Çocuklarda mide tembelliği nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Çocuklarda mide tembelliği nedenleri ve tedavisi
Midenin vücudumuzdaki görevi, aldığımız gıdaları belirli özelliklerle kasılarak öğüterek ince bağırsaklara iletmek üzere hazırlamaktır. Midede bu görevi yapan vagus sinirinde bir sorun varsa bu işlemi yapmaz ve besinleri ince bağırsağa taşıyamaz. Bu sebeple ince bağırsaklar da normal işlevini yerine getiremez. Bu durumda durgunluğa sebep olabilir.

Çocuklarda ağız yoluyla alınan enfeksiyonlar mide tembelliği oluşmasının en önemli nedenlerindendir. Mide tembelliği çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı, ağız kokusu gibi şikayetlerle kendini gösterir. Sabah kahvaltısı sırasında veya sonrasında yaşanan bulantı ve kusma dikkate alınmalıdır.


3.jpg


Mide tembelliği çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini etkiler…
Çoğunlukla çocuğun iştahsız olması, yemek istememesi olarak algılanan çabuk doyma, mide tembelliğinin bir göstergesidir. Ayrıca uzun süre yemek yemeden durabilir ve açlık hissetmezler. Bu tip çocuklar genellikle kusmaya hazırdır ve yemek sonrasında kusarlar. Katı gıdalar, lif oranı yüksek besinlerin tüketilmesi, çiğ meyve ve sebze, yağlı yiyecekler belirtilerin artmasına neden olur.


Mide tembelliği her çocukta farklı seyretmekle birlikte çok veya hafif ağrılı olabilir. Alınan besinler midede usun süre beklediği için bakteriler çoğalır ve besinlerin çürümesiyle açığa çıkan gaz ağız kokusuna yol açar. Yeterli besin almayan çocukların gelişimi yavaşlar, normalden daha az kilo alıp daha az uzarlar. Vitamin eksikliğinden kaynaklı sağlık problemleri yaşayabilirler. Ayrıca mide tembelliği reflüden de kaynaklanıyor olabilir.

İştahsız, uzun süre acıkmayan çocuklarda mide tembelliği ihtimali düşünülmeli ve uzman bir hekime başvurulmalıdır. Çocuğun yaşna uygun bir tedavi planlanarak, yağlı ve lifli gıdalar içermeyen bir diyet programı uygulanabilir.
 
Üst