Etiketler:
 1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklarda kan basıncı yüksekliği

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda kan yüksekliği bebeklerde kan yüksekliği nedir Çocuklarda kan basıncı yüksekliğine dikkat! [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez, Türkiye’de çocuklarda kan basıncı ölçümünün erişkinlerde olduğu gibi fizik muayene sırasında genellikle yapılmadığını söyledi.

  Ailelerin çocuklarda da kan basıncı ölçülebileceği konusunda yeterince bilgilerinin olmadığını belirten Prof. Dr. Sönmez, “Oysa çocuklarda da kan basıncı yüksekliğine, erişkinlerdeki kadar sık olmasa da yüzde 1-5 civarında rastlanmaktadır” dedi.

  HAREKETSİZ YAŞAM HİPERTANSİYON NEDENİ
  Son yıllarda çocuklarda özellikle şişmanlık, hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkınlıklarındaki artış nedeni ile ergenlik döneminde hipertansiyon görülme oranının arttığını belirten Prof. Dr. Sönmez, bilgisayar başında kilitlenen çocukların abur cubur yeme alışkanlıklarından mutlaka kurtarılması gerektiğini ifade etti.

  ÇOCUKLARDA KAN BASINCI NEDEN YÜKSELİR?
  Çocuklarda kan basıncının çeşitli nedenlerle yükselebildiğini söyleyen Prof. Dr. Sönmez, şöyle konuştu: “Çocuklarda kan basıncı yüksekliği yüzde 85 gibi büyük bir sıklıkla böbrek hastalıklarına bağlı gelişmekte, daha az sıklıkla kalp damar, hormonal ve sinir sistemi hastalıkları da kan basıncı yüksekliğine yol açabilmektedir. Günümüzde erişkinde olduğu gibi bir hastalığa bağlı olmadan birincil olarak hipertansiyona da özellikle ergenlerde daha sık rastlanmaya başlanmıştır.”

  HİPERTANSİYON FARK EDİLMEZSE
  Çocuklarda hipertansiyonun, fark edilmemesi durumunda kalp, böbrek, gözler ve beyine kalıcı zararlar verebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Sönmez, böylece hipertansiyonun erken saptanması ile hem genelde altta yatan hastalığın erken tanısı hem de hipertansiyonun hedef organlara zarar vermeden ortaya çıkarılmasının mümkün olacağını bildirdi.

  Prof. Dr. Sönmez, “Günümüzde çocukluk döneminde hipertansiyonun saptanması ve tedavisi, erişkin dönemdeki damar sertliği, kalp ve beyin damar hastalıklarının görülmesini azaltacaktır” diye konuştu.

  Çocuklarda kan basıncının fizik muayenenin bir parçası olarak kabul edilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sönmez, sağlıklı çocuklarda da yılda en az bir kez kan basıncını ölçülmesi gerektiğini, erişkinden farklı olarak çocuklarda ölçülen kan basıncının çocuğun cins, yaş ve boyuna göre belirlenmiş normal değerlerle karşılaştırılıp, yüksek olup olmadığına karar verilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

  ÇOCUKLARDA KAN BASINCI İZLEMİ PROJESİ
  ADÜ Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı ile Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’nün “Aydın İlinde Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında Çocuklarda Kan Basıncı İzlemi” konulu bir proje hazırladığını kaydeden Prof. Dr. Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu proje kapsamında ADÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı olarak tarafımdan tüm birinci basamakta çalışan hekim ve hemşirelere yönelik ‘Çocuklarda Hipertansiyon’ konulu eğitim seminerleri verildi. Önümüzdeki hafta eğitim, uygulamalı kurslarla da devam edecek ve tüm kuruluşlara ‘Çocukluk Çağı Hipertansiyonu’ ile ilgili bastırılan kitapçıklar dağıtılacak. Aydın Sağlık Müdürlüğü tarafından Aydın’daki bütün sağlık ocaklarına ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerine, her yaştaki çocuğa uygun manşonları içeren kan basıncı ölçüm aletleri alındı. Çocuklarda ölçülen kan basıncının cins, yaş ve boya göre yapılacak değerlendirme tabloları dağıtıldı. Önümüzdeki aydan itibaren Aydın ilinde 1-15 yaş arasındaki tüm çocuklarda sağlıklı çocuk izlemleri sırasında ya da okul sağlık taramaları kapsamında yılda en az bir kez olmak üzere kan basıncı ölçümleri yapılacak ve çocuğun cins, yaş ve boyuna göre olması gereken kan basıncı değerinden yüksek kan basıncı olanlar saptanabilecek. Bu uygulamanın zamanla tüm Türkiye’de yapılacağını düşünüyoruz.”

   
Çocuklarda kan basıncı yüksekliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocukların damarlarındaki kan

  çocukların damarlarındaki kan

  Türkiye'ye Japonya'dan bir eğitim heyeti gelir. Temas ve incelemeler yapacak, neticeyi yetkililere aktaracaklar. Gerektiği kadar da ikili işbirliği gerçeklestirecek. Işler buraya kadar çok iyi... Japon heyeti yurdumuzun bazı bölgelerinde gerekli incelemelerini yapar. Sonra Bakanlıkta toplanırlar. Heyetin hakkımızdaki tespiti ilginçtir: "Sizin çocuklarınızda milli şuur yok"....
 2. Kan basıncı nedir?

  Kan basıncı nedir?

  kan basinci doktorlar düsük kan hastalik kalp hakkindaki bilgiler icin meleklermekani.com selam kizlar! doktorlar bize kan basinci dediklerinde, kalbimizin vücudumuzu dolaşacak olan kanı pompaladığında büyük kan damarlarında oluşan basıncı anlatmak istediklerini biliyormuydunuz? Genel olarak, kan basıncımız ne kadar düşükse (aşırı düşük kan basıncının bir hastalığın parçası olduğu çok...
 3. topuk kanında tsh yüksekliği nedir kızlar korkuyorum

  topuk kanında tsh yüksekliği nedir kızlar korkuyorum

  Kızlar 13 günlük bir oğlum var. bebeğimden doğduktan sonra topuk kanı aldılar. Neyse ertesi hafta sağlık ocağına götürdük ordanda bir topuk kanı daha aldılar. bizi dün aradılar ve oğlumuzun tsh hormonunun yüksek çıktığını ve bi daha kan vermemiz gerektiğini söylediler. Çok korkuyorum. Bu tsh si yüksek çıkan hiç bir arkadaşımız var mı burada. Yok ise lütfen bu tsh neyin belirtisidir ne demek...
 4. Çocuklarda TSH yüksekliği sebepleri

  Çocuklarda TSH yüksekliği sebepleri

  TSH hormonu vücudumuz için en gerekli hormondur. Çünkü, vücudumuzda özellikle enerji sağlanması için gerekli olan tiroid hormonları olan T3 ve T4 hormonları TSH salgısı ile olur. TSH salgısının yüksek olması, tiroid bezinin az salgılanması durumunda oluşur. Özellikle yeni doğan bebeklerde topuk kanı ile yapılan TSH testi, tiroidler ile ilgili bilgi verir. Troid yetmezliği kendini TSH...
 5. Kan şekerim yüksek gebeliğimi etkilermi?

  Kan şekerim yüksek gebeliğimi etkilermi?

  Kan şekeri seviyeleriniz yüksek ise, hamilelikte bazı sorunlarla karşılaşma riskiniz de artar. Bu sorunlar, bebeğinizin doğumunun sezaryen ile gerçekleşmesi olasılığını da gündeme getirebilir. Bu nedenle tüm hamilelik süresince, kan şekeri seviyelerinizi sıkı bir takiple değerlendirmelisiniz. Hamilelik öncesinde ve sırasında glukoz seviyelerinizin iyi takip edilmesi, oluşabilecek riskli...

Sayfayı Paylaş