Çocuğunuzun mizah duygusunu güçlendirin

Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Çocuğunuzun mizah duygusunu güçlendirin
Yıllar geçtikçe, mizah duygusu aile hayatını aydınlatır.

Beraber gülmek bir iletişim yoludur fakat iyi bir mizah duygusu çocuğunuzu daha akıllı, daha sağlıklı ve zorluklarla daha kolay başa çıkabilir hale getirebilir. Bizler mizah duygusunun mavi gözler ya da büyük ayaklar gibi genetik şifremizin bir parçası olduğunu düşünme eğilimindeyiz. Oysa mizah duygusu çocuğunuzun doğduğunda sahip olduğu veya olmadığı bir şey değildir. Aslında çocuğunuzda geliştirebileceğiniz öğrenilebilen bir yetenektir.

Mizah duygusu nedir?

Mizah bir şeyi komik yapandır, mizah duygusu ise bunu fark etme yeteneğidir. İyi geliştirilmiş mizah duygusuna sahip biri komik olanın ne olduğunu bilir ve başkalarını eğlendirebilir.

İyi bir mizah yeteneği, çocuğunuzun hayatı boyunca karşılaştığı olaylarda yardımına güvenebileceği bir araçtır. Örneğin;

• Olayları açıkça gözükenden daha başka pek çok perspektiften görmek

• Doğal olmak

• Geleneksel olmayan fikirleri veya düşünüş biçimlerini kavramak

• Görünenin altında yatanları görmek

• Hayatın şen tarafları ile eğlenmek ve katılımcı olmak

• Kendini çok fazla ciddiye almamak

İyi gelişmiş mizah duygusuna sahip çocuklar daha mutlu ve daha olumludurlar, özsaygıları daha gelişmiştir ve kendilerinin veya diğerlerinin farklılıklarını daha kolay yönetebilirler.

Mizahın değerini bilebilen paylaşabilen çocuklar, akranları tarafından daha fazla sevilir. Yeni bir şehre taşınma, alay edilme, oyun alanlarında zorba çocuklarla uğraşmak gibi çocukluk sıkıntılarıyla daha kolay baş edebilir.

İyi bir mizah duygusu çocuğunuza sadece duygusal ve sosyal açılardan yardım etmekle kalmaz, - araştırmalar çok gülen insanların daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Depresyona girme olasılıkları daha düşük ve hastalıklar ile fiziksel problemlere karşı daha yüksek bir dirence sahipler. Daha az stres yaşıyorlar; daha düşük nabız ve kan basıncına ve daha iyi bir sindirim sistemine sahipler. Kahkaha ağrıya daha fazla katlanmanıza yardım edebilir, aynı zamanda araştırmalar bağışıklık sistemimizi de geliştirdiğini gösteriyor.

Fakat her şeyden öte mizah duygusu, hayatı eğlenceli kılan şeydir. Çocuğunuzla gülüşüp eğlenmeye rakip olabilecek pek az keyif vardır.
 
Üst