasının öpmesikucaklaması, gezdirmesi, onunla oynaması, ona güzel sözler söylemesi, başarılarını anlatması ve takdir etmesi şeklindeki ödüllendirme ise en sağlıklı ve en başarılı ödüllendirmedir. Burada bir örnek verelim: Anne baba çocuklarına ödül olsun, diye pokemon kartları alıyordu. Çocuk da o kartlar ile kumara benzer oyunlar oynuyordu. Bu şekilde ödüllendirme daha çok çocuğu cezalandırma gibidir. Zararlı şeylerden ödül olmaz.

  Anne babaların bu türlü bir duygusal ödüllendirmenin yanı sıra, imkânları ölçüsünde ek hediyeler vermeleri de çocuğu ödüllendirmenin diğer yoludur. Anne babaların çocuklara alınan hediyelerdeki ölçüsü, maddî değeri yerine manevî değerini ön plâna çıkan hediyeler tercih edilmelidir. Ama bunu bazı anne babalar uygulasa bile günümüzün tüketim toplumunda çevresinden ve arkadaşlarından etkilenen çocukları yönlendirmek ebeveynler için hayli zor olmaktadır.

  Bir örnek vermek gerekirse: "Ahmet 5 yaşında bir çocuktur. Anne babası tarafından ödüllendirme amacı ile sürekli maddî hediyeler, oyuncaklar, kıyafetler, onun istediği yiyecekler alınmıştır. Anne ve baba bu durumun iyi bir ödüllendirme şekli olduğunu düşünmektedir. Ancak çocuğun istekleri giderek artmaktadır. Çocuk sürekli bir tüketim ve doyumsuzluk içerisine girmiştir. Artık diğer çocuklar için pahalı sayılabilecek oyuncaklar bile onu en fazla bir gün mutlu etmektedir. Ahmet"te bu talepkâr yapıya paralel olarak istekler devam ederken, anne baba artık Ahmet"in bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaya başlamıştır. Ahmet her gördüğü şeyi aldırmak için anne babasını zorlamaya devam etmektedir. Bir yere gidildiğinde orada gördüğü oyuncağı aldırtmak için kendisini yerlere atmaktadır. Bu durumda Ahmet ile anne babanın arasındaki ilişki giderek daha sıkıntılı hâle gelmiştir. En sonunda aile profesyonel yardım için uzmana başvurmaya karar vermiştir." Bu örnekte anne baba, çocuğu ödüllendirme şekli olarak daha çok maddî hediyeleri ön plâna çıkarmıştır. Bu da çocukta bilinçsiz istekleri ve diğer sosyal alanlarda mutsuzluğu getirmiştir. Çocuk, başka şekilde onaylanmadığı ve takdir edilmediği için kendisini bu şekilde mutlu etmeye uğraşmaktadır.

  Bazı ödüllendirme şekilleri

  Bebeklik döneminde ödüllendirme şekli;

  Öpme
  Okşama
  Sevme
  Kucaklama
  Onunla oynama
  Besleme
  Onunla meşgul olma
  Onunla konuşma
  Onu sevdiğini hissettirme vb.
  (Not: Bu davranışların, normal zamanlarda da yapılması zaten gerekli olmakla birlikte, çocuk ödüllendirilmek istendiğinde özellikle yapılması da önemlidir.)

  Okul öncesi dönemde ödüllendirme şekli;

  Öpme
  Okşama
  Sevme
  Kucaklama
  Onunla oynama
  Onunla gezme
  Birlikte vakit geçirme
  Söz olarak onaylandığını vurgulama
  Ona hoşuna gidecek sözler söyleme
  Onun sevildiğini hissettirme
  Gelişim dönemine uygun oyuncak ve hediyeler alma (Bu hediyelerin manevi değeri ön plâna çıkarılmalıdır).
  Onunla sportif aktiviteler yapma vb.
  Okul döneminde ödüllendirme şekli;

  Öpme
  Okşama
  Sevme
  Onunla oynama
  Onunla birlikte gezme
  Sevgi mesajları verme Birlikte ders çalışma
  Onaylandığını hissettirme
  Kabiliyetlerini ön plana çıkaracak program ve aktivitelere yönlendirme
  Ona hoşuna gidecek sözler söyleme
  Sportif faaliyetler yapma
  Birlikte gezinti, dışarıda bir yemek vb.
  Bütün bu ödüllendirmeler ve onaylamalar, çocuklara uygulanmalıdır ama ödüllendirme özellikle onaylanması gereken davranışlar için vurgulanmalıdır. Anne babalar, ödüllendirmeyi belli bir hedefe, başarıya karşılık yapmaları, o hedeflere ulaşılmayı kolaylaştırır ama verilen sözlerin kesinlikle yerine getirilmesi ilerleyen hedeflere ulaşma ve ödüllendirmenin ciddiyeti açısından çok önemlidir. Anne babaların ödülü sadece çocuğun yaptığı olumlu davranışlarda uygulaması ve bir başarı sonucunda ödül olur. düşüncesinin yerleştirilmesi yanlıştır. Bu nedenle çocuk ile normal zamanlarda da yukarıda sözü edilen davranışların yerine getirilmesi önemlidir.


  thurp.net
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Çocuğunuzu nasıl ödüllendirmelisiniz
  faydalı paylaşımın için teşekkürler canım
   
Çocuğunuzu nasıl ödüllendirmelisiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nasıl anlatmalı çocuğa hayatı?

  Nasıl anlatmalı çocuğa hayatı?

  Annelik uzun zaman alan ve günün yirmi dört saati devam eden adı " insan yetiştirmek " olan bir iş. Bir kere bilmelisin ki, zaman alacak. Neye zaman harcarsan onun karşılığını alırsın. İşine zaman harcarsan işinden, eşine zaman harcarsan eşinden, çocuğuna zaman ayırırsan da ondan karşılığını alırsın. Yapabiliyorsan gözyaşlarını tutmamasını öğret, acı çekmeden olgunlaşamayacağını......
 2. Çocuğunuzu Başarıya Nasıl Heveslendirebilirsiniz?

  Çocuğunuzu Başarıya Nasıl Heveslendirebilirsiniz?

  “Bir insana bir şey öğretemezsin. Ancak kendi içindekini keşfetmesini sağlayabilirsin” Galile İnsanlara ne kadar bizden istediklerini verirsek onlar da bize onlardan istediklerimizi vermeye heveslenebilirler. Kimseyi heveslendirip, güdümlemeye garanti vermeyiz fakat eyleme girişmelerini cesaretlendirecek özendiriciler sağlayabiliriz. 1 – Öz-Güvene Dayalı Heveslendirme Çocukların...
 3. Çocuk Odaları Nasıl Yerleştirilmeli

  Çocuk Odaları Nasıl Yerleştirilmeli

  İçimizde büyüyen bizden parçanın o bitmek bilmeyen 9 aylık mücizevi maratonunda zaman nasılda hızlıca akıp gidiyor. ultrasonda gördüğümüz kalp atışlarıyla ya da karnımızdaki ufacık hareketleriyle aslında sadece varlığını duyduğumuz andan itibaren bile mutluluk hormonlarımızı coşturan, geçmek bilmeyen zamanlardaki özlem dolu günlerin sonunu sabırsızlıkla beklerken, içimizden o melek için...
 4. Çocuklarımıza ahireti nasıl anlatmalı?

  Çocuklarımıza ahireti nasıl anlatmalı?

  kıyamet alameti Bu soruyu hep soruyorum kendime oğluma nasıl anlatsam die.İnternette gezinirken böyle bir yazı gördüm ve okudum.Hekimoğlı ismaile ait bir yazı ve gerçekten de çok güzel bilgiler paylaşmış.Teşekkürler. Ahiret bilinmiyor görülmüyor diyenlere deriz ki; bir zamanlar bilinmeyen ve görülmeyen çok şey vardı. O zaman görülmeyen ve bilinmeyenler şimdi görülüyor. Mesela...
 5. Çocuğum Okulda Nasıl Besleniyor ?

  Çocuğum Okulda Nasıl Besleniyor ?

  Yakında okullar açılacak, çocuğum okulda nasıl besleniyor, yada beslenmesi nasıl olmalı neler yemeli kızlar. İlkokul birinci sınıfa yeni başlayacakta bana önerileriniz neler teşekkürler.

Sayfayı Paylaş