Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuklarda Kanser

  Konu, 'Kanser ve Tedavi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  KANSER (COCUKLARDA) Çocuklarda kanser ender görülür. Ayrıca tedavi şansları en yüksek olan, en büyük ilerlemeler çocuklardaki kanserlerde kaydedilmiştir. Bundan 25 yıl öncesine kadar kanserli çocukların hemen hemen hepsi, genelde bir yıl içinde, ölüyordu. Oysa şimdi modern tedavilerle kanserli çocukların yaşam süresi uzatılıp bu kanser tiplerinin ço u iyileştirilmektedir. Kanserli Amerikan çocukların en az yarısı yaşamaktadır.
  Ancak birçok kanser tipi, erken teşhis edilip do ru bir şekilde tedavi edilmezse, hayati tehlike yaratır. Kanser okul ve okul öncesi çocuklarda tüm öbür hastalıklardan daha fazla ölüme sebebiyet vermektedir (bu yaş grubunda sadece kaza sonucu ölümler daha fazladır).
  En yaygın çocuk kanseri lösemidir. Yeni tedavilerle bu hastalı a yakalanan çocuklar için durum bu son senelerde çok daha parlaktır. Çocuk kanserlerinin bir başka önemli türü de beyin tümörleridir. Çocuklarda başka yaygın kanserler, böbrek kanseri, kemik kanseri, yumuşak doku sarkomu ve lenfomadır.
  Bu kanserlerin sebepleri bilinmemektedir. Ancak, bazı kimyevi madde ve virüs tipi ajanların normal hücrelerin genetik yapısını de iştirerek bazı kanserleri başlattı ı bilinmektedir. Kanser bulaşıcı de ildir. Hepimizde hücreleri kanserleşmeye uyaran genler olan onkojenler bulunmaktadır. Onları nelerin uyardı ı veya susturdu u halen açık de ildir.
  Çocu unuzun kanser tedavisi görece i yeri dikkatle seçmek gerekir. Çocu unuzun doktorunun yardımıyla, çocuk kanserleri tedavisindeki en son gelişmeleri uygulayabilen personelin bulundu u bir merkez arayın. Hem merkez, hem personeli bütün ailenin ihtiyacı olan manevi deste i verebilmesi gerekir.
  En iyi tedaviyi verebilmek için, çocuk kanserinde uzman bir ekip gerekmektedir. Tedavi karmaşıktır ve genelde ameliyat, kemoterapi, ve ışın tedavinin bileşimidir. lstenilen hünerdeki kişiler genelde yalnız kanser merkezlerinde bulunurlar. Bu merkezler büyük şehirlerdeki başlıca tıp okullanyla ilişkilidir. En yakın merkeze uzak olabilirsiniz. 0 zaman çocu unuzun bakımı buna göre planlanıp buradan başlatılır ve ondan sonrasının buradan yönetilmesi genel olarak yeterlidir.
  Kanser merkezi personeliyle yakın bir işbirli i yaparak yerel doktor bazı tedavileri ve ara testleri uygulayabilir. Bu şekilde hem masraf azalır, hem de çocuk ve ailesinin taşınması önlenir.
  Siz ve çocu unuzun sa lık ekibi, bu tedavilerle ilgili yeni tecrübeler geçirecek olan çocu unuzu titizlikle hazırlamaları gerekir. Çocu unuzla açık konuşun. Destek olun. Herkesin onu iyileşmesi için çalıştı ına inandırın. Doktorun ve hemşirelerin çocu unuzun sa lı ı ile ilgili sorularına cevap vermeye yardımcı olmalarını sa layın.

  Çocu unuzdaki Kanserle Başetmek Özellikle konu çocu unuz ise, kanser teşhisi beraberinde dehşet ve harab olma hisleri getirir. Ancak, teknolojik ilerlemeler ve ilaç tedavileri sayesinde manzara çok de işmiştir. Yaşam oranının artmasıyla kanserli çocukların ve ailelerinin duygusal ihtiyaçları daha iyi anlaşılmıştır.
  Pediyatrik onkoloji ekipleri, bu tür hislerle baş etmeye alışık olan doktor, hemşire, sosyal hizmet elemanı ve din adamlarından oluşmaktadır. Hastalı ın seyri sırasında bütün aileye destek olacak anlayışlı bakımı verebilecek, ailenin uyumunu sa lamak ve gerekli ameliyatları planlamakta yardımcı olacaktır. Sosyal hizmet elemanları aileleri kanser teşhisini sa lıklı psikoloji ile baş etmelerinde yardımcı olacaktır. Ebeveynlerin baş edebilmesi çok önemlidir, çünkü hasta çocu un önünde uzun ve de erli yıllar olabilir.
  Aile içinde de sa lıklı ilişkilerin devam ettirilmesi de aynı şekilde önemlidir. Hasta çocu unuzun yarattı ı ek stres yüzünden bu çok kolay olmayabilir. Kardeşlerin ve eşlerin de birtakım ihtiyaçları vardır ama bunlar bazen unutulmalıdır. Di er çocukların ihtiyaçlarına kulak verebilen ve düşüncelerini ve kaygılarını dinleyen ebeveynler hayat boyu sürecek güvenli, açık, duyarlı ve dürüst bir ilişki kurmaktadırlar.
  Doktor faturaları, otel ve yemek masrafları, yol masrafları, evdeki di er aile fertlerinin ihtiyaçları ekonomik yük olmadan kanser tedavileri yaptırabilen aileler çok azdır. Mali yük teşhis anında başlar ve hastalık süresini aşabilir. Sosyal yardım elemanları tarafından mali durumun ve işle ilgili durumların de erlendirilmesi çok önemlidir ve aileye destek olacak bazı imkanlar sa layabilmektedir. Bu de erlendirme hem ilk teşhise göre, hem gelecekte yapılacak masrafların kapsamını ailelere bildirmektedir.
  Çocu unuzla ilgili bir başka durum okula devamıdır. Okul personeli, çocu unuzun kanseri ve hem çocuk için, hem okul için ortaya çıkabilecek belirli durumlar hakkında bilgilendirilmelidir.
  Uygun davranış ve akademik beklentiler de görüşülmelidir. Okul yöneticileri ve personeli ile görüşme imkanı yanlış kavramları ortadan kaldırmakta ve çok ihtiyaç duyulan telkini vermektedir.
  Bütün ailenin normal yaşama dönmesi önemlidir. Çocuklar dayanıklı ve esnek olurlar ve kanser teşhisinden önceki hallerine göre davranılmasını isterler ve hayatlarının tamamiyle hastalıkları üzerinde odaklanmış olmasını istemezler. Kanserli bir çocu u düşünmek çok üzücüdür. Bazı ebeveynler kaçmak, bazıları teşhisi bilmemek ister. Ancak genelde acıyı kabul edip spesifik hastalı ın gerçeklerine bakabilen ebeveynler, gelecekteki problem ve endişelerle daha iyi baş edebilmektedirler. Şaşkınlık, inkar, kızgınlık, suçluluk, üzüntü ve umut gibi şaşırtıcı hislerle karşı karşıya kalınabilir. Bu hislerin bazılarıyla veya tümüyle, ayrı zamanlarda ve de işik derecede karşılaşabilirsiniz. Ancak kanser ekibinden alaca ınız asıl mesaj bu tecrübede yalnız olmayışınızdır.
  Sosyal yardım elemanları çocuk kanserinin do urdu u de işik durumlara aşinadır. Çocu a ve ailesine devamlı psikolojik ve manevi destek verebilmek ve de işen ihtiyaçlarında yardımcı olmak için, streslerini erken ve devamlı bir şekilde de erlendirmektedir.
  Karamsar ve alaycı olmak kolaydır. Hayatın manasının ve de erinin verdi i iyimserlik duygusu çocuktaki kanserin adaletsizli i ile çelişkilidir. Birtakım duygularla beraber (üzüntü, kızgınlık, suçluluk, korku) ana-baba ço u daha önce takdir etmedikleri yeni zenginlikler keşfederler: Ailenin, yakınların, toplumun yakınlı ı ve deste i, gerekli bakım verecek iyi bir tıbbi ekibin varolması


   
Çocuklarda Kanser konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocukluk çağı kanserleri

  Çocukluk çağı kanserleri

  nazan çetingül Çocukluk çağı kanserleri İZMİR (İHA) - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Çetingül, çocukluk çağında görülen kanserlerin hayat boyunca görülebilecek kanserlerin yaklaşık yüzde 2'sini oluşturduğunu bildirdi. Dünyada her yıl 1 milyon çocuğun yaklaşık 130'una yeni kanser tanısı konulduğunu belirten Prof. Dr. Nazan Çetingül,...
 2. Kanserli çocuklar kendini yalnız hissediyor...

  Kanserli çocuklar kendini yalnız hissediyor...

  Kanserle başetmedeki zorlukların, hastalardaki karamsarlığı ve umutsuzluğu artırarak yaşam doyumunu ve arkadaşlık ilişkilerini etkilediğini, bireylerin kendini yalnız hissetmesine sebep olduğunu ortaya çıkardı. Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu ve Mersin Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu işbirliğiyle yapılan "Kanserli Çocuklarda Yalnızlık" konulu araştırma, kanserle...
 3. Çocukları Kanserden Koruyacak 10 Öneri

  Çocukları Kanserden Koruyacak 10 Öneri

  Gündelik hayatta küçük önlemler alarak çocuğunuzu kanserden korumanız mümkün. Hamileyken ve sonrasında yanında sigara içmeyerek, kanserojen maddelerden ve radyasyondan kaçınarak, fast food beslenmeden koruyarak, spor yaptırarak ve aşılarını ihmal etmeyerek kanser riskini azaltabilirsiniz!.. Prof. Dr. Murat Tuncer; mükemmel anne baba olmak isteyen aileler için hazırladığı 'Çocuk Sağlığı...
 4. çocuğumuzu kanserden nasıl koruruz?

  çocuğumuzu kanserden nasıl koruruz?

  Çocuğunuzun Kanser Olmaması İçin Bunlara Dikkat Edin .. Evet Kanser!!! Özellikle o genç bedenlere hiç yakışmıyor dimi? Bunların olmadan evvel ki dikkat edilmesi gerekn noktalar var bir bakalım öğrenelim ve bilinçli olalım. - Radyasyon kirliliğinden uzak kalınmalı - Yeterli ve dengeli beslenilmeli - Tüm vücut kontrollerinden seende bir kere en az geçirilmeli - Meyveler sebzeler bolca...
 5. kanser

  kanser

  merhaba ben rukiye. babam akciğer kanseri ve artık son evrsıne geldık butun tdafılerını gördü ve biz babama belli etmesek bile kendisi hersyin farkında psikoljık olarak babam ve annem çok etkileniyorlar biz blalrım olarak sürekli teselli etmeye calışıyoruz ama bızı terslıyor benı kandırıyorsunuz benım durumum hıç iyi degıl gıt gıde kötü oluyorum diyo bizler bu durumda ne yapacagımızı...

Sayfayı Paylaş