1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  cocugunuzun yasina uymuyan oyunlara dikkat

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Çocuk Tiyatrosu “Tiyatro Tempo”nun kurucusu, yöneticisi ve sanatçısı Haluk Yüce, Türkiye’deki çocuk tiyatrolarında yaş grubu uygunluğuna önem verilmediğine dikkat çekerek, çocukların çoğu zaman yaş grubuna uygun olmayan tiyatro ile karşı karşıya getirildiğini söyledi. Bu karşılaşma ve etkileşimin kimi zaman çocukta “tiyatro korkusu” yarattığını belirten Yüce, “Yaşa uygun olmayan oyun, çocukta endişe yaratabiliyor. Anlam veremediği, algılayamadığı oyun çocukta kimi zaman ‘Tiyatro Korkusu’ şeklinde bir sonuç doğurabiliyor” dedi. Çocuk Ruh Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Çalıştayı”nın üçüncüsü Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.
  Bu yılki konusu “Çocuk ve Ergenin Ruhsal Gelişiminde Sanatın Yeri” olarak belirlenen çalıştaya, akademisyenlerin yanı sıra sanatçılar da katıldı.
  Çalıştayda, “Türkiye’de Çocuk ve Tiyatro İlişkisi” konusunda konuşan Haluk Yüce, yaş gurubunun altındaki oyunlara getirilen çocukların ise, tiyatroya olan ilgilerini yitirerek, tiyatrodan uzaklaşabildiklerinin altını çizdi.
  Bu nedenle oyunun çocuğun yaş grubuna hitap etmesine özellikle dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Yüce, “Tiyatrolarımızda nitelik sorunu olduğunu da göz önüne alırsak bazen çocuğu tiyatro ile buluşturmamak, buluşturmaktan daha iyi olabilir” diye konuştu.
  Yüce, çocuğun doğru tiyatroyla buluşmasının onun yaşam kalitesini ve beğeni düzeyini yükselterek yaratıcılığını geliştireceğini vurguladı.

  -0-3 YAŞ GURUBU İÇİN TİYATRO

  Çocuk ve tiyatro buluşmasında son on yıldır Avrupa’da bir çok yeni çalışmanın başladığına dikkat çeken Haluk Yüce, bunlardan en ilginç olanının ise çocuk tiyatrosunda artık 0-3 yaşı hedefleyen oyunların olduğunu belirtti.
  Yüce “Yurtdışına gittiğimde bu oyunlardan birini izleme şansım oldu. Sözkonusu oyunlar, 0-3 yaş grubunun algısı, beğenisi ve gereksinimleri dikkate alınarak gerçekleştiriliyor. Şu an 6 ülkede 0-3 yaş grubuna yönelik tiyatro çalışmaları yapılıyor” dedi.
  Tiyatro Tempo olarak kendilerinin de bu yaş grubunu hedef alan oyunlar sahnelemeyi düşündüklerini söyleyen Yüce, Türkiye’de bir ilk olacak bu çalışma ile çocuğun erken yaşta sanatla tanışarak, gelişimine olumlu katkı sağlanacağını kaydetti.

  -“OYUN SIRASINDA ÇOCUKLAR ‘DÜDÜKLE’ İKAZ EDİLİYOR”

  Haluk Yüce, çocuk tiyatrosunda oyunun oynandığı mekanın da önemli olduğuna değinerek, özellikle ilköğretim okullarında çocuk tiyatrosuna uygun sahnelerin çok az olduğunun altını çizdi. Yüce, “Sahne azlığı nedeniyle uygun olmayan mekanlara çok sayıda çocuk alınıyor. Büyük salonlarda ise oyun sırasında, kalabalık çocuk grubunu ikaz etmek için ‘düdükle’ müdahale ediliyor. Düdükle seyirciye hakim olma çabası işin özensizliğini ortaya koyuyor. Tiyatronun sadece gelir getirici bir araç olarak görülmesi, niteliksiz organizasyonlara neden oluyor” diye konuştu.
  Tiyatronun kuşkusuz eğitici yanının da olduğunu belirten Yüce, bir oyunda didaktizmi fazla ön plana çıkarmanın tiyatroyu ‘sanat’ kimliğinden ve estetiğinden uzaklaştırabileceği uyarısında bulundu


   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: cocugunuzun yasina uymuyan oyunlara dikkat
  ellerine sağlık canım seni seviyom
   
 3. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: cocugunuzun yasina uymuyan oyunlara dikkat
  emeğine sağlık canım
   
 4. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: cocugunuzun yasina uymuyan oyunlara dikkat

  sagolun arkadaslarr

  esenam bnde seni canimm,sevgilerimleee
   
cocugunuzun yasina uymuyan oyunlara dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cocugunuzun düsünme bicimini ögrenin...

  Cocugunuzun düsünme bicimini ögrenin...

  Çocuğunuzun davranışlarını gözlediğinizde onun analitik mi yoksa global mi olduğunu anlamak mümkün. İşte size ipuçları... ANALİTİK ÖĞRENENLER * Bu tür öğrenciler adım adım öğrenir. Önce parçaları görmeyi tercih eder. * Sıralı ve mantığa dayalı olarak öğrenmeyi tercih eder. * Detaylar üzerine odaklanır. * Çalışma alanı düzenli ve organizedir. * Bazen detaylarda kaybolup bütünü fark...
 2. Cocuga Ilgi

  Cocuga Ilgi

  Cocuklar dogduklari andan itibaren ,kim olduklari ve insan olarak degerlerinin ne oldugu konusundaki görüslerini ana-babalarinin veya onlara bakan kisilerin tavirlarina dayanarak olusturulur,Cocuklar degerli olduklarini hissetmek icin ana-babalarinin ilgisine ihtiyac duyarlar.Ilk coculuk yillarinda cocugumuza ne kadar ilgi gostersek okadar iyidir. ilgi gostermek birlikte zaman...
 3. cocugunuz altini islatiyorsa dikkat

  cocugunuz altini islatiyorsa dikkat

  Beş yaşındaki çocukların yüzde 20’si, 7 yaşındakilerin yüzde 10’u ve ergenlik çağındaki çocukların ise yüzde 2’si altını ıslatıyor. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Işık Ağras, gece idrar kaçırmanın çocuklarda sık görülen bir sorun olduğunu söyledi. İkiden fazla ise dikkat! Beş yaş üstündeki bir çocuğun, uyku...
 4. kiz cocugu

  kiz cocugu

  Kız çocuğu Rüyada kiz çocugu görmek bolluga, serefe, zorluktan sonra kolayliga, büyüyen ve artan seylere isarettir. Rüyada henüz meme emen kiz çocugu görmek, övülmeye sayan ve kendisinden iyilik ümit edilen hayirii bir seye isarettir. Bir kimse rüyada bir yere birakilmis kiz çocugunu kaldirsa veya yüklenip götürse ya da kendisinin bir kiz çocugu dogsa ve rüyayi gören de hapis veya mahsur...
 5. dünyanın en kıllı cocugu

  dünyanın en kıllı cocugu

  dünyanın en kıllı kadını dünyanın en kıllı kızı çocuğu kadınları kılı kadını 6 yaşındaki Sasuphan, diğer çocuklar gibi oynuyor, ders dinliyor. Öğretmeni, "O çok zeki. Kil verdiğimde diğerlerinden çok farklı bir şey yapıyor" diyor. TAYLAND’ın başkenti Bangkok’ta yaşayan "kurt kız" lakaplı Supatra Sasuphan, dış görüntüsüne rağmen diğer çocuklar gibi oynuyor, okula...

Sayfayı Paylaş