Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuk yogası

  Konu, 'yoga' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  çocuk yogası nasıl yapılır çoçuklarda yoga çocuk yogası yogaya nasıl başlanır Diyet Dergisi...< Konu Resmi..>
  Çocuklar da huzuru yogada buluyor!

  Günümüzde iş ve şehir yaşamının gerginliği altında boğulan yetişkinler huzuru yogada buluyor. Peki ya çocuklar? Onlar da en az yetişkinler kadar stres altında. Apartmanlarda yetişen, kendilerine oyun alanı bulamayan, küçük yaşlardan itibaren ders ve sınav stresiyle boğuşan, erken yaşlarda rekabetle tanışan ve yalnızlaşan çocuklar da artık tüm bu gerginliklerden yoga sayesinde kurtuluyor. Giderek daha çok aile tarafından ilgi görüyor..


  Yoganın çocuklara ne gibi faydaları var?

  Yoga, çocuklara erken yaşta başlandığı ve düzenli bir şekilde yaptırtıldığı taktirde birçok şey öğretiyor. Daha sakin olmayı, ahengi, huzuru, kendilerini tanıyıp güvenmelerini sağlamayı öğretiyor. Çeşitli zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklara önleyici bir faktör oluşturuyor. Sorunlarına bile başka bir açıyla bakmayı öğretebiliyor yoga. Ayrıca, çocuk yogasının en önemli özelliği çok eğlenceli olması. Çocuklar, içinde hayvan taklitleri yapılan, hikayeler anlatılan, oyunlar oynanıp şarkılar söylenen, arkadaşlarıyla ortak bir şeyler paylaşarak sadece koşulsuz sevgi ve anlayış gördükleri bir yoga dersine neden gelmesinler?


  Çocuk yogasının yetişkin yogasından ne gibi farkları var?
  Çok daha eğlenceli! Müzik, hikayeler, oyunlarla dolu bir macera. Hayal güçlerini çalıştırmalarına yardımcı olarak çabuk sıkılmamalarını sağlamak gerekiyor. Hareketler arasında geçişler ve bir pozisyonda durma süresi büyük yogasına göre daha hızlı. Her türlü sürprize açık olmak gerek çocuklarla... Yani yetişkin yogası gibi kesin çizgiler yok çocuklarla yoga yaparken.

  Hangi yaş grubundaki çocuklarla yoga yapılır? Başlamak için ideal yaş kaçtır?
  3 yaşından itibaren her yaş grubuna çocuk yogası dersleri veriyoruz. 6-7 yaş, bedensel ve zihinsel olarak idealdir. Ancak yine de yogaya ne kadar erken başlanır ve bir farkındalık yaratılırsa onlar için o kadar iyi olur.

  Yoga Mini'ye gelen aileler en çok hangi nedenle çocuklarına yoga uygulatıyor?

  Aileler konsantrasyon, dikkat bozukluğu ve hiperaktivite gibi sorunları çözmek için ya da bedensel esneklik ve denge sağlamak için çocuklarına yoga yaptırıyorlar.

  Çocuk yogasında özel bir malzeme kullanılıyor mu?

  Hayır, sadece yere yoga matları seriyoruz, hareketleri yaparken ayakları kaymasın diye. Yoga yaparken rahat kıyafetler giymeleri gerekiyor. Bazen de derin gevşemede, gözlerini kapalı tutup rahatlasınlar diye göz torbaları koyuyoruz.

  Yoga'nın öğrenmeye katkısı nedir?

  Aslında birçok faydası var. Yoga sayesinde çocuğun konsantrasyonu ve dikkatini toplaması sağlanıyor. Bu da öğrenme becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, daha kolay öğrenme ve yeni şekillerde öğrenme yolları için olumlu düşünce ve motivasyonu kazanmak açısından faydalı.

  Çocuklarda yoga uygulamaları nasıl yapılıyor?

  Size yOgaMini Projesi'nin nasıl uygulandığını anlatayım. Proje 4 bölümden oluşuyor. Birinci bölümde ısınma hareketleri yapılıyor, ikinci bölüm hikaye zamanı. Burada asanalar (sabit duruşlar) uygulanıyor. Üçüncü bölümde ikili duruşlar ve grup duruşları, oyunlar var. Son bölümde nefes çalışmaları yapılıyor. Bu bölüm daha ziyade gevşeme ve şarkı zamanı.

  Günümüzde çocuklarda hiperaktivite çok yaygın. Bunun tedavisinde yoga uygulanıyor mu? Faydası var mı?

  Evet, faydası var. Hemen olmasa da bir süre sonra konsantrasyon ve dikkat sağlamalarına yardımcı oluyor. Hiperaktif çocuklar bile oyunla, şarkılarla yerlerinde daha uzun bir süre oturmaya alışabiliyorlar!

  Çocuklar ne sıklıkta yoga yapmalı?

  Başlangıç için haftada 1 ya da 2 kez yeterli. Yaş grubuna bağlı olarak 20-25 dakikadan başlayarak, sonra süre uzatılarak uygulanabilir. Bir süre sonra her an ve her yerde hareketleri aniden yapmaya başlayabiliyorlar zaten!

  Yoga nerelerde yapılmalı? Evde de yoga yapılabilir mi?

  Özellikle küçük çocuklar için en uygun yer okullar ve çocuk kulüpleri. Okulda, ders öncesi konsantrasyon ve enerjilerini doğru yöne kanalize etmeleri açısından çok yararlı oluyor. Eğer kendi evlerinde yapacaklarsa mutlaka ebeveynleriyle birlikte yapmalılar. En önemlisi, çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek, hiçbir hareket veya duruş için onları zorlamamak, birlikte eğlenceli bir yolculuğa çıkmak...   
Çocuk yogası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelik yogası

  hamilelik yogası

  Yoga, anne adayını anneliğe ve huzurlu bir doğuma hazırlıyor. Yoga, hamilelikte bedensel ve ruhsal sıkıntılara çözüm üretiyor. Yoga'da duruş, nefes alma ve konsantrasyon üzerine kurulu bir teknikle, hamilelik sürecinin bedensel ve ruhsal olarak en iyi şekilde geçmesi hedefleniyor. Yoga, hamilelik başlangıcından itibaren düzenli olarak yapıldığında kilo alımını en aza indiriyor ve beslenme...
 2. Aşk yogası yap, mutluluğu yakala!

  Aşk yogası yap, mutluluğu yakala!

  Hinduizm ve Budist inançlar hızla batıya yayılırken, binlerce yıllık bir biyolojik ama aynı zamanda da ruhsal bir aşk öğretisini de yanında getirdiler. Tantra´nın temelinde, evrensel seks ve orgazmik bütünleşme vardır. Amaç ve yöntemler çok çeşitli olmakla beraber, amaç tektir; kozmik birliktelik ve sınırsız orgazm... Tantra, beraber olmak, bütünleşmek anlamındadır. Bir sistemi çağrıştırır...
 3. Trataka - Göz Yogası

  Trataka - Göz Yogası

  sVYASA Vivekananda Yoga Üniversitesince tavsiye edilen ve çalışmalarımız sırasında bizim de kullandığımız Trataka / göz yogası çalışmasının temel hatlarını aşağıda bulabilirsiniz. Trataka en temel konsantrasyon çalışmalarından biridir ve meditasyon heveslisi olan herkesin düzenli olarak her gün yapması tavsiye edilir. 1. Başlangıç Mantrası: Om Sahanavavatu, Sahanou bhunaktu Saha viryam...
 4. Hamilelik Yogası

  Hamilelik Yogası

  Yoga hamileliklte ruhsal ve bedensel sıkıntılara yardımcı olur.Hamilelikte yapılan Yoga'nın anne adayına sağladığı faydaları ve kazandırdıklarını sizlere sunuyorum. Yoga, yaşam enerjinizi, asanalar (temel duruş biçimleri), pranayama (doğru nefes alma teknikleri), mudra (beyindeki bazı merkezleri uyaran el hareketleri) ve mantra (tekrarlanan sesler ) ile açığa çıkarır. Hamileler...
 5. Yüz Yogası İle Genç Kalın (videolu)

  Yüz Yogası İle Genç Kalın (videolu)

  yüz yogası,yüz yogası nasıl yapılır, yüz yogası ne kadar sürede etki eder,yüz yogası ne kadar yapmalı,yüz yogası hakkında bilgiler [MEDIA] Yüz Yogası Nedir? Yüz yogası, tarihler boyunca gelişerek bugünlere gelen ve doğru yapıldığında, gerçek anlamda yüzünüzü gergin tutan bir yüz sporu. Çoğumuz yaşantımızda spor yapıyoruz. En basit bir yürüyüşte bile biliyoruz ki bütün bacak kaslarımız...

Sayfayı Paylaş