Etiketler:
 1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Çocuk felci (poliomyelit)

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  poliomyelit nedir poliomyelit sekeli nedir sekeli Genellikle ateş yada üst solunum yolu enfeksiyonu ile başlayan kol, bacak ve gövde kaslarında felçlere, omurgada eğriliklere ve bacakta kısalığa yol açan viral bir hastalıktır. Genellikle 1-4 yaşları arasında çocuklarda görülür.

  Neden
  Polio virüsünün yol açtığı omurilikteki motor sinir hücrelerinin tahribatı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan uzuv felçleri ile seyreden bir hastalıktır. Sadece motor sinirler tutulduğu için hastanın uzvunda herhangi bir his kaybı olmaz, değişen derecelerde kas felci ortaya çıkar. Çocuk felci aşısı ile önlenebilen bir hastalıktır.

  Tanı
  Ateşli hastalığın seyri sırasında ve sonrasında çocuklarda kol ve bacak hareketleri dikkatle izlenmelidir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak sadece bir uzuv etkilenir ve bu genellikle sağ ya da sol bacaktır. Nadiren hastalık kol tutulumu ile karşımıza çıkar. Bazen de sırt kaslarının sağ ya da sol grubu etkilenir.


  Tutulan uzuvda omurilikteki hasarın büyüklüğüne bağlı olarak değişen derecelerde felç meydana gelir. Bu, o uzuvdaki hafif bir güç kaybından o uzuvdaki tam felce kadar değişir. Sırt kasları tutulduğunda ve bacak kısalığına bağlı omurga eğriliği (skolyoz) meydana gelmektedir.
  Geçirilen ateşli hastalıktan yaklaşık iki yıl sonra kas felci tablosu tamamen oturur. Çocuğun tutulan uzvu diğerine göre belirgin şekilde zayıf, incedir. Tutulan uzuv diğerine göre hafif (1-2) ya da ciddi anlamda (8-10 cm) kısa olabilir, istemli hareketler ya hiç yapılamaz ya da oldukça zayıf olarak yapılabilir. Eğer bir uzuvdaki bazı kas grupları etkilenmeden sağlam kalmışsa zaman içinde çocuk büyüdükçe eklem sertlikleri ve kemikte şekil bozukluklarının meydana gelmesi kaçınılmazdır.

  Tedavi
  Çocuk felcinin ortopedik tedavisinde sık yapılan ameliyatlardan birisi kas transferleri (nakilleri) dir. Yani zayıf olan bir kasın görevinin nakledilen kasa yüklenmesidir. Güçlü olan komşu bir kas, zayıf olan kasın kemiğe yapıştığı yere nakledilir.

  Böylece daha önce yapılamayan bir hareketin (örneğin ayağın yukarıya kaldırılması) hasta tarafından yapılması mümkün olur. Kas transferinin diğer yararları; oluşabilecek bozuklukları önlemesi ve o uzuvdaki kaslar arasındaki dengeyi sağlamasıdır. Kalça, diz ya da ayak bileğindeki eklem sertliklerinin düzeltilmesi için gevşetme ameliyatları yapılabilir.

  Çocuk felcinin tedavisinde gerektiğinde kemik ameliyatlarına da başvurulmaktadır. Örneğin bir kemikteki şekil bozukluğunu düzeltici girişim (osteotomi) yapılabilir ya da zayıf ya da tamamen felç olan kasların kontrol ettiği eklemler ameliyatla dondurulabilir (artrodez). Artrodez sayesinde ilgili eklemlerin dengesi sağlanmış olur, ayrıca yürüme dengesi iyileşir.

  Bacağında ya da kolunda ileri derecede kısalığı olan hastalarda hasta ve doktor açısından zor ve zahmetli cerrahi girişimler olan kemik uzatma ameliyatları yapılabilir. Bütün bu yaklaşımlarda ameliyat öncesi ve sonrası rehabilitasyon şarttır. Hastaların büyük bir kısmında yürüme, ortezler ve yürüme yardımcıları ile mümkün olmaktadır.

   
Çocuk felci (poliomyelit) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuk Felci

  Çocuk Felci

  Çocuk felci hastalığına, Polio virüsü denilen bir mikrop sebep olur ve çocuk felci,bu virüsün neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüs, AĞIZ yoluyla bulaştığı gibi hijyenik olmayan ortamda çocuklar arasında DIŞKI ile de bu özelliği gösterir. Hastalığa yakalanan çocuklarda baş ağrısı, hafif ateş, kas ağrıları, bulantı ve kusma gibi septomlar ortaya çıkar. Bazılarında ise kalıcı...
 2. Çocuk Felci Nedir?

  Çocuk Felci Nedir?

  Çocuk Felci Çocuk felci, lağımların karıştığı kirli su ve besinlerle bulaşan, poliovirus adlı virüsün yol açtığı bir hastalıktır. Kuluçka süresi 4-35 güne kadar değişebilir. Hastalığın nasıl seyredeceği; alınan virüs miktarı, virüsün hastalık yapıcı gücü, kişinin o anki vücut direnci ile yakından ilgilidir. Bu faktörlerin etkisi ile hastalık hiç belirtisiz geçirilebileceği gibi, bir...
 3. Çocuk felci aşısı yan etkileri

  Çocuk felci aşısı yan etkileri

  çocuk felci aşısı yan etkileri çocuk felci aşısı yan etki felçi aşısının etkileri Çocuklar için çok önemli ve mutlaka vurulması gereken aşılardan biri olan çocuk felci aşısı hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyorum. Bu aşı ağız yoluyla doğrudan ya da çocuğun direnç göstermemesi için kesme şekere emdirilerek verilebilir. Aşılama sonucu oluşan antikor düzeylerinde yıllar geçtikçe...
 4. Çocuk Felci Aşısını İhmal Etmeyin!

  Çocuk Felci Aşısını İhmal Etmeyin!

  ateş, bacaklarda felç, baş ağrısı, boğaz ağrısı, boyunda kasılma, çocuk felci, çocuk felci aşısı, çocuk felci hastalığı, çocuk sağlığı, felç, hastalık, iltihaplanma, kollarda felç, kusma, lağım suları, mikrop kapmak, mikroplar, omurilik iltihaplanması, omurilik ön kordonlarının iltihaplanması, Sağlık, sağlık Omuriliğin ön kordonlarının iltihaplanması sonucu felçle neticelenen bir...
 5. Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi

  Beyin felci gerçekleşmiş olan bebekte gerekli kontroller yapıldıktan sonra ilk uygulanacak yöntem fizik tedavidir. Fizik tedavi yöntemi günümüzde bir çok farklı hastalıkların tedavisinde faydalanılan ağrısız ve herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmeyen bir yöntemdir. Beyin felci durumunda da oldukça faydalıdır. Bununla birlikte beyin felcinin yanında getirebileceği bir takım olumsuz...

Sayfayı Paylaş