Etiketler:
 1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklara Kurban Kesimini İzlettirmeyin

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  Çocuklara Kurban Kesimini İzlettirmeyin

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kurban kesimlerinin küçük çocukların yanında yapılmaması, çocuklara hayvanların kesim anının izlettirilmemesi gerektiğini belirterek, çocukların ruh sağlıklarının olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulundu.


  Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı dolayısıyla çok sayıda hayvanın kesileceğini anımsatarak, kurban kesimlerinin çirkin görüntülere sahne olmaması, halk sağlığını tehdit edecek yerlerde kesimlerin yapılmaması gerektiğine dikkati çekti. Kurban kesiminde öncelikle insan sağlığının korunmasının ve özellikle küçük çocukların ruh sağlığının bozulmamasının çok önemli olduğunu belirten Akdağ, ''Küçük çocukların yanında hayvanları kesmemeye dikkat etmek lazım. Çünkü, onların ruh sağlığı ile ilgili sıkıntılar oluşacaktır'' dedi.

  Akdağ, kurban kesimine tanık olan çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilenebileceğini ifade ederek, ''Etkileri beklenilenden çok daha farklı olabilir, aileler buna dikkat etmeli'' diye konuştu.

  ''KURBANLAR BELİRLENEN YERLERDE KESİLMELİ''

  Önceki yıllarda rastlanan sokaklardaki çirkin görüntülere artık rastlanmadığını belirten Akdağ, ''Dikkatli olmak lazım, çirkin görüntülerin oluşmaması gerekiyor. Çünkü, işin kendisinde bir temizlik ve nezaket var. Kurban kültürünün kendisinde olan o temizliği ve nezaketi muhafaza etmek lazım'' dedi.

  Bu konuda belediyelerin son bir kaç yıldır ciddi teşebbüsleri olduğunu ifade eden Akdağ, hayvan kesimlerinin halk sağlığına olumsuz bir etkisinin olmaması için belediyeler tarafından gerekli önlemlerin alındığını ve kurban kesimi için uygun yerlerin tespit edildiğini kaydetti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile belediyelerin, bu konuda gerekli kuralları ve kesim yerlerini kamuoyuna duyurduğunu hatırlatan Akdağ, ''Yani hiç kimse bir kuralsızlık falan olduğunu düşünmesin. İnsan sağlığını tehlikeye sokacak biçimde hayvan kesimi Türkiye'de aslında mümkün değil. Bu iş kurallara bağlanmıştır ama kurallara uymayanlar her zaman olabiliyor. Bu nedenle, vatandaşların gerçekten bu konuda hassas olması ve kurbanlarını belirlenen yerlerde kesmesi gerekiyor'' dedi.

  Akdağ, belediyelerin de üstlerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, bu konuda eksiği olan belediyelerin en kısa zamanda eksiklerini tamamlaması gerektiğini kaydetti.

  ''SOSYAL YARDIMLAŞMA ARTIYOR''

  ''Kurban Bayramı kültürünün ve kurban kesiminin çok hayırlı olduğunu'' ifade eden Akdağ, kurban bayramının sosyal yardımlaşma ve toplum içinde dayanışmayı artırdığını söyledi.

  Türkiye'de hayvansal proteinin az tüketildiğini belirten Akdağ, ''Kurban Bayramı dolayısıyla hayvansal protein tüketimi artıyor. Yoksul insanlarımıza bu konuda katkıda bulunuluyor. Ayrıca bayram dolayısıyla çok sayıda hayvanın kesildiği için hayvancılık yapan çiftçimize de büyük katkı veriliyor'' diye konuştu.

   
Çocuklara Kurban Kesimini İzlettirmeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kurban Biyografisi

  Kurban Biyografisi

  KEREM TÜZÜN (Bas Gitar) 14 Subat 1971'de Istanbul'da dogdu. Ilk - orta - lise'yi Özel Isik Lisesi'nde okudu. Müziğe ilkokulda TRT Istanbul Çocuk Korosu'nda basladi. Ortaokuldayken Belediye Konservatuvarı'nda 2 sene klarinet egitimi gördü. 1989'da bas çalmaya basladi. Lise sıralarında basketbol, hentbol ve buz hokeyi oynadi, sagı solu çok paralandığı ve bazen bas çalamaz hale geldiği için...
 2. kurban bayrami

  kurban bayrami

  Kurban bayramı Helak olmaktan kurtulmaya, geçmiş bir sevinci yeniden yaşamaya, borçtan ve hapisten kurtulmaya delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Bayram.)Rüyasında Kurban bayramı gören kişi için geride kalmış bir sevincin geri gelmesine, isteğe ve her türlü tehlikeden kurtuluşa yorumlanır. Kendisini Kurban bayramında görürse, eğer bu kişi hapiste ise kurtulacağına, borcu varsa borcunun...
 3. kurban

  kurban

  Kurban Rüya yorumcusu için tabirinde hata yapmaya; diğer kimseler için adağını yerine getirmeye, rızka, hastalık ve şiddetten kurtulmaya; kişiyi Allah'a -c.c.- yaklaştıran amellere, Kurban, mal taksimiyle ilgili bir memuriyete girmeye; bütün gam ve kederlerden kurtulmaya, müjdeye, sevinç ve berekete; hamile kadın için erkek çocuğa, Kişinin kendini kurban etmesi borçtan kurtulmaya, zenginliğe...
 4. Kurban kesilirken çocuklar görmeli mi?

  Kurban kesilirken çocuklar görmeli mi?

  Kurban kesimine çocukların şahit olması ne kadar doğru? Pek çok anne babanın aklındaki bu soruya bakın uzmanlar nasıl cevap veriyor? Bazı anne-babalar, dine ait bir emrin nasıl yerine getirildiğini çocuklarının da görmesini ister. Bir kısım ebeveyn de erken yaşta kurban kesimine şahit olan çocukların ruh sağlığının zedeleneceğini düşünür. Bu düşünceye sahip olanların akıllarındaki ikinci...
 5. İlginç Saç Kesimleri

  İlginç Saç Kesimleri

  İlginç Saç Kesimleri

Sayfayı Paylaş