Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  çocuklara tuvalet eğitimini nasıl verirsiniz

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Tuvalet Eğitimi
  Tuvalet eğitimi konusunda istenmeyen önerilerle nasıl başa çıkılır?

  Pek çok çocuk hala bez takarken, büyük anne ve büyük babaların torunlarının artık tuvalet eğitimi alması gerektiğini düşünmesi günümüzde alışılmamış bir durum değil. Bir nesil önceki çocuk yetiştirme tecrübeleri bu günkü kadar çocuk merkezli değil. “Çocuk merkezli” demek; bir konu hakkında eğitirken veya öğretirken, ebeveynlerin çocuklarının ilgi duymalarına ya da hazır olduklarını belli etmelerine kulak vermeleridir. Halbuki pek çok büyükebeveyne göre, çocuğun hazır olduğuna veya ilgi duyduğuna karar vermesini beklemek pek fazla gelişim sağlamaz.

  Bazı büyükebeveynler günümüzün tuvalet eğitimi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler, burada okuduklarınızdan bir kaç yöntem göstermek faydalı olabilir. Ayrıca, eğer bir yorumları olacaksa bunu çocuğunuz duymadan direkt size söylemelerini rica edin.

  Bazen büyükebeveynler, torunlarının yetiştiriliş tarzı ile ilgili genel eleştirilerinin bir parçası olarak tuvalet eğitimi konusunda görüş bildirirler. Mesela; “Hala tuvalet eğitimine başlatmadını mı söylüyorsun ?” sorusu, sizin çocuğunuzu yetiştirmedeki seçimleriniz ile bağlantılı bir yorum olabilir. Bazen bir büyükebeveyn bir torunu ile diğerini karşılaştırabilir, ve bu çocuğa ya da anne babasına eleştiri sezdirir bir yolla yapılabilir. Bu karşılaştırmalar kardeşler arasında rekabet duygularının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

  Bunun yanısıra, eğer çocuğunuza sık sık büyükebeveynleri bakıyorsa, onlarla neyi denemelerini istediğinizi ve neden olduğunu konuşmanız gerekebilir. 2 yaşındaki çocuğunuz size hazır gözükmeyebilir, fakat belki büyükebeveynleri ile beraber olduğunda tuvalete oturma denemeleri yapacak kadar hazır gözüküyor olabilir.

  Çocuğunuz bağımsız olduğunu göstermek veya negatif davranmak gibi size gösterdiği davranışları büyük ebeveynlerine göstermeyebilir, onlarla birlikte olduğunda tuvaleti kullanma konusunda daha işbirlikçi davranıyor olabilir. Büyükebeveynlerin genel yaklaşımı konusunda rahatsanız, tuvalet eğitimi konusunda biraz daha beklemeyi düşününüyor olsanız bile, onların tuvalet eğitimine büyükebeveynleri ile başlaması makul olabilir.

  Büyükebeveynler tuvalet kullanımı konusunda çocuğun başarısızlığını çok büyütmemelidir. Çiş kaçırma gibi bir kaza söz konusu olduğunda, çocuğunuz kendisine bakan kişileri hayalkırıklığına uğrattığını hissedebilir. Büyükebeveynler azarlama veya cezalandırma gibi yöntemlerden kaçınmalıdır. En önemlisi, çocuğunuzun sizin ve büyükebeveynlerin arasındaki herhangi bir anlaşmazlıkta arada kalmasına müsade etmeyin.
  Halka açık mekanlarda tuvalete gitmek
  Bu konuda önemli olan çocuğunuzun tuvalet eğitiminin hangi aşamasında olduğudur. Eğer çocuğunuz hala zaman zaman bez takıyorsa, evden uzakta bir yere giderken bez takmak daha kolay olabilir. Evdeki tuvaletinizi kullanmayı ancak tam anlamıyla öğrenen çocuğunuzun, sırada bekleyebileceği veya daha önce denediklerinden çok farklı bir klozete oturacağı bir halka açık tuvaleti kullanmasını beklemek çok fazla olur.

  Çocuğunuz devamlı külot giyiyorsa, onu tekrar beze döndürmeyin fakat dışarı çıkışlarınızı buna göre planlayın. Çıkmadan önce mutlaka tuvalete oturtun. Ama kesinlikle “dışarı çıkmadan önce tuvaletini yapmalısın” demeyin, Çünkü pek çok çocuk yapamaığını ya da tuvaleti olmadığını söyleyecektir. Sadece bir kaç dakika tuvalete oturtun ve en iyisini umun.

  Gideceğiniz yere vardığınızda, hemen tuvaletin yerini saptayın. Çocuğunuz ihtiyaç duymadan önce tuvaletin nerede olduğunu bilmelisiniz. Onun da bir göz gezdirmesini sağlayın. Engelliler için olan tuvaletleri kullanırsanız daha fazla hareket alanınız olur, fakat oturak yeri yüksek olabilir ve çocuğunuzun yardıma ihtiyacı olabilir.

  Ebeveynler çocuklarına her zaman eşlik etmelidirler. Eğer kızı ile yanlız olan bir baba iseniz, çocuklar için uygun olmayan halka açık tuvaletlerde daha yaratıcı olmanız gerekebilir. Ortada bir mükemmel çözüm yok, ne yazık ki. Bazı babalar kızlarını erkekler tuvaletine götürmeyi tercih eder, bazıları bayanlar tuvaletini kullanır ve bazıları bir bayandan kızını bayanlar tuvaletine götürmesini isteyebilir. Aynı durumlarda diğer babaların neler yaptığına dair öneriler isteyebilirsiniz. Fakat en önemli şey, çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sizin bu konuda esnek olabilmeniz.

  Tuvalete oturmayı reddediyorsa

  Çocuğunuz tuvalet kullanmaya başlama konusuna gelişimsel olarak hazır olsa bile, bezi bırakmak için sizden epey teşvik ve destek görmeye ihtiyacı olacaktır.

  Eğer bir süredir çocuğunuzu tuvalet kullanmaya alıştırmaya çalışıyorsanız ve çoğu zaman hayır cevabı alıyorsanız, biraz ara verin, bir kaç hafta bekleyin. Bildiğiniz gibi, çocuklar genelde kendini ispatlamak için evet demek isteseler bile hayır derler. Bu reddetme gidişatının dışına çıkabilmek için ona biraz zaman verin, böylece ikinizde taze bir başlangıç yapmış olursunuz.

  Tuvalet eğitimine tekrar başlamak için, çocuğunuzun günlük yaşamı rutin ve durağan hale gelene kadar bir süre bekleyin. Bu eğitim için çocuğunuzun odaklanması ve yeni alışkanlıklar öğrenmesi gerektiği için, taşınma veya yuvaya başlama gibi başka değişiklikler ile aynı zamana getirmeyin. Çocuğunuzun belirgin bir günlük rutini yoksa, tuvalet eğitimi için biraz daha büyümesini bekleyin. Ya da çocuğunuzun günlük rutinini planlayıp, biraz daha önceden tahmin edilebilir hale getirebilirsiniz.

  Tuvalet eğitimine tekrar başladığınızda, çocuğunuzun tuvalete oturmak ile onu kullanmak arasındaki bağlantıyı kurmasını beklemeyin. Öncelikle gün içerisinde belli zamanlarda (uyku sonrası veya gece uykusundan önce) bir veya iki kez bir kaç dakika tuvalete oturtun. Eğer oturduğu süre boyunca kendiliğinden işerse bu bağlantıyı kendisi kuracaktır ve bir süre sonra tuvaleti geldiğinde vücudunda neler hissettiğini kavrayacaktır. Bazı çocuklar bir iki gün içinde tüm bunları bir araya getirebilir fakat bazıları haftalar, hatta aylar sürebilir. Çocuğunuz ikinci gruptaysa sakın endişelenmeyin. Tuvalet eğitimini ilgi çekici hale getirmek

  Bir çocuğun gerçekten meşgul olmak istediği bir şey haricinde ilgisini çekmek oldukça zordur.
  Eğer çocuğunuz ilgisini kaybediyorsa, kendinize şu soruyu sormalısınız.
  “Uzun zamandır bir gelişme göstermeyen çocuğumun dikkatini tuvalet eğitimine nasıl çekebilirim?”

  Bazı çocuklar hevesle lazımlığa otururlar ama daha fazlası için heves göstermezler.
  Ebeveynler bu heves azlığını, motivasyon veya ilgi eksikliği olarak yorumlayabilirler.
  Ebeveynler çocukların tuvalet konusuna daha ilgili olmaya teşvik etmelidirler;
  örneğin mükafatlar veya “büyük bir çocuk olmak” hakkında daha fazla konuşmak ve külot giymenin sevinci hakkında konuşabilirsiniz.

  Bazen ufacık bir teşvik çocuğunuzun gelişim kaydetmesini sağlayabilir. Fakat eğer yumuşak motivasyon işe yaramıyorsa, sakin kalın. Kendi hızını belirlemiş bir çocuğa baskı yaparsanız, bu onun hızlanmaktan ziyade yavaşlamaya karar vermesine sebep olabilir. Hatta şimdiye kadar yaptıklarını yapmayı reddetmeye bile başlayabilir.
  Tuvalet kullanmaya daha fazla ilgi çekmek yerine, zorlayıcı davranırsanız çok büyük bir direnç göstermesine sebep olabilirsiniz.

  Kabızlık problemi olabilir mi?

  En önemli şeylerden biri çocuğunuzun dışkısının kıvamını kontrol etmektir.
  Tuvaleti reddeden pek çok çocuğun kabızlık sorunu vardır.
  Çocuğunuzun yumuşak ve düzenli dışkısı olduğundan emin olun. Katı, kalın ya da küçük çakıl taşı gibi dışkılar kabızlığın işaretidir.
  Kaka yapmama veya tuvaleti reddetme davranışının en çok rastlanan sebebi acı verici ve rahatsız deneyimlerdir.

  Çocuğunuzun dışkısını yumuşatmanın yolu önce beslenmeden geçer. Daha fazla lifli gıda verilmesi ve alınan süt ve süt ürünleri miktarının izlenmesi gerekir. Günlük alacağı lifli gıdaların ise tek bir öğünde değil öğünlere bölünerek verilmesi daha uygun.

  Ağrılı dışkı yapma probleminin üstesinden gelmek haftalar bazen aylar sürebilir.

  Gün içerisinde kakası gelmesede çocuğunuzu bir kaç kez tuvalete oturması konusunda cesaretlendirin. Bu tuvalete oturmaların amacı onu tuvalete yapmaya değil öncelikle tuvalette oturmaya alıştırmak içindir. Tuvaletini yapmasa bile onlarca tuvalete oturma alıştırması yapmakta fayda var. Amacınız tuvalette otururken kendini rahat hisetmesini, rahatlamasını öğretmek.

  Aynı zamanda eğer kendi lazımlığını kullanıyorsa, ayaklarının yere tam olarak bastığından emin olun. Ayaklarını yere sıkıca yerleştirmek çocuğunuza oradan kolayca kalkabileceğini hissettirir ve böylece oturduğunda kendini güvende ve sağlam hisseder. Aynı zamanda ayaklarını itmek ona kuvvet verir.

  Tuvalet eğitimi kazaları ile baş etmek

  Kazalar ile mümkün olduğunca sakin baş edin. Özellikle tuvalet eğitimi ile uzun zamandır savaş halindeyseniz, çocuğunuzu azarlama konusunda şeytana uyabilirsiniz.
  Bu vakalarda ceza yöntemi nadiren başarı sağlar.
  Daha çok güç mücadelesine ve gergin ilişkilere sebep olur.

  Kazalar tuvalet eğitimi sürecinin normal sürecidir ve pek çok çocukta, tuvalet eğitimini aldıktan altı ay sonraya kadar kazalar devam edebilir.
  Çocuğunuzun ihtiyacı olan sizin kazaları sakinlikle ve destekleyici bir şekilde karşılamanızdır.
  Eğer gelişme görüyorsanız, süreç normal ilerliyor demektir.
  Eğer çocuğunuz düzenli olarak kasıtlı bir şekilde yere tuvaletini yapıyorsa, bu durumu konuşmak için doktorunuzla bir randevu ayarlamak durumunda kalabilirsiniz.
  Bu kesinlikle istenmeyen ilgi arayan davranışın üstesinden gelebilmek için tuvalet eğitimini bir süre bekletmeyi tavsiye edebilir.

  Sık sık yatak ıslatma


  Çocukların neredeyse yarısı üç yaşında hala yataklarını ıslatırlar. Pek çok çocuk gelişimi uzmanı 6 yaş dönemine kadar yatak ıslatmayı normal bulurlar ki çocukların sadece % 12 si bu dönemde hala yataklarını ıslatırlar. Yatak ıslatma konusunda güçlü bir aile geçmişi etkisi vardır. Ebeveynlerin ikisindede çocuklukta yatak ıslatma geçmişi varsa %77 ihtimalle çocukta aynı şeyi yapacaktır. Ebeveynlerin biri çocuklukta yatak ıslatma geçmişi varsa %43 ihtimalle, ikisindede böyle bir durum yoksa % 15 ihtimalle yatak ıslatma problemi görülecektir.

  Nasıl ilerliyor olursanız olun, çocuğunuza baskı uygulamaktan kaçının ve onu cezalandırmayın. O kötü değil. Çocuğunuz bütün gece altını ıslatmadan uyusa veya tuvaleti kullanmak için uyansa bile, bütün gece kuru kalmak her çocuğun zaman içinde başarması gereken gelişimsel bir beceridir.

  Çocuğunuzun yatak ıslatmaktan vazgeçmesini beklerken; şiltesinin iyi bir koruyucu örtü ile uygun şekilde korunduğundan emin olun, alıştırma giysileri gibi emici giysiler giymesi için cesaretlendirin ve yatağının ıslak olduğunu hissettiği anda kalkması için teşvik edin.

  Tipik olarak, gecede bir defadan fazla yatağını ıslatan çocuklar, bir süre sonra daha az ıslatmaya başlayacaktır. Daha sonra her hafta ileri geri dalgalanmalarla daha az gece ıslak olmaya başlayacak ve sonunda yatak ıslatmadan tamamen vazgeçecektir. Fakat tüm bu süreç bir kaç yıl alabilir.

  Kızlara tuvalet eğitimi vermek erkeklerden daha mı kolaydır?

  Kızlar genellikle daha kolaydır, ama bunun neden böyle olduğu bilinmiyor. Ek olarak, çok az kız çocuk yatağını ıslatır, bunun da sebebi bilinmiyor.

  Eğer çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair işaretleri gözlemliyorsanız, kız veya erkek çocuğunuz olması fark etmez. Temel işaretler şunlar:

  * İdrara çıkmak için bir kaç saat bekleyebiliyorsa ve çişini yaparken, azar azar yapmak yerine tüm mesanesini boşaltıyorsa.

  * Sizin tarafınızdan tuvalet ile bağlantılı kullanılan kelimeleri biliyorsa; mesela, çiş yapmak, popo gibi

  * Tuvalete veya oturağına kendisi oturup kalkabiliyorsa ve kıyafetlerini kendisi indirip kaldırabiliyorsa.

  * Sizin sözlü talimatlarınızı genellikle anlıyor ve kabul ediyorsa. Eğer çocuğunuz sizin talimatlarınızı yerine getirmeyecekse, önce bu konu üzerinde çalışmalısınız ve tuvalet eğitimine başlamak için beklemelisiniz.

   
 2. selinn

  selinn Forum Okuru

  Ce: Tuvalet Eğitimi
  biz nihayet aştık bu sorunu,oğlum hatta geceleri bile kalkıp tuvalete gidiyor,başta bana cok zor geliyordu nasıl alıştıracağım ben buna diye düşünüyordum ama düşündüğüm kadar zor olmadı.
   
 3. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Tuvalet Eğitimi
  anneler için bir çocuklarda yeme problemi iki tuvalet alışkanlığı ne yazıkki ben bu konuda bayağı dertli nnelerdenim zamanında ilk oğlum bu konuda bana çok zorluk yaşattı hatta depresyona bile girmeme neden olmuştu ama 2.oğlumda çok rahat dönem geçirdim şimdi inkar edemem bana ilkinde yaşadığım sorunların hiçbirini yaşatmadı.şuan 3.5 yaşında tedbir amaçlı sadece geceleri altını bezliyorum.normalde her koşulda söylüyor hatta kendi gidiyor dediğim gibi sadece gece da tedbir...emeğine sağlık canım
   
çocuklara tuvalet eğitimini nasıl verirsiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuk Eğitiminde Otorite

  Çocuk Eğitiminde Otorite

  Otorite çocuğa yapması lazım geleni yaptırabilmemiz, yapmaması lazım geleni de yaptırtmamamızdır. Bu konuda irade kullanıp başarılı olabilmemizdir. Tabii bunun bilimsel ve doğru olması gereklidir. Şimdi bunları kısaca açıklayalım Çocuk her şeyi bilemez. Kaldı ki büyükler de şüphesiz her şeyi bilemez. Bu nedenle çocuk sürekli olarak çevreden birşeyler öğrenmektedir. Onun yaptıkları arasında...
 2. tuvalet eğitimini çocuğuma nasıl öğretebilirim

  tuvalet eğitimini çocuğuma nasıl öğretebilirim

  bebeğime tuvalet eğitimi çiş alıştırma gece tuvalete alıştırma gece çiş eğitimi çocuğumu tuvalete nasıl alıştırırım Çoğu anne babanın da yakınen bildiği gibi, tuvalet eğitimi çocuk gelişiminin önemli aşamalarından biridir, en azından, alt bezi değiştirmenin sona ermesidir. Peki ama, tuvalet eğitiminin...
 3. Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

  Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

  Tuvalet Eğitimi Çoğu anne babanın da yakınen bildiği gibi, tuvalet eğitimi çocuk gelişiminin önemli aşamalarından biridir, en azından, alt bezi değiştirmenin sona ermesidir. Peki ama, tuvalet eğitiminin ne kadar süreceği konusunda bilgimiz var mı? Kimi çocuklar için sadece bir kaç gün. Bazıları için ise bir kaç ay! Amacımız sizi tuvalet eğitiminin aşamaları konusunda aydınlatarak işinizi...
 4. Tuvalet eğitiminin 10 altın kuralı

  Tuvalet eğitiminin 10 altın kuralı

  lazımlık çeşitleri tuvalet eğitiminin püf noktaları gece bez bağlamak tuvalet eğitiminde püf noktalar Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken nelere dikkat etmeniz gerekiyor biliyor musunuz? Endişelerinizi bir kenara bırakın. Mother and Baby'nin sizin için hazırladığı ipuçlarına bir göz atın. Lazımlık satın alın Çocuğunuz 18 aylık olduktan sonra rahat ve kullanışlı bir lazımlık satın alın....
 5. ÇOCUĞUN tuvalet EĞİTİMİNDE YAPILMAMASI GEREKENLER

  ÇOCUĞUN tuvalet EĞİTİMİNDE YAPILMAMASI GEREKENLER

  * Çok kısa zamanda çok şey beklemeyin. Çoğu zaman lazımlık becerisinin iyice gelişmesi birkaç hafta alır.Başlangıçta ileriye olduğu kadar geriye de asım atmasını bekleyebilirsiniz. (sakin olun sabırlı olun galiba altın kelime bu) * Cezalandırma azarlama ve utandırmadan kaçının. tuvalet başarısızlıkları karşısında sakin kalmak sonuçtaki başarı için hayati önem taşır. Gecikmelere abartılı...

Sayfayı Paylaş