Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  cocuklara eglenceli beslenme egitimi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  cocuklarda eglenceli beslenme egitimi

  Kadıköy Şifa Sağlık Grubu, çocukların sağlıklı beslenme bilincini arttırmak için hayata geçirdiği "Sağlıklı Beslenme Oyun Grubu" projesi ile çocuklara erken yaşlarda doğru beslenme alışkanlığını farklı bir bakış açısı ile kazandırmayı hedefliyor. [​IMG]Beslenme ve diyet uzmanı, 5 – 12 yaş grubu çocuklar için beş seans olarak tasarlanan "Sağlıklı Beslenme Oyun Grubu" kapsamında, çocuklara interaktif oyunlarla doğru beslenme yöntemlerini öğretiyor. Çocukların kendi yaşıtlarıyla bir saat boyunca bir araya geldiği projede, resim ve boyamalar, kes – yapıştır tarzı el becerileri ile ilgili birçok uygulama bulunuyor.
  Sağlıklı beslenme konusunu oyun eşliğinde öğrenip hayat boyu uygulayabilecekleri bir yaşam tarzı haline getirebilmeleri amaçlanan bu programda, çocuklar yaş gruplarına göre ayrılıyor ve gruplar 5-6 kişiden oluşuyor.
  Beslenme Pirami ve Egzersiz Eğitimi...

  Sağlıklı Beslenme Oyun Grubu Projesi ile; Beslenme Piramidi’nin, beş ana yiyecek grubunun öğretilmesi, sebze, meyve ve süt ürünleri tüketiminin ve öğün çeşitliliğinin artırılması, şeker, işlem görmüş hazır gıda ve fast food tüketiminin azaltılması, egzersiz ve aktif bir yaşam tarzının oluşturulması hedefleniyor.
  Her derste bir yiyecek grubunu öğrenmeleri planlanan programda çocukların; bu gruplar arasında bulunan seçenekleri tanıyıp onların büyüme, gelişme ve öğrenmelerine ne gibi etkileri olabileceğini görmeleri ve doğru tercihleri kendilerinin yapmaları sağlanıyor.
  Çocuklarda, yetişkinlerin uyguladığı tarzda diyetlerin bu yaş gruplarında etkili olmadığını belirten Kadıköy Şifa Kaliteli Yaşam Polikliniği Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay şu bilgileri veriyor:
  “Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ama kilo sorunu olan çocukları bir ”diyet listesi” ile zayıflatmaya çalışılmamalıdır. Çocuklara doğru seçenekler öğretilerek büyüme süreci içerisinde aktif bir yaşam tarzı sunulmalı ve bu kilolardan kurtulmaları sağlanmalıdır.”
  Geç Kalmamak Gerekli!

  Çocukluk ve ergenlik dönemini kilolu geçiren kişilerin, yetişkinlik döneminde bu kilolardan kurtulmakta güçlük çektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay, bu yaşlarda kazanılan yağ hücrelerinin hayat boyu kaybolmadığının, sadece kilo alıp verme ile bu hücrelerin büyüyüp küçüldüğünün altını çiziyor.
  Çocukların her konuda olduğu gibi kendi sağlıklarını ileri derecede etkileyecek sağlıklı beslenme konusunda da eğitilmeleri gerektiğini ifade eden Seda Bahtiyar Tatay, ailelerin bu konuda bilinçli olmaları gerektiğini belirtiyor.
   
cocuklara eglenceli beslenme egitimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Egitim..

  Egitim..

  Hayata yeni bir yön vermek gerektiğine işaret eder. Uyarı niteliği taşır
 2. okul öncesi beslenme egitimi

  okul öncesi beslenme egitimi

  okulöncesinde beslenme okul öncesi beslenme okul öncesinde OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANMADA ÖĞRETMENİN ROLÜ OBOZİTE: Bebeklik ve çocukluk çağı şişmanlığından korunmak için, yaşam boyu sürecek sağlığın temelinin atıldığı gebelik döneminden başlayarak yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Bebeklik ve çocukluk çağı şişmanlığının %90’ının, fazla enerji alımı ile oluştuğu...
 3. Egitim platformu

  Egitim platformu

  Bakanlık e kayıt sistemi ile aileleri kendilerine en yakın okula çocuklarını kayıt ettirmeyi sağlıyor. Ülkemizde eğitimin önemine inanan bir çok veli, aile çocuklarına iyi bir eğitim sunma endişesi taşıyor. Bu endişeden dolayı aileler çocuklarını okula kayıt ettirecekleri zaman iyi bir okul, iyi bir öğretmen arıyorlar. Okul ve öğretmenin çocuğun eğitimine etkisi yadsınamaz bir gerçek....
 4. Okula yeni baslayacak cocuklar icin aile egitimi nasil olmali ?

  Okula yeni baslayacak cocuklar icin aile egitimi nasil olmali ?

  okullar aciliyor okula yeni baslayacak cocuklar egitimi neler yapmaliyiz aile egitimi cocuklar icin neler yapmaliyiz konulari burada meleklerim Sevgili melekler, Bilindigi uzere bu pazartesi okullar aciliyor meleklerim, ozellikle okula yeni baslayacak cocuklar icin aile egitimi nasil olmali konusuna deginmek istedik.Okul oncesi egitim cocuk icin ne kadar onemli ise,bu konuda bir o kadar...
 5. cocuklar

  cocuklar

  kızım şuan 3 yaşında we ewde ona tuwalet eğitimi weremiyrm tuwaletten korktugunu soyluyor. bide onu egitmek için ne yapmam lazım ne gibi oyuncaklar yada neler alabilirim

Sayfayı Paylaş