Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuğunuzun metabolizması oyunla güçlensin

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Oyun içinde yapılan koşma, atlama, sıçrama gibi sportif aktiviteler, çocuğun gelişim sürecine olumlu etki sağlayarak, metabolizmasını güçlendiriyor.

  Prof. Dr. Yaşare Aktaş Arnas, çocuklardaki boy uzunluğu ve vücut ağırlığı gibi özelliklerin ölçülebilir artışlar olduğuna dikkati çekerken, gelişmenin ise büyüyen bir organizmanın dokularının yapısında ve biyokimyasal bileşiminde oluşan değişiklikler sonucu olgulaşması şeklinde tanımlandığını kaydetti.

  Oyunun, çocuklar için en doğal gelişim ve en aktif öğrenme ortamı olduğunu belirten Arnas, şunları söyledi:
  “Oyun içinde yapılan koşma, atlama, sıçrama gibi sportif aktiviteler, dolaşım, solunum, sindirim ve boşaltım sistemlerine olumlu etki sağlayarak, metabolizmayı güçlendirir. Ayrıca oyun sırasında tekrarlanan hareketler çocukların, kas gelişimini de hızlandırır. Çocukların oyunlar sırasında yaptıkları bu tür hareketler, metabolizmayı güçlendirici etkisinin yanı sıra, büyük kas motor gelişini de destekler. Çocuklar dada sağlıklı bir bünyeye kavuşur ve normal bir gelişim süreci gösterir.”

  OYUN YAŞAMI DA ÖĞRETİR
  Arnas, oyun oynamanın çocuklar için yaşamı öğrenme aracı olduğunu vurgulayarak, “Çocuklar oyun oynayarak hem sağlıklı kalır hem de fiziksel gelişimlerini tamamlarlar” dedi.

  Ailelerden çocuklarının oyun oynayabilecekleri uygun ortamlar oluşturulmasını gerektiğine dikkati çeken Arnas, bunun için evin bir köşesini veya bir odasının çocukların kullanabileceği şekilde ayarlanması gerektiğini bildirdi.

  Arnas, çocuğa verilecek oyuncağın anne ve baba tarafından tanıtılması ancak örnek verilmemesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
  “Çocuğa verilecek oyun materyallerini yeterli miktarda verilmesi önemlidir. Aksi taktirde bu olay çekişmelere ve tatminsizliklere sebep olabilir. Çocuğun kendi oyuncağını seçmesine için verilmeli fakat aile herhangi bir sebeple istenilen oyuncağı almayacaksa, bu durum çocuğa açık bir dille anlatılmadır. Eğer aile çocuk için oyuncak seçecekse, materyalin çocuğun hangi gelişim alanına hitap ettiğini göz önünde bulundurmalı ve çocuğun yaşına, gelişim düzeyine uygun olacak şekilde seçmelilerdir. Oyun çocuklar için bir süreç değil, gelişimin ta kendisidir. Bu yaklaşımı, yetişkinlerin unutmamaları ve göz ardı etmemeleri gerekir.”

  Çocuğun oyun zamanına gerekli hassasiyetin gösterilmesinin önemine de değinen Arnas, “Oyun çocuk için çok önemli bir uğraştır ve asla birden bire oyunu bırakması istenmemelidir. Çocuğun oyununu bitirmesi için gerekli zaman tanınmalıdır” diye konuştu.

   
Çocuğunuzun metabolizması oyunla güçlensin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz

  Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz

  Çocuğunuzla daha çok vakit geçirin, onunla daha çok oyun oynayın; çocuğunuz daha zeki olsun. Beynin gelişimi gebeliğin ilk ayında başlıyor ve bebek 3-4 yaşına gelene kadar büyük bir hızla devam ediyor. Çocukların zeka gelişiminde, onlarla vakit geçirmenin ve oyun oynamanın önemine dikkat çeken uzmanlar, onları televizyonun zararlı etkilerinden uzak tutmak gerektiğini hatırlatıyor. Acıbadem...
 2. çocuğumla nasıl oyun oynamalıyımm?

  çocuğumla nasıl oyun oynamalıyımm?

  Oyunla çocuğunuzun günlük problemleri çözmesine, düşünceleri test etmesine ve hayal gücünü keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Yetişkinlerle oyun çocuğun düşüncelerini, duygularını ve ihtiyaçlarını anlatabilmesine yarayacak şekilde bir kelime hazinesi geliştirmesini teşvik eder. Oyun sıra beklemeyi, paylaşmayı ve başkalarının hislerine özen göstermeyi öğreterek çocukların sosyal...
 3. Çocuklar için Oyun Masaları

  Çocuklar için Oyun Masaları

  çocuk oyun masaları İşte çocuk odaları için harika renkli masalar.Düşünsenize kah çocuğunuz masada oturup boyama yapacak kah arkadaşıyla birlikte oturup sohbet edecek:D Çok hoş ve oldukça şıklar
 4. çocuk sağlığına oyunun katkısı

  çocuk sağlığına oyunun katkısı

  Çocuklarımıza Oyun ve Oyuncak Seçerken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar Oyun, çocuğun fiziksel, zihinsel, dil ve sosyal kapasitesinin gelişmesine fırsat vererek toplum içindeki sosyal rolünün, özdeşiminin ve kendini diğer bireylerden ayıran özelliklerin farkına varmasını sağlar. Çocuk oyun sırasında kendisini ve çevresiyle ilgili bilgileri ifade etme olanağı bulur. Oyun, çocuğa kurallara...
 5. Çocuk oyun odası

  Çocuk oyun odası

  Çocuk odası dekorasyonu Çocuk oyun odası Bu çocuk yatak odasını çok ama çok beğendim. Tam bir oyun odası olmuş. TAbi bunun için geniş bir ev lazım. İleride kocamn bir evim olursa böyle bir çocuk odası yapmak isterim ama artık çocuklarıma ancak yetişir:)

Sayfayı Paylaş