1. merve_69

  merve_69 Üye Üye

  Kayıt:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  164
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Made in İsTanßuL

  Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında merve_69 tarafından paylaşıldı.

  Çocukların çoğunda belirli dönemlerde uyku problemine rastlanır. Bu konuda annelerin ve babaların uzmanlardan sıklıkla yardım almak istedikleri ise bir gerçek! Biz de bu hafta sizler için çocuklarda görülen uyku problemlerini ve çözüm önerilerini ele aldık...
  Yaşa Göre Ortalama Uyku İhtiyacı
  12 aylık bebekler için: 13.5 saat
  2 yaşındaki çocuklar için: 13 saat
  3 yaşındaki çocuklar için: 12 saat
  5 yaşındaki çocuklar için: 11 saat

  Ama unutmamalısınız ki bunlar sadece ortalama değerler, her çocuk için farklılık gösterebilir.

  Sıklıkla Karşılaşı*** Problemlere Karşı Çözüm Önerileri:

  Uyku aşamasına geçişte yaşanan zorluklar için...

  -Belirli bir rutin yaratabilirsiniz, örneğin akşam yemeği, oyun, banyo ve yatma zamanı gibi...
  -Eğer her zamankinden farklı bir gün geçiriyorsanız çocuğunuzun uyku aşamasına geçmesi için daha çok zaman ihtiyaç duyabilirsiniz, örneğin misafirlerinizi ağırladınız, onları uğurladıktan hemen sonra çocuğunuzun uyumasını beklememelisiniz, bir süre ona zaman tanıyın ve yavaş yavaş uykuya geçmesi için onu yönlendirin.
  -Sessiz ortamlar yaratmaya çalışın, örneğin televizyonun sesiniz kısın ya da tamamen kapatın.
  -Uykuya geçiş aşamasında onunla odasında küçük oyunlar oynayabilir ya da ona masaj yapabilirsiniz.

  Çok erken uyanma...

  -Çocuğunuzun odasında kalın perdeler ya da panjurlar kullanabilirsiniz. Böyle erken gelen sabah güneşi çocuğunuzu rahatsız etmemeiş olur ve çocuğunuz uykusuna devam edebilir.
  -Çocuğunuzun odasında güvenle oynayacağı oyuncaklar bulundur, çocuğunuz uyandıktan sonra bu oyuncaklarla oynayabilir ve sizin ya da diğer aile bireylerinin uyanma saatini kendi başına oyunlar oynayarak bekleyebilir.

  Gece uyanma...

  -Bazı çocuklar acıktıkları için uyanıyor olabiliyorlar. Bu nedenle çocuğunuzun beslenmesi ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitmelisiniz ve ona gece beslenmesi yerine yatmadan kısa bir süre önce bir şeyler yedirebilirsiniz.
  -Eğer çocuğunuzu sürekli sallayarak, şarkı söyleyerek, masaj yaparak uyutuyorsanız, çocuğunuz gece aniden uyandığında yine bunlara ihtiyaç duyacak ve kendi kendine uyuyamayacaktır. Bu nedenle çocuğunuzu uyutmaya gittiğinizde ışığı kısın ve ona yumuşak tonda konuşun, bu onu sakinleştirecek, ekstra şeylere gerek duymasını önleyecektir.

  Uykudan önce hiç yorgun görünmüyor...

  -Uykudan önce çocuğunuzu yorgun gözükmüyorsa eğer onu yatağına koyun ve ona bazı kitap ve oyuncaklar vererek yatağında oyun oynamasını sağlayın.
  -Gün içerisinde uyuyorsa, uyma saatlarini azaltabilir ve gece uykusuna daha çok ihtiyaç duymasını sağlayabilirsiniz.
  -Gün içersinde çocuğunuza farklı fiziksel aktiviteler yaptırarak onun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  -Yatma saatini yeniden gözden geçirebilirsiniz, belki çocuğunuz için çok erken olabilecek bir saati yatma saati olarak belirlemiş olabilirsniz.

  Odadaki canavarlar...

  ***Çocukların hayal gücü oldukça geniştir ve size odasında canavarlar olduğunu, bu nedenle odasına gitmek istemediğini söyleyebilir. Bu kendini güvensiz hissetmesinin ya da ilgi çekmek istemesinin bir işareti olabilir. Genellikle yeni bir kardeş sahibi olan, okul yani başlayan, yeni eve taşınan çocuklarda bu durum görülebilir. Peki neler yapabilirsiniz?

  -Asla bu durumla alay etmeyin ya da inkar etmeyin.
  -Yatma zamanı ile ilgili belirli bir rutin oluşturun ve her gün bu rutini takip etmeye özen gösterin.
  -Çocuğunuz karanlıktan hoşlanmıyorsa çocuğunuzun odası için kısık ışık veren bir lamba edinin.
  -Yalnız kalmak istemiyorsa ona uykuya dalana kadar onu her 5 ya da 10 dakikada bir kontrol edeceğinize dair söz verin ve sözünüzü mutlaka tutun.
  -Çocuğunuz yatağına gittikten sonra belli bir süre ona yakın olan bir yerlerde bulunmaya özen gösterin.
  -Çocuğunuzun yatağına ona eşlik etmesi için yumuşak ve güvenli olan oyuncaklar koyabilirsiniz.
  -Çocuğunuzun odasında çok hafif bir müzik çalabilirsiniz.
  -Çocuğunuzun odasını asla ceza alanı olarak kullanmayın, çocuğunuza asla “şu anda xezalısın, odana git” gibi cümleler kurmayın, çünkü bu tip davranışlar çocuğunuzun kendi odasından korkmasına neden olabilir.
  -Çocuğunuza hayal kurmasını tavsiye edebilirsiniz, örneğin “bu hafta sonu pikniğe gideceğiz, belki orada neler yapacağını hayal edebilirsin” diyebilirsiniz.
  -Çocuğunuza sevginizi göstermekten kaçınmayın, böylece kendini güvende ve rahat hissedecektir.

  Eğer bu önerileri uyguladığınız halde çocuğunuzun uyku problemine çözüm bulamadıysanız lütfen en kısa zamanda doktorunuza danışın. Çocuğunuz tıbbi ya da psikolojik yardıma ihtiyaç duyuyor olabilir.


   
Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Eyvah! Bir Problem mi Var?

  Eyvah! Bir Problem mi Var?

  EYVAH! BİR PROBLEM Mİ VAR? Yazan: Hülya Kökdemir Problem Çözme Sizi öfkelendiren bir durumla karşı karşıya olduğunuzda, bunu sadece bir problem olarak düşünüp bir isim koymaya çalışabilirsiniz. İsimlendirdiğiniz problemi çözmeye çalışmak, ad koyamadığınız ve duygusal boyutu ile mantıksal boyutunu ayrıştıramadığınız bir sorunu çözmekten daha kolaydır. Şimdi önce isim verme ve...
 2. Uyku sorunlariniz mi var???

  Uyku sorunlariniz mi var???

  UYKU BOZUKLUKLARI Uyku bozuklukları oldukça sık karşılaştığımız problemlerden biri.Gece uykusu saatleri önemli kişisel farklılıklar göstermekte.Örneğin bazılarımız erken yatıp erken kalkmayı,diğerleri ise geç yatıp geç kalkmayı tercih ederler.Geç yatanlar akşam saatlerinde erken yatanlar ise sabah saatlerinde daha verimli olurlar.Gece uyku saatini belirleyen önemli faktörlerden biri de uyku...
 3. Uykusuzluk probleminiz mi var?

  Uykusuzluk probleminiz mi var?

  Hepimiz uykusuzluk problemleri ile mutlaka karşı karşıya gelmişizdir. Her ne kadar, bu problemin sebebi stres oalrak bilinsede, daha bir çok nedeni de var Melek'lerim. Peki bu soruna çözüm olacak neler var? Buyrun aşağıda uzman önerilerine göz gezdirelim, bilgi sahibi olalım Melek'lerim. Prof. Dr. Burhanettin Uludağ “Yastığa başınızı koyduktan sonra 20 dakika içinde hala uyuyamadıysanız...
 4. Çocuğunuzda İştahsızlık Problemi Varsa Ne Yapacaksınız ?

  Çocuğunuzda İştahsızlık Problemi Varsa Ne Yapacaksınız ?

  iştahsız çocuğa yaklaşım iştahsız çocuğa ne yedirilir Sevgili melekler, bazı istisnalar hariç annelerin ortak sorunu iştahsız çocuklardır. Çocuğuna yemek yedirebilmek adına türlü şaklabanlıklara bile razı olan anneler bazen ne yapsalar da işe yaramaz. Bu konumuzda Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan'dan iştahsız çocuğa yaklaşım hakkında çok...
 5. Uyku problemi yaşıyan var mı? Lütfen bana yard edin

  Uyku problemi yaşıyan var mı? Lütfen bana yard edin

  Aslında melekler bi soru sorucam yeni evime taşılı 4 ay oldu sorunum burayami alışamadım nedendir bilmiyorum uykuya dalamiyorum yani inanılmaz bi uyku düzensizliğim var yani saatlerim Şaştı ve bi türlüde düzene girmiyor ne yapicam bilmiyorum gun içindede halsiz yorgun isteksizim yani açıkcası kendimi taniyamiyorum cok tembellestim yerimden kalkamiyorum sanki bütün gun uykum var beynim uyuşuk...

Sayfayı Paylaş