Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var

merve_69

merve_69

Üye
Üye
Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var
Çocukların çoğunda belirli dönemlerde uyku problemine rastlanır. Bu konuda annelerin ve babaların uzmanlardan sıklıkla yardım almak istedikleri ise bir gerçek! Biz de bu hafta sizler için çocuklarda görülen uyku problemlerini ve çözüm önerilerini ele aldık...

Yaşa Göre Ortalama Uyku İhtiyacı
12 aylık bebekler için: 13.5 saat
2 yaşındaki çocuklar için: 13 saat
3 yaşındaki çocuklar için: 12 saat
5 yaşındaki çocuklar için: 11 saat

Ama unutmamalısınız ki bunlar sadece ortalama değerler, her çocuk için farklılık gösterebilir.

Sıklıkla Karşılaşı*** Problemlere Karşı Çözüm Önerileri:

Uyku aşamasına geçişte yaşanan zorluklar için...

-Belirli bir rutin yaratabilirsiniz, örneğin akşam yemeği, oyun, banyo ve yatma zamanı gibi...
-Eğer her zamankinden farklı bir gün geçiriyorsanız çocuğunuzun uyku aşamasına geçmesi için daha çok zaman ihtiyaç duyabilirsiniz, örneğin misafirlerinizi ağırladınız, onları uğurladıktan hemen sonra çocuğunuzun uyumasını beklememelisiniz, bir süre ona zaman tanıyın ve yavaş yavaş uykuya geçmesi için onu yönlendirin.
-Sessiz ortamlar yaratmaya çalışın, örneğin televizyonun sesiniz kısın ya da tamamen kapatın.
-Uykuya geçiş aşamasında onunla odasında küçük oyunlar oynayabilir ya da ona masaj yapabilirsiniz.

Çok erken uyanma...

-Çocuğunuzun odasında kalın perdeler ya da panjurlar kullanabilirsiniz. Böyle erken gelen sabah güneşi çocuğunuzu rahatsız etmemeiş olur ve çocuğunuz uykusuna devam edebilir.
-Çocuğunuzun odasında güvenle oynayacağı oyuncaklar bulundur, çocuğunuz uyandıktan sonra bu oyuncaklarla oynayabilir ve sizin ya da diğer aile bireylerinin uyanma saatini kendi başına oyunlar oynayarak bekleyebilir.

Gece uyanma...

-Bazı çocuklar acıktıkları için uyanıyor olabiliyorlar. Bu nedenle çocuğunuzun beslenmesi ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitmelisiniz ve ona gece beslenmesi yerine yatmadan kısa bir süre önce bir şeyler yedirebilirsiniz.
-Eğer çocuğunuzu sürekli sallayarak, şarkı söyleyerek, masaj yaparak uyutuyorsanız, çocuğunuz gece aniden uyandığında yine bunlara ihtiyaç duyacak ve kendi kendine uyuyamayacaktır. Bu nedenle çocuğunuzu uyutmaya gittiğinizde ışığı kısın ve ona yumuşak tonda konuşun, bu onu sakinleştirecek, ekstra şeylere gerek duymasını önleyecektir.

Uykudan önce hiç yorgun görünmüyor...

-Uykudan önce çocuğunuzu yorgun gözükmüyorsa eğer onu yatağına koyun ve ona bazı kitap ve oyuncaklar vererek yatağında oyun oynamasını sağlayın.
-Gün içerisinde uyuyorsa, uyma saatlarini azaltabilir ve gece uykusuna daha çok ihtiyaç duymasını sağlayabilirsiniz.
-Gün içersinde çocuğunuza farklı fiziksel aktiviteler yaptırarak onun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
-Yatma saatini yeniden gözden geçirebilirsiniz, belki çocuğunuz için çok erken olabilecek bir saati yatma saati olarak belirlemiş olabilirsniz.

Odadaki canavarlar...

***Çocukların hayal gücü oldukça geniştir ve size odasında canavarlar olduğunu, bu nedenle odasına gitmek istemediğini söyleyebilir. Bu kendini güvensiz hissetmesinin ya da ilgi çekmek istemesinin bir işareti olabilir. Genellikle yeni bir kardeş sahibi olan, okul yani başlayan, yeni eve taşınan çocuklarda bu durum görülebilir. Peki neler yapabilirsiniz?

-Asla bu durumla alay etmeyin ya da inkar etmeyin.
-Yatma zamanı ile ilgili belirli bir rutin oluşturun ve her gün bu rutini takip etmeye özen gösterin.
-Çocuğunuz karanlıktan hoşlanmıyorsa çocuğunuzun odası için kısık ışık veren bir lamba edinin.
-Yalnız kalmak istemiyorsa ona uykuya dalana kadar onu her 5 ya da 10 dakikada bir kontrol edeceğinize dair söz verin ve sözünüzü mutlaka tutun.
-Çocuğunuz yatağına gittikten sonra belli bir süre ona yakın olan bir yerlerde bulunmaya özen gösterin.
-Çocuğunuzun yatağına ona eşlik etmesi için yumuşak ve güvenli olan oyuncaklar koyabilirsiniz.
-Çocuğunuzun odasında çok hafif bir müzik çalabilirsiniz.
-Çocuğunuzun odasını asla ceza alanı olarak kullanmayın, çocuğunuza asla “şu anda xezalısın, odana git” gibi cümleler kurmayın, çünkü bu tip davranışlar çocuğunuzun kendi odasından korkmasına neden olabilir.
-Çocuğunuza hayal kurmasını tavsiye edebilirsiniz, örneğin “bu hafta sonu pikniğe gideceğiz, belki orada neler yapacağını hayal edebilirsin” diyebilirsiniz.
-Çocuğunuza sevginizi göstermekten kaçınmayın, böylece kendini güvende ve rahat hissedecektir.

Eğer bu önerileri uyguladığınız halde çocuğunuzun uyku problemine çözüm bulamadıysanız lütfen en kısa zamanda doktorunuza danışın. Çocuğunuz tıbbi ya da psikolojik yardıma ihtiyaç duyuyor olabilir.
 
Üst